CTP-HP-TDP-DP Hükümeti’nin Marifetleri

ADL Özel

AnkaraDeğilLefkoşa olarak döneminde; 18’i iş cinayeti ile sonuçlanan  76 “iş kazasının”, 29 kadına şiddet olayı ile 4 kadın cinayetinin yaşandığı, Başbakan’ın “Polis bize bağlıdır” ve “Yeni kktc mümkündür”, Enerji Bakanı’nın “Kabloyla elektrik ‘milli projedir’” dediği, İçişleri Bakanı’nın basına engel koyduğu, Milletvekillerinin kriminal olayların artışına karşı kırbaç ve beyzbol sopası paylaştığı, AKP Temsilcilikleri ile ilgili düzenleme yapılmadığı, Hayvan Refahı Yasası’nın geçirilmediği, Ulaştırma Bakanı’na rüşvet teklif edilmesine karşı yasal süreç başlatılmadığı, Meclise saldıran 9 faşistin bulun(a)madığı, pezevenklerin paydaş kabul edildiği, MOBESE kameralarıyla “ana”nın gözünü burnumuza sokmasının önünün açıldığı, kitap okuyup  bulunduranların ve afiş asanların gözaltına alındığı, eylemcilere biber gazı sıkıldığı, Başbakan’ın Selma Eylem’in söylediklerini tamamen reddettiği, Anayasa Mahkemesi kıyılara erişim hakkında iki kez açıklama yaparken yürütmenin sessiz kalıp randevu dahi vermediği, CAS’ın tasfiye edilip emekçilerinin darp edildiği, verilen sözlere rağmen Asgari ücret tespit sisteminin- Şartlı Tahliye Kurulu’nun-vatandaşlık yasasının-ceza yasasının değiştirilmediği, dağ yolu eylemlerine dava açıldığı, Maronitler’in dönüşü ve vicdani retle ilgili tek adım atılmadığı CTP-HP-TDP-DP 4’lü hükümetinin 15 aylık görev süresince yaşananları sizler için derledik.

 

1 Şubat 2018: CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümeti Protokolü, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş tarafından imzalandı.

1 Şubat 2018: İki iş cinayeti birden! Algora İnşaat’a ait inşaatta elektrik ve telefon kabloları için bırakılan boşluk alandan düşen Turan ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Lefkoşa’da yaşanan ölümün ardından, bu kez Gönyeli’de Avtepe Sokak’ta, yaklaşık 6 metre yükseklikten beton zemine düşerek ağır yaralanan 16 yaşındaki Mustafa Uçar, kaldırıldığı hastanede gece 22.15’te hayatını kaybetti.

3 Şubat 2018: Lefkoşa-Mağusa anayolunda yaşanan iş kazasında gece saat 20:00’da işten çıkıp eve dönmekte olan 27 yaşındaki Tolga Özkıraç hayatını kaybetti.

5 Şubat 2018: Lapta’da meydana gelen iş kazasında Selim Alp isimli emekçi ağır yaralandı.

6 Şubat 2018: Merit Hotel inşaatında meydana gelen iş “kazası”nda 31 yaşındaki Erdal Arabacıoğlu isimli emekçi merdivenlerden tahta basamaklara düşerek yaralandı. Bir diğer iş “kazası” da Soyer Arseven inşaatında yaşandı. Oskar Otel civarında yaşanan olayda İbrahim Yıldız isimli emekçi iskeleden betona düşerek kolunu kırdı.

7 Şubat 2018: Başbakan Tufan Erhürman, polisin sivil idareye bağlanmasının yeni hükümetin önceliklerinden olmadığını açıkladı.Erhürman, halihazırda polisin Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın ise Başbakanlığa bağlı olduğunu söyledi.

8 Şubat 2018: 22 Ocak günü Afrika Gazetesi’ne yapılan saldırılar ve Meclis’in damında bayrak sallanmasıyla ilgili ilk tutuklamalar sonrası Polis tarafından yapılan “görüntülerde tespit edilen 9 kişi daha aranıyor” açıklamasına rağmen faşistler bulunamadı.

9 Şubat 2018: Bağımsızlık Yolu, AKP Temsilciliği ve Gençlik Kolları’nın ülkemizde yasal olarak kurulup kurulmadığı, hangi mevzuat uyarınca kurulduğu ve faaliyetlerinin ilgili Bakanlıkça denetlenip denetlenmediği konusunda 12/2006 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası uyarınca İçişleri Bakanlığı’na bilgi edinme başvurusunda bulundu.

19 Şubat 2018: Bağımsızlık Yolu Meclisi, yaptığı değerlendirmede 4’lü koalisyonun polisin sivile bağlanması, Vakıflar Örgütü’nün denetlenerek kontrol altına alınması, Seçim Yasası’nın değiştirilmesi, adil ve net tanımlanmış br vatandaşlık sistemi getirilmesi, özel sektörde sendikalaşma, dinsel gericiliğe hizmet eden kurumların kapatılması, kaynakların eğitim ve sağlığa aktarılması, kadına yönelik şiddeti önleyici ve koruyucu mekanizmaların oluşturulup güçlendirilmesi, laik ve demokratik değerlerin desteklenmesi konularını öncelikli olarak ön plana alması gerektiğini ve uzun süreli bir hükümet olma hayaline kapılmadan hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

20 Şubat 2018: Girne’de yaşanan olayda M.Ö. (E-37) kendisinden ayrıldığı ve barışmak istemediği gerekçesiyle evine girdiği kadına şiddet uyguladı.

21 Şubat 2018: Afrika gazetesine yönelik şiddet eylemlerine katılan 6 faşist ile ilgili mahkeme kararı açıklandı. Sanıklar kabul beyanları da dikkate alınarak aleylerine getirilen suçların tümünden ayrı ayrı suçlu bulundu. Ve 3 ay ile 6 ay arası hapis cezasına çarptırıldılar.

24 Şubat 2018: Lefkoşa’da bir inşaatta yaşanan “iş kazası”nda kalıp tahtalarını çıkarmakta olan Yasin Demir isimli emekçi 3 metre yükseklikten düşerek yaralandı.

26 Şubat 2018: Ülkemizde illegal olarak faaliyet gösteren ve kadınların seks kölesi olarak çalıştırıldığı gece kulüplerinden biri olan Hanedan’da Volha Viarbouskaya isimli seks işçisi kadın çalıştırıldığı sırada hayatını kaybetti.

26 Şubat 2018: Dağyolu – Değirmenlik arasındaki göletin olduğu bölgede salon aracın TIR’ın altında kalmasıyla iş araçlarına bağlı bir kaza meydana geldi. Kazada 3 kişi yaralandı.

