CRATOS VATANDAŞLARIN DENİZE GİRMESİNİ ENGELLEDİ!

ADL (ÖZEL)

Cratos tarafından işletilen plaja anayasal haklarını kullanarak giriş ücreti ödemeden denize girmek isteyen vatandaşlar, Cratos Hotel yönetimince engellendi. Denize girmek üzere olan vatandaşlara engel olmaya çalışan Cratos yönetimi, denize ilerleyen vatandaşlardan birisini ittirmesi üzerine, vatandaşlar anayasal haklarını gasp edildiği ve fiziki müdahale yapıldığı için polis çağırdı. “Burası özel mülk” “Kumu özel olarak getirdik” “Dalga kıran yaptırdık” diyerek vatandaşların anayasal haklarını gasp eden Cratos, denize giriş ücreti ödemeden girmek isteyen vatandaşlara, anayasaya aykırı bir şekilde geçiş hakkı vermiyor.

Polis olay yerine gitti…

Öte yandan vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine giden polis, “Özel mülktür. Denize girebilirsiniz ama Cratos’tan giremezsiniz” dedi. Ancak kktc Anayasası açık bir şekilde “Plajlar kamuya aittir, vatandaşların 100 metrelik kıyı şeridine girişi kimse tarafından engellenemez ve ücrete tabii tutulamaz” diyor.

Basını da engellediler

Öte yandan haber yapmak için olay yerine giden Yenidüzen Gazetesi muhabiri de Cratos yönetimi tarafından engellendi. İçeriye girip olayı görüntüleyemeyen basın emekçisiyle plajdan ayrılmak üzere olan vatandaşlar girişte karşılaştılar. Cratos yönetimi vatandaşların ücretsiz denize girme hakkını engellediği gibi basın emekçilerinin haber yapma özgürlüğünü de gasp etti. Konuyla ilgili yetkililerin ne yapacağı ise merak konusu.