27 Şubat 2018: Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu ve Kadın Eğitimi Kolektifi, gece kulüplerinde yaşanan insan hakları ihlallerine ve buna devletin ortak olmasına dikkat çekmek, bunun yanında gece kulüplerinin derhal kapatılmasını talep etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

27 Şubat 2018: Girne’de bir inşaatta meydana gelen “iş kazası”nda Mustafa Tozkum isimli emekçi  dört metre yükseklikten düşerek yaralandı.

28 Şubat 2018: Göçmenköy’de meydana gelen “iş kazası”nda o esnada paket servisi yapan Mehmet Yusuf Yıldız isimli emekçi ile Chımnaecherem Percy Edom isimli emekçi yaralandı.

10 Mart 2018: Yenişehir bölgesinde, Şehit Biray Mustafa Sokak’ta, 2 arsa büyüklüğünde, devlete ait arazi Serdar Denktaş’ın kızı ve oğluna peşkeş çekilmek istendi, bölge halkı direnişe geçti.

14 Mart 2018: Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 1 Mart 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücreti işveren ve devletin olumlu oyu ile aylık 2 bin 365 TL olarak belirledi.

17 Mart 2018: “Yenişehir Mahalleme Dokunma İnisiyatifi” altında örgütlenen ve hukuki süreci başlatmak için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan bölge halkı, “Ekmeğini, hellimini al gel” diyerek Serdar Denktaş’a peşkeş çekilen arazide renkli bir buluşma/eylem gerçekleştirdi.

18 Mart 2018: İskele Piknik Alanı’ndaki Newroz kutlamalarında Selahattin Demirtaş’ın Türkiye ve ülkemizde çok satanlar arasındaki “Seher” isimli öykü kitabını okuyan sekiz kişi gözaltına alındı. Polis kutlamalardaki müzik için de “propaganda yapmayın” diyerek ses sistemini kapattı.

23 Mart 2018: Cratos Otel’in yasa dışı bir şekilde işgal ettiği plajda denize girmek isteyen ve otel yetkililerince engellenen kişilerin açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, davacıların hiçbir ücret ve/veya giriş ücreti ödemeden plaja girmekte serbest oldukları hususunda emir ve hüküm verdi.

26 Mart 2018: Bağımsızlık Yolu, AKP Temsilciliği ve Gençlik Kolları’nın ülkemizde yasal olarak kurulup kurulmadığı, hangi mevzuat uyarınca kurulduğu ve faaliyetlerinin ilgili Bakanlıkça denetlenip denetlenmediği konusunda 12/2006 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası kapsamında İçişleri Bakanlığı’na yaptığı başvurunun yasal sürenin geçmiş olmasına rağmen bakanlıktan herhangi bir yanıt alınamaması sebebiyle basın açıklaması yaparak ilgili bakanlığı göreve çağırdı.

27 Mart 2018: Tüfekçi Ltd.’e ait Kartal Taşkal yönetimindeki iş aracı devrildi iki emekçi yaralandı.

27 Mart 2018: İçişleri Bakanlığı, AKP Temsilciliği konusunda Bağımsızlık Yolu’na cevap verdi Temsilciliğin yasal olarak açılmadığını ancak yasal boşluk nedeniyle işlem yapılamadığını ifade ederek “hükümetimiz bu tür durumlara dair kural koyma çalışması yürütmektedir” iddiasında bulundu

31 Mart 2018: Bağımsızlık Yolu, Çalışma Bakanı Zeki Çeler’i ziyaret etti ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kaldırılmasını ve en düşük memur maaşının asgari ücret ilan edilmesini öngören yasa önerisini takdim etti.

5 Nisan 2018: Gönyeli’de bir inşaatta yaşanan “iş kazası”nda İkram Ulhag isimli emekçi üçüncü kattan düşerek ağır yaralandı.

6 Nisan 2018: Baraka ve Bağımsızlık Yolu İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ı ziyaret etti ve Anayasa karşısında bir anlamı kalmayan İngiliz Sömürge Dönemi kalıntısı Fasıl 32 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’nın yürürlükten kaldırılması için hazırladıkları yasa tasarısını, AKP adına ülkemizde açılan temsilciliklerin yasal statüsünü ve gece kulüpleri ile ilgili konuları görüştü.

7 Nisan 2018: İskele’de Cyprus Aprimium Hotel’e ait inşaatta yaşanan “iş kazası”nda beş emekçi yaralandı.

9 Nisan 2018: İş kazasında 32 Yaşındaki Çağlar Mintaş zift yüklü kamyon ile çarpışarak hayatını kaybetti.

11 Nisan 2018: Elye’de Mehmet Tabak geçirdiği iş kazasında, kalasın kırılması sonucu iki metre yükseklikten düşerek yaralandı.

13 Nisan 2018: Yüksek İdare Mahkemesi (YİM),  gece kulüplerinde yasa dışı olarak seks işçiliği yapıldığına bulgu yaptı.

15 Nisan 2018: Baraka Kültür Merkezi, Bağımsızlık Yolu ve Kadın Eğitimi Kolektifi, İçişleri Bakanlığına çağrıda bulunarak, gece kulüpleriyle ilgili yapılacak çalıştaya pezevenklerin davet edilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

16 Nisan 2018: Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, Anayasa’nın vatandaşlara tanıdığı “beleşe deniz” hakkı ile ilgili yönelik bir soruya, “halkın denize girmesini hiçbir işletmenin engellemesi mümkün değildir. Vatandaşlar haklarına sahip çıksın, ısrarcı olsunlar” yanıtını verdi.

16 Nisan 2018: 6 metre yükseklikten düşen emekçi Lefkoşa’daki devlet hastanesine kaldırıldı.

17 Nisan 2018: Mağusa-İskele anayolunda meydana gelen iş kazasında bir otobüs yoldan çıkarak yol kenarındaki bir eve girdi. Kazayı yapan Çetinkaya’nın, 36 saattir otobüs kullandığı iddia edildi.

18 Nisan 2018: Gece kulüpleri çalıştayına pezevenkler “paydaş” olarak davet edildi. Çalıştay protesto edildi.

20 Nisan 2018: Yenişehir’de Denktaşlara peşkeş çekilen arazide gerçekleştirilmek istenen ancak bölge halkının direnişiyle karşılaşan yurt inşaatından vazgeçileceği Başbakan tarafından iddia edildi.

26 Nisan 2018: Haspolat’ta yaşanan “iş kazasında” işçinin kalçası ve beli kırıldı.

30 Nisan 2018:Yasaların uygulanmasını sağlamak yerine sermaye kesimlerinden 1 Mayıs’ta saat 11.00’den sonra işçi çalıştırmaması için ricacı olan Zeki Çeler’in ricası Lemar tarafından geri çevrildi. Lemar, 1 Mayıs’ta UKÜ, DAÜ ve ODTÜ kampüsleri civarında bulunan mağazalarında 1 Mayıs’ta işçileri çalıştıracağını ilan etti.

1 Mayıs 2018: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler 1 Mayıs’ta birlikte poz vermek için Halil Falyalı’yı seçti.

1 Mayıs 2018: Mağusa’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çeler’in bütün ricalarına rağmen çalıştırılan paket servis emekçisi “iş kazası” geçirdi.

2 Mayıs 2018: Afrika Gazetesi’ne saldırıp Meclis’in damında gezen faşistler Şartlı Tahliye kurulu kararıyla hükümet tarafından cezalarını tamamlamadan serbest bırakıldı.

2 Mayıs 2018: Hükümet elektriğe ve benzine zam yaptı. Aynı gün GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar’ın destek talebine ayağına giderek yanıt veren Başbakan Tufan Erhürman, Akpınar’a destek sözü verdi.

3 Mayıs 2018: Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi temsilcilerinden oluşan bir heyet, Tarım Bakanlığı Müsteşarı Ercan Sınay ile bir görüşme gerçekleştirerek Meclis’te bekletilen Hayvan Refahı Yasası konusunda görüş alış verişinde bulundu.

4 Mayıs 2018: Haspolat’ta yaşanan kadına şiddet olayında Ş.K. eski erkek arkadaşıyla görüştüğü gerekçesiyle H.İ. tarafından darp edildi.

5 Mayıs 2018: Bağımsızlık Yolu Hukuk Komitesi, 22 Ocak’ta Afrika Gazetesi ve Meclis’e saldıranların şartlı tahliyesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı ve Şartı Tahliye Kurulu kararının objektif ve adil olmadığını ilan etti.

5 Mayıs 2018: M.Z. isimli kadına tecavüz eden ve olayın görüntü ve ses kayıtlarını yaymakla tehdit eden ve kadının vücudunda sigara söndüren T.A.  kadını kendini aldattığı gerekçesiyle darp etti.

11 Mayıs 2018: Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı anmak için yapılacak olan etkinliğin afişlerini asan Kıbrıs Emek Gençliği üyesi iki kişi Girne’de Tufan Erhürman’a bağlı polis tarafından gözaltına alındı.

14 Mayıs 2018: Yapımı devam etmekte olan Girne-Lefkoşa yolunda meydana gelen “iş kazası”nda yol yapımında kullanılan beton mikseri devrildi.

16 Mayıs 2018: Degirmenlik – Alevkayası yolunun güney kısmında askeri tatbikat sonucu yangın çıktı.

17 Mayıs 2018: CTP, kktc Başbakanlık Resmi Twitter hesabını parti bültenine çevirdi. Başbakanlık Resmi Twitter hesabından, CTP’nin yerel seçimlerdeki adayları ve bazı bölgelerdeki stratejileriyle ilgili paylaşımlar yapıldı.

18 Mayıs 2018: Girne Kaza Mahkemesi, plajlardaki hizmetlerin kullanım bedeli olarak alınabilecek olan ücreti 0.003 lira olarak belirledi.

28 Mayıs 2018: Girne -Lefkoşa Anayolu Ciklos mevkiinde yol yapımı sırasında çalışma yapan Mehmet Doğan (28) yönetimindeki HK 332 plakalı dozerin frenlerinin boşalması sonucu kontrolden çıktı.

29 Mayıs 2018: Bağımsızlık Yolu, Başbakanlık önünde bir basın açıklaması yaparak, Afrika Gazetesi ve Meclis’e saldırdıkları için hüküm giyen saldırganların tahliye edilmesi kararını veren Şartlı Tahliye Kurulu’nda temsilcisi bulunan Bakanlıklara, hangi yönde oy kullandıklarını sordu.

6 Haziran 2018: Omorfo’da meydana gelen “iş kazası”nda Trafo Merkezinde çalışma yapmakta olan emekçi elektrik akımına kapıldı.

6 Haziran 2018: Barolar Birliği Başkanı Esendağlı, Şartlı Tahliye Kurulu kararını eleştirdi ve yapısının değişmesi gerektiğini ifade etti.

8 Haziran 2018: Girne Kaza Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararda hizmetlerin kullanım bedelinin 0,003 lira olarak belirlenmesine rağmen Escape’in söz konusu kararı tanımayarak vatandaşlardan 30 lira talep ettiği ortaya çıktı.

14 Haziran 2018: Metgin’e ait kamyonet, Aslanköy kavşağı yakınlarında kontrolden çıkarak reklam panosuna çarptı. İki işçi yaralandı.

16 Haziran 2018: Bafra’da yapımı devam etmekte olan hotelin inşaatında sabah meydana gelen “iş kazası”nda İsmail Kızıldemir isimli emekçi hayatını kaybetti..

21 Haziran 2018: Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerindeki inşaatta meydana gelen “iş kazası”nda Chaudhry İfiıkhar Hussain isimli emekçi yaralandı.

23 Haziran 2018: Ercan-İskele yolunda meydana gelen “iş kazasında” iki kişi hayatını kaybetti. Çakıl taşıyan aşırı yüklü aracın yola devrilmesi sonucu meydana gelen olayda, arkadan gelen salon araçta bulunan iki kişi kamyonun altında kalarak can verdi.

26 Haziran 2018: Ercan Havalimanı’nda yer hizmeti veren Cyprus Airport Services (CAS) şirketinin emekçileri, hükümetin işten durdurma planlarına karşı Başbakanlık önünde eylem yaptı.

28 Haziran 2018: Kofalı İnşaat Şirketi tarafından yapımı devam etmekte olan Lefkoşa’daki inşaatta meydana gelen “iş kazası” sonucu 18 yaşındaki emekçi hayatını kaybetti.

2 Temmuz 2018: İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, hem Şartlı Tahliye Kurulu hem de üyelerinin dünyadaki diğer örneklere benzer şekilde değiştirilmesi gerektiğini kabul etti. Baybars, 2018 sonuna kadar şartlı tahliye için yasa tasarısını gündeme getirmeyi planladığını iddia etti.

9 Temmuz 2018: Lefke’de kadına şiddet, 54 yaşındaki M.R. elinde bulundurduğu bıçak ile eşinin boynunu keserek öldürmeye çalıştı.

10 Temmuz 2018: Aysergi (Yeniboğaziçi)’de, yaşanan “iş kazası”nda bir evin ikinci katındaki aleminyum pencereleri değişmekte olan Recep Sürmeli isimli emekçi 3 metre yükseklikten düşerek yaranlandı.

10 Temmuz 2018: Suat Günsel’e ait Girne Üniversitesi yakınlarındaki deniz Limanlar Dairesi’nin verdiği izinle dolduruluyor. Limanlar Dairesi Müdürlüğü gerekçe olarak dolgu işlemi sırasında “çevreyle uyumlu malzeme” kullanılmasını gösterdi.

10 Temmuz 2018: Bağımsızlık Yolu, İçişleri Bakanlığı’na Bilgi Edinme Yasası uyarınca 22 Ocak’ta Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’ne saldırıp hapis cezası alan kişilerin şartlı tahliye edilmelerinin gerekçesini ve kurulda bulunan hükümet temsilcilerinin ne yönde oy kullandıklarını sordu.

14 Temmuz 2018: TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay basın toplantısı düzenleyerek; kktc hükümetiden anti demokratik taleplerini sıraladı. Kanbay, polise dinleme yetkisi, kktc vatandaşlarını tutuklayıp Türkiye’de yargı önüne çıkarabilmek gibi talepleri olduğunu söyledi, “FETÖ Kıbrıs’ta sivil alana da yayılmış” diyerek, Türkiye’de olduğu gibi Kıbrıs’ta da FETÖ kılıfı altında herkesi hedef alabileceklerinin sinyalini verdi.

23 Temmuz 2018: Alayköy yakınında çöplük alanda çıkan yangın ormana sıçradı. Yangına, Polis, İtfaiye, Orman Dairesi, Sivil Savunma ekipleriyle askeri birlikler müdahale etse de yetersiz kalındı. Hükümet yangın helikopteri almak ile ilgili herhangi bir girişimde bulunmadı.

24 Temmuz 2018: CAS’ın kapatılması ve satılmasını gündeme getiren hükümet, CAS çalışanlarına Sivil Havacılık Dairesi aracılığıyla gönderilen yazılı açıklamada bundan sonra Ercan Havalimanı’ndaki aprona girilmeyeceği ve personel yaka kartlarının iptal edildiği bildirdi.

25 Temmuz 2018: Başbakanın önceden verdiği sözleri tutmaması üzerine Ercan kavşağında basın açıklaması yapan CAS emekçileri Polis Çevik Birliği tarafından darp edilerek görev yerlerine gitmeleri engellendi.

26 Temmuz 2018: İçişleri Bakanlığı, Bağımsızlık Yolu’nun  22 Ocak’ta Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’ne saldırıp hapis cezası alan kişilerin şartlı tahliye edilmelerine ilişkin Bilgi Edinme Yasası uyarınca  sorduğu sorulara soru ile cevap verdi. Bakanlık tarafından verilen cevapta bilginin; kişisel amaçlı mı, bilimsel amaçlı mı, haber olarak basın örgütleri tarafından mı, yoksa ticari amaçlı mı kullanılacağının bildirilmesi halinde maliyet tutarının hesaplanıp, bu harcın yatırılması halinde istenen bilgilerin verileceği ifade edildi.

26 Temmuz 2018: Doğancı’da 52 yaşındaki Nigar Tevfik Erhalk eşi İbrahim Erhalk tarafından vurularak öldürüldü.

28 Temmuz 2018: Omorfo’da, Buluç Hellimleri’nde meydana gelen “iş kazası”nda fabrikadaki hellim presleme makinesine parmaklarını kıstıran, 43 yaşındaki Mavuş Bağgelmiş isimli emekçinin parmaklarında kesik meydana geldi.

28 Temmuz 2018: Gönyeli’de meydana gelen “iş kazası”nda Muhammet Bayraktar isimli emekçi yüksekten düşerek yaralandı.

31 Temmuz 2018: Hamitköy’de meydana gelen “iş kazası”nda inşaat iskelesinin devrilmesi sonucu 4 metre yükseklikten düşen 18 yaşındaki Diyar Turan isimli emekçi ile 26 yaşındaki Abdullah Motin isimli emekçi yaralandı.

1 Ağustos 2018: Özel sektör emekçileri bir resmi tatilde daha çalıştırıldı.

3 Ağustos: Halk krizle boğuşurken, Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararla, Turizm ve Çevre Bakanlığı 2018 Mali Bütçesinden Northern Travel isimli şirkete turizmin geliştirilmesi ve tanıtımı için 1.416.708.75 euro “katkı” sağladı.

6 Ağustos 2018: Asgari ücrete net 220 TL’lik komik bir artış yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, yeni asgari ücretin brüt 2 bin 620 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

6 Ağustos 2018: Hamitköy’ün batı kısmında bulunan atış alanı civarında asfaltlama yapan işçi, “iş kazasında” yaralandı.

12 Ağustos 2018: Halk krizle boğuşurken, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, sermaayedarların sorunlarını çözmek üzere adım attı ve yabancıların konut edinmesinde bir olan sayıyı; müstakil konutlarda 2, apartman dairesinde ise 3’e yükseltme noktasında düzenlemeye gittiklerini açıkladı.

16 Ağustos 2018: İçişleri Bakanlığı Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi’ne saldıranların şartlı tahliyesine ilişkin Bağımsızlık Yolu tarafından sorulan sorulara yanıt vermek için maliyetin 30 TL olduğunu yazıyla bildirdi.

16 Ağustos 2018: Asgari ücret, 4 kişilik bir ailenin 3 öğün simit ve çay ile beslenmesine dahi yetmezken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in “göreve geldiğimden beri 3 kez artış yaptım” diye övündü.

19 Ağustos 2018: Gemikonağı bölgesinde “Mardinli” isimli işletmenin anayasaya aykırı şekilde girişi ücrete tabii tuttuğu plaja girmek isteyen halk, işletme sahiplerinin saldırısına uğradı.

24 Ağustos 2018: Lefkoşa’da, meydana gelen “iş kazasında” Mehmet Tekin isimlipaket servis emekçisi yaralandı.

27 Ağustos 2018: Beleşe Deniz: Plajlar Halkındır, halkın plajlara erişim hakkını korumak adına yürütmenin üzerine düşenleri yapması için Başbakan’dan  randevu talep etti. Başbakan Erhürman talebe cevap dahi vermedi

27 Ağustos 2018: Lefkoşa’da meydana gelen “iş cinayetinde dengesini kaybederek düşen ve ağır  Mehmet Ezer isimliemekçi hayatını kaybetti.

31 Ağustos: 2018: “kktc vatandaşlarını tutuklayıp Türkiye’de yargılayamadığı” yönündeki sızlanmalarıyla kamuoyunda gündem olan TC’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, bu kez de ekonomik krize ilişkin açıklama yaparak halkımıza yönelik “akıllarını başlarına toplasınlar” derken hükümet sessizliğini korudu.

31 Ağustos: 2018:  Girne’de, meydana gelen “iş kazasında”, bir apartmanın ikinci katında gazlama işlemi yapmakta olan Aytekin Vecih Öntekin isimli emekçi dengesini kaybederek düşerek belini kırdı.

3 Eylül 2018: Özel havayolu şirketlerinin Ercan Havalimanı’ndaki sefer sayısında azaltmaya gitme kararı almasının ardından hükümetin peşkeş çekmeye hazırlandığı CAS’ın emekçilerinin eyleminin 134. günü.

3 Eylül 2018: İskele’de  meydana gelen “iş kazasında” 37 yaşındaki Rafigül Islam yaralandı.

3 Eylül 2018:  Ağustos ayında “iş kazası” geçiren Vesim Yıldız isimli emekçi, haklarını aramak isterken patron hem “iş kazasının” üzerini kapadı hem de emekçiyi tehdit etti.

8 Eylül 2018:  Tufan’ın Polisi, hayvancıların eylemine biber gazı ile müdahale etti.

10 Eylül 2018: Mağusa’da yaşanan “iş kazasında” elektrik bağlamakta olan iki emekçi yaralandı.

17Eylül 2018: Omorfo’da yaşanan “iş kazasında”, 10 metre yükseklikten düşen iki işçi ağır yaralandı.

18 Eylül 2018: Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşma yapan Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik, halkın kıyı şeridine erişimini engelleyenlerin halen daha denetlenmediğini hatırlattı.

18Eylül 2018: 22 Ocak 2018 tarihindeki Afrika Gazetesi ve Cumhuriyet Meclisi olaylarında hüküm giyen faşistlerin şartlı tahliyesinin iyi hal gerekçesiyle oy birliği ile gerçekleştiği öğrenildi.

21 Eylül 2018: Beleşe Deniz aktivistlerinden oluşan bir grup, yaklaşık 1 aydır randevu talep ettikleri ancak kendilerine henüz herhangi bir görüşme tarihi alamadıkları Başbakan Tufan Erhürman’ın kapısına “herhalde sermayeyi krizden kurtaracak önlemler bulmakla meşgul” diyerek siyah can simidi bıraktı.

21Eylül 2018: 22 Ocak’ta ifade özgürlüğüne yönelik saldırılar sırasında Meclis’in damına çıkarak bayrak sallayan iki faşist hakkındaki karar okundu. Faşist Ahmet Türkmen ve Metin Taş  devletin tepesine çıktıkları olaydan 4 Bin TL’lik komik ceza ile yırttı.

1 Ekim 2018: Bağımsızlık Yolu, yasama yılının yeniden açılması vesilesiyle Meclis önünde basın açıklaması yaparak, özel sektörde sendikasız çalıştırılmayı yasaklayacak olan yasa değişiklik önerisinin yeniden meclise geldiğini müjdeleyerek milletvekillerine “TatilinizNasıl Geçti?” diye sordu.

3 Ekim 2018: Lapta’da yapımı devam eden cami inşaatında, meydana gelen “iş kazasında” Feyyaz Kıhan isimli emekçi yaralandı.

5 Ekim 2018: Ülkeye kimlikle girişleri durdurmak gibi en basit önlemleri dahi almayanlar, yol açtıkları güvenlik endişesini kullanarak MOBESE’yi de ülkeyi getirdi. Sözde Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Yasa Tasarısı, Meclis Genel Kurulu’nda ele alınarak oy birliğiyle kabul edildi.

8 Ekim 2018: Özel okullara eğitimin bütçesinden teşvik veren bakanlık, halkın Anayasal hakkı olan “15 yaşına kadar ücretsiz eğitim alabilme hakkını” gasp etmeye devam etti.

8 Ekim 2018:  Koop Süt, eylülde yaptığı zamdan sonra hükümetin süte verdiği sübvanseyi kesmesi nedeniyle ürünlerine bir kez daha zam yaptı. Bir ayda yapılan ikinci zam, üreticinin tepkisine neden oldu.

9 Ekim 2018:  Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan ve Resmi gazetede yayınlanan yeni tüzükle, göletler etrafındaki 100 metrelik mutlak koruma alanı kaldırıldı. Ayluga  Göleti’nde ve sosyal konutlar önünde, daha önce eylem nedeni olan yasa dışı yapılanmaları yasal hale getiren bu değişiklikle, sulak alanlarda yeni inşaat izinlerinin de önü açılmış oldu.

10 Ekim 2018: Bağımsızlık Yolu Sosyal Sigortalar önünde dairenin, çalışanların sosyal sigorta primlerinin patronlar tarafından yatırılması denetimi yükümlülüğünü yerine getirmemesini ve dairenin bir çok uygulamasının emekçilerin yaşamında sorunlar yaratmasını  bir basın açıklaması yaparak protesto etti.

10 Ekim 2018:  Tüp gazın fiyatı son gelen zam ile 82.50 TL oldu… Kış girişi tüp gaza 23 TL zam yapılması halkta ciddi öfkeye neden oldu.

10 Ekim 2018:  Halk ve doğa düşmanı 4’lü koalisyon hükümeti, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlanan sulak alanlar tüzük değişikliğini, Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu’nun yarattığı kamuoyu sonrası askıya alınmak zorunda kaldı.

15 Ekim 2018:  Ekonomik kriz, hayat pahalılığı derken en fazla kış aylarında kullanılan tüp gaza da yüzde 40 oranında zam yapılması yetmezmiş gibi depozito ücretleri de artırıldı.

 

21 Ekim 2018:  Gönyeli’deki “iş kazasında” yağmur ve fırtınalı havada, üstelik güvenlik önlemleri alınmadan çalıştırılan bir işçi 5 metreden düşerek yaralandı.

24 Ekim 2018:  Çatalköy ve Haspolat’ta meydana gelen “iş kazaları” sonucunda üç emekçi yaralandı.

26 Ekim 2018: Bağımsızlık Yolu’nun düzenlediği  Pahalılığı Protesto Mitingi 19.00’da Selimiye Meydanı’nda gerçekleştirildi. Hak-Sen, Güç-Sen, KTÖS, Baraka Kültür Merkezi, Kadın Eğitimi Kolektifi ve Akdoğan Fikir Sanat Atölyesi de mitinge destek verdi.

31 Ekim 2018:  Gönyeli’de Akgünler Sokak üzerinde bulunan bir evde, temizlikçi olarak çalışan 47 yaşındaki Gülbahar Ulutan kadın cinayetine kurban gitti

9 Kasım 2018:  23 yaşında bir yayanın  ağır yaralanması ile sonuçlanan  kazananına ardından Ulaştırma Bakanlığı konu ile ilgili bir açıklama yaparak bölgedeki yaya geçidi ile otobüs durağının kaldırıldığını açıkladı. Üst geçit yapılacağını iddia etti. Üst geçit yapılmadı.

14 Kasım 2018:  DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu, Doğa Okulları’na protokolde yer alan yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için yazılı bir ihtar gönderdi. Eğitim bakanınca bu “DAİ-DAK’ın geri alınma sürecinin başlangıcı” olarak tanımlandı. VYK’nun CTP’li üyesinin bu karara red oyu kullandı

14 Kasım 2018:  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kızı tarafından bakanlığa terk edilen 80 yaşındaki kadını değil, ödediği maaşı korumaya aldı.

15 Kasım 2018: Gönyeli’de Tunalı İnşaat Şirketi tarafından yapımı devam eden inşaatta resmi tatil gününde çalışan 36 yaşındaki Recep Demir yaklaşık 5 metre yükseklikten düşerek yaralandı.

16 Kasım 2018:  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in, 80 yaşındaki kadının kızı tarafından bakanlığa terk edildiğine yönelik açıklaması yalan çıktı.

19 Kasım 2018:  Gönyeli’de Edipler Sokaklar’da bulunan bir evde, 60 yaşındaki Sevinç Karasalih kadın cinayetine kurban gitti.

19 Kasım 2018:  Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD), üyelerinden oluşan uzman danışman grubunun, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde sürdürmekte olduğu profesyonel ama karşılık bulmadığı için mecburen gönüllü olarak yürütmekte olduğu çalışmalarını sonlandırarak Bakanlıktaki çalışmalardan çekildiğini duyurdu.

24 Kasım 2018:  Türkiye’de, KADEM isimli derneğin düzenlediği ve bu yıl üçüncüsü yapılan “Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi”ne Tayyip Erdoğan’ın yanında kktc Çalışma ve Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de katıldı. Bakan Çeler’in de katıldığı iki gün sürecek zirvede kadınları şiddetten korumaya yönelik değil; aileyi korumaya yönelik başlıklar belirlenmesi dikkat çekti.

24 Kasım 2018:  Alayköy’de bir kadının evine giden Metin Gül, kendisini Facebook’tan engellediği gerekçesiyle  kadının boğazına bıçak dayayarak onu öldürmekle tehdit etti.

25 Kasım 2018:  KAYAD Başkanı sıfatıyla First Lady Meral Akıncı’nın çağrısı üzerine  25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı ‘Bu Yolda Ben de Varım’ sloganıyla Telsim sponsorluğunda gerçekleşen yürüyüş bakanlar, milletvekilleri ve Cumhurbaşkanının da katılımıyla gerçekleşti. Kadına yönelik şiddetle ilgili icraatta bulunmayan hükümet ve saray mensuplarının 25 Kasım yürüyüşünde boy göstermesi, kamuoyunda çeşitli tepkilere neden oldu.

26 Kasım 2018:  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, TDP Milletvekili Zeki Çeler; yoksulluk nafakasını azaltma ve Devlet Denetleme Kurulu’na sendikalar ile meslek örgütlerinin seçilmiş yöneticilerini görevden alma çalışmaları yapan AKP’li bakan Zehra Zümrüt SELÇUK ile “verimli bir toplantı” gerçekleştirdiklerini duyurdu.

27 Kasım 2018: Ahmet İdiskut ayrılmak isteyen eşini  zorla arabaya bindirmek isteyip  eşini sokak ortasında darp etti.

27 Kasım 2018: Lefkoşa’da yaşanan olayda Abdurrahman Sert,  kendisini  aldattığı bahanesiyle kız arkadaşına şiddet uyguladı ve tecavüz etti.

30 Kasım 2018: Recep Kazak, kız arkadaşı olan kadına yıl içinde üç kez ve son olarak da Lefkoşa’da 25 Kasım’da şiddet uyguladı.

30Kasım 2018: Erbakancı “Milli Görüş” geleneğinin ülkemizdeki örgütlenmesi olan ve özellikle üniversite öğrencileri arasında  taraftar toplamaya çalışan ESKAD, örgütlenme faaliyetlerine hediye dağıtarak devam etti.

30Kasım 2018:  4’lü hükümetin İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, dün gerçekleşen Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi Emirnamesi toplantısı başlamadan , “Siz bana ilk toplantıda yardımcı olmadınız. Bu nedenden dolayı görüntü ve fotoğraf alamazsınız. Kesin ve net, lütfen dışarı çıkınız” diyerek basın mensuplarını salondan kovdu.

2 Aralık 2018: Daha önce arabasında taşıdığı beyzbol sopasının fotoğrafını paylaşan HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, gündeme gelmek için bu kez de sosyal medya hesabından kırbaç fotoğrafı paylaştı.

2 Aralık 2018: Eşref Erensu  isimli kadın düşmanı, eski eşinin gece dışarı çıkmasını bahane ederek kadını öldürmekle tehdit etti.

2 Aralık 2018: Cumhurbaşkanlığı hükümetin Maronit açılımı konudaki muğlaklığına yönelik yapılan açıklama yaparak, hayata geçirilmesi gereken projelerin daha fazla geciktirilmeden tamamlanması istendi.

5 Aralık 2018: Cem Ozan Baran isimli kadın düşmanı Lefkoşa’da sevgilisini  darp etti.

6 Aralık 2018: Sermayenin karı uğruna derelerin imara açıldığı,  sağlıklı su drenaj sistemlerinin kurulmadığı, ağaçların sökülüp yerine betonların yığıldığı, kamu kaynaklarının alt yapısal düzenlemelere yatırılmadığı kktc’de Ciklos Mevki’nde sel sularına kapılan araçtaki 4 kişiden 3’ü Doğanköy’ün yaklaşık 200 metre yukarısında, dere yatağında  ölü olarak bulundu.

6 Aralık 2018: Arabahmet İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Değirmenlik İlkokulu, Minareliköy Mehmet Eray İlkokulu, Şht. Hasan Cafer İlkokulu, Karakum Anaokulu, Gönendere Şht. Salih Terzi İlkokulu, Geçitkale İlkokulu, Tuzla Şht. Özdemir Anaokulu, Şht. Doğan Ahmet İlkokulu ve Ziyamet İlkokulu’nda  ciddi tahribat oluşurken, bir çok okulun ise oyun alanı kullanılmaz hale geldi.

6 Aralık 2018: Ciklos Mevkii’nde sel sularına kapılan araçtaki 4. kişi de dere yatağında  ölü olarak bulundu

6 Aralık 2018: Beton yapılarla doldurulmuş Girne Anafartalar Lisesi’nin  doğusunda bulunan Haji Halil Deresi’nin yanı sıra Doğanköy Deresi’nin denize döküldüğü nokta ise Vuni Palace Otel yapılarak tıkanmış olduğu ortaya çıktı

9 Aralık 2018: İnşaat Mühendisleri  Odası (İMO) yaptığı açıklamada, Fasıl 96 ve 21/2005 sayılı yasalar tahtında uygulanacak tüm projelerin vize alma zorunluluğunun olduğu vurguladı. İMO “ilgili dairelerin tüm altyapı ve karayolu projelerini yazılı olarak talep etmemize rağmen, İMO bünyesine inşa edilmiş herhangi bir karayolu projesi sunulmamıştır.” dedi.

11 Aralık 2018: Hayat pahalılığı ödeneği 3 ay süreyle durduruldu.Hayat pahalığının can yaktığı kktc’de; bankalar, büyük inşaat şirketleri, oteller, eğitim baronları; %200’e varan yatırım indirimlerinden , gümrük vergisi ve fon muafiyetinden , %25’lere dayanan amortisman indirimlerinden yararlanır;  devlete ait arazi, arsa ve binaları komik bedellere kiralar ve en ucuz elektriği kumarhaneler satın alırken,  net asgari ücret 2,279 TL gibi açlık sınırının biraz üzerinde trajikomik bir düzeyde ve kamu emekçileri ile emeklilerin hayat pahalılığı ödeneği 3 ay süreyle durduruldu.

11 Aralık 2018: Bakanlar Kurulu kararı ile bazı turizm şirketlerine  1 Milyon TL’yi aşkın teşvik ödenmesine karar verildi.

13 Aralık 2018: Kuruluş amacını “Peygamberin emaneti Kıbrıs’ta ümmet bilincini canlandırmak” olarak açıklayan ve Erbakancı “Milli Görüş” geleneğinin ülkemizdeki örgütlenmesi olarak özellikle üniversite öğrencileri arasında  taraftar toplamaya çalışan gerici bir yapı olan ESKAD,  önümüzdeki hafta sonu ülkemizde Osmanlı İmparatorluğu güzellemesi yapan bir konferanslar dizisi düzenleyeceğini açıkladı

14 Aralık 2018: Mevlevi’de atış alanı olan bir arazi içinde patlamamış askeri mühimmata temas eden13 yaşındaki Makhir İslamiov’un cansız bedeni bulundu.

15 Aralık 2018: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Ciklos Mevkii’nde sel sularının su kanalı yerine, kullanılan yol içerisinde akması sebebiyle 4 cana mal olan olayı “talihsizlik” olarak nitelendirdi.

15 Aralık 2018: Lefkoşa’da özel bir üniversitenin lavabosunda meydana gelen olayda Vicdan Safel isimli kadın hem şiddet gördü hem de parası çalındı.

16 Aralık 2018: Hükümet, 13 yaşındaki Makhir İsmailov’un askerin sorumsuzca bıraktığı patlamamış mühimmat yüzünden ölümü konusunda sessizliğini korumaya devam etti.

17 Aralık 2018: Mağusa’da DAÜ Sosyal Konutlar mahallesinde istismara uğrayan 14 yaşındaki engelli bir kız çocuğunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve PGM tarafından kaderine terkedildiği ortaya çıktı.

17 Aralık 2018: Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde bugün görülen davada tasfiye edilen CAS şirketinin çalışanlarının Ercan’daki eylemine polis müdahale ederek eylemcileri Ercan dışına çıkardı.

18 Aralık 2018: 13 yaşındaki Makhir İsmailov’un bomba patlaması sonucu hayatını kaybetmesi konusunda hükümet yetkilileri sessizliğini korurken,  sivillere açık olan atış alanında yapılan aramada 3 el bombası daha bulundu.Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ise olaydan 5 gün sonra konuya ilişkin “duyurmuştuk” gibi garip bir açıklama geldi.

18 Aralık 2018: Bir yıldır hükümette olmasına, derelerin ıslahı konusunda yükümlü olan Kaymakamlıkların kendi bakanlığı olan İçişleri Bakanlığına bağlı olmasına ve derelerde hiçbir düzenleme yapılmamasına rağmen Halkın Partisi, hazineden aldığı katkı payının 100,000 TL’lik kısmını  sel felaketinden etkilenenlere bağış yaptığını reklam ederek duyurdu.

18 Aralık 2018: 22 yaşındaki Erdem Can Alsancak’ta yapımı devam eden bir inşaatta çalıştığı esnada 5 metre yükseklikten düşerek ağır yaralandı.

19 Aralık 2018: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Lefkoşa’da Çalışma İzin Merkezi karşısında yürütülen bir çok güvenlik önleminin alınmadığı dokuz katlı inşaatın dokuzuncu katında çalışan işçiye dair fotoğraflara “güvenlik önlemleri alınmış” dedi.

20 Aralık 2018: Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin, CAS şirketinin tasfiyesine karar vermesinin ardından CAS emekçileri Ercan Havaalanı girişindeki çemberde açlık grevine başladı.

20 Aralık 2018: Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu, 26-29 Kasım tarihlerinde Mevlevi Ağır Silah ve Tanksavar Atış Alanı’nda icra edilen havan atışlarından kalma, bölgede yeri tespit edilemeyen 5 adet aydınlatma mühimmatı olduğunu duyurdu.

20 Aralık 2018:  CTP-HP-TDP-DP hükümeti emekçinin, emeklinin hayat pahalılığını dondurdu, ek mesai ödeneklerini tırpanladı.

21 Aralık 2018:  Bakanlar Kurulu 17 Aralık 2018 tarihinde aldığı bir kararla, “Eğitim ve Öğretim Hizmetlerinin Geliştirilmesi ve Katkı Projesi” için ayrılmış olan 380,000 TL’yi, Çanakkale Gençlik Kampı liderlerinin ülkemizi ziyaretleri kapsamında yapılan harcamalar için kullanmaya karar verdi.

21 Aralık 2018:  Maliye Bakanı Serdar Denktaş  katıldığı bir TV programında “Memur emekçi değildir” ve “siyasi partiler olarak atkı almazsak sermayenin kuklası oluruz” dedi.

23 Aralık 2018:  Yenişehir’de Denktaş’ın oğluna yurt yapması için kiralanan fakat mahalle sakinlerinin direnişi sonucu rafa kaldırılan arazinin peşkeşiyle ilgili işlemlerin devam ettiği öğrenildi.

24 Aralık 2018:  Kıbrıs TV kameramanı Hasan Çağda fotoğraf çektiği için tutuklandı.

24 Aralık 2018: Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman), bir başvuruyu değerlendirerek gerçekleştirdiği incelemede, Turizm Endüstri Teşvik Yasası ile teşviklendirme esaslarını içeren protokole aykırı işlem, denetim ve usulsüzlük saptadı.

25 Aralık 2018:   Kamuya açık bir alanda kendisi ve ailesinin fotoğrafını çektiği için gazeteci Hasan Çağda’yı polise şikayet edip, Çağda hakkında dava açılmasına neden olan kişi, TC Elçiliği ve kktc Eğitim Bakanlığı ortaklığıyla ülkemizde Din Bilgisi öğretmeni olarak görevlendirilen bir AKP misyoneri çıktı.

26 Aralık 2018:   CTP-HP-TDP-DP hükümeti, hem koalisyon protokolü hem de hükümet programında yer alan vicdani red konusuyla ilgili adım atmakta gecikmesi, vicdani red hakkını kullanmak isteyen Halil Karpaşaoğlu’nu hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

26 Aralık 2018:   CAS şirketinin tasfiye edilmesi üzerine sekizgündür açlık grevinde olan CAS çalışanlarından rahatsızlanan sayısı toplamda 6’yayükseldi.

26 Aralık 2018:   Girne’de, 29 yaşındaki S.B.G tartıştığı 20 yaşındaki kadının başına şişeyle  vurarak darp etti.

26 Aralık 2018:   Gerçekleşen kktc sulama iletim tünelinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada TC Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kktc’yi ısrarla “Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti” diye adlandırırken, başta kktc Tarım Bakanı Erkut Şahali,  kktc Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler ve kktc Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan olmak üzere bazı Kıbrıslı Türk milletvekili ve belediye başkanı da  bunu dinlemekle yetindi.

27 Aralık 2018:  Değirmenlik’ten Girne’ye  seyreden TIR üzerinde  , adı ‘iş kazalarına’ sıkça bulaşan Tüfekçi Group şirketine ait su tankerini taşıdığı sırada yoldan çıkarak devrildi.

28 Aralık 2018: Serdarlı İlkokulu’na yıldırım düştü. Okulda bir süre eğitim verilemeyecek.

28 Aralık 2018: 20 Aralık tarihinde alınan tasfiye kararı nedeniyle  açlık grevinde olan CAS çalışanlarından ikisi Ercan Havalimanı girişinde intihar girişiminde bulundu.

29 Aralık 2018: Bakanlar Kurulu, resm ve harçlara %30’a varan zam yapma kararı aldı.

29 Aralık 2018: Bakanlar Kurulu’nun, 5 Aralık 2018 tarihinde ‘sel felaketinden’ ötürü zararını minimize etme ve vergi muafiyeti uygulama kararı aldığı turistik tesis dere yatağının denizle birleştiği noktaya inşaa edilen Vuni Palace çıktı.

2 Ocak 2019: Kıbrıs’ın kuzeyinde özellikle AKP iktidarı döneminde mantar gibi türeyen gerici derneklere desteğiyle bilinen kktc Meclis Başkan Yardımcısı ve UBP milletvekili Zorlu Töre, cihat çağrısı yapan Milli Bekaa Hareketi isimli derneğin “Onursal Başkanlığı’nı” yürüttüğü ortaya çıktı.

2 Ocak 2019: 2019 yılının ilk saatlerinden itibaren ülkenin değişik bölgelerine düşen yağışlar; özellikle İskele ve Karpaz bölgesinde yollar ile köprülerin çökmesine, bazı yolların ise su baskınlarından dolayı kapanmasına sebebiyet verdi.

2 Ocak 2019: Bir kadın  Lefkoşa  Devlet Hastanesi’nde bir işlem yaptırmak  için beklediği sırada eşi tarafından şiddete uğradı.

3 Ocak 2019: Askeri Mahkemede seferberliğe gitmeyi reddederek vicdani reddini açıkladığı için yargılanan Halil Karapaşaoğlu’nu mahkeme suçlu buldu ve 2000 TL para cezası veya 20 gün hapis cezasına mahkûm etti.

3 Ocak 2019: Gönyeli’de S.S. “ayrılığı hazmedemediği” gerekçesiyle eski kız arkadaşı olan kadına şiddet uyguladı.

3 Ocak 2019: kktc Merkez Kaymakamı Ahmet Arslan, toplantılarında cihat çağrıları yapan  “KKTC Milli Beka Hareketi” isimli derneğin Yüksek İstişare Kurulu Üyesi çıktı.

4 Ocak 2019: Bayraktar Ortaokulu’nun girişi, yoğun yağışla birlikte biriken sudan dolayı kapandı.

5 Ocak 2019: Gazimağusa Türk Marif Koleji’nin damı bakımsızlıktan dolayı döküldü.

5 Ocak 2019: Alayköy Muhtarlığı’na imzalattırılan taahhütnamede bölge halkının sivil alanlarda yapılan atış tatbikatları ile bilgilendirilmesinin yeterli olacağının yazıldığı görüldü.

5 Ocak: Yakın Doğu Üniversitesi’nin yeni Rektörlük binası olarak bilinen inşaatında 27 yaşındaki Zimbabwe uyruklu Ngoni Jasper Kambarami ölü olarak bulundu.

6 Ocak 2019: Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan,  BRT’de katıldığı “Basın Odası” programında gazetecilerden birinin “Bir yıllık Bakanlık döneminde rüşvet teklif eden oldu mu?” sorusuna “Aracılar vasıtasıyla bir çok kez oldu. Ağzının payını verdim.” şeklinde karşılık verdi.Hukuki olarak ne yaptığını açıklamadı.

6 Ocak 2019: Ercan Havalimanı – Gaziler Anayolu yakınlarında bir kadına ait olduğu düşünülen battaniyeye ve poşete sarılmış ceset bulundu

6 Ocak 2019: Lefkoşa Kumsal Parkı’nda bir erkek şahıs kadınlara cinsel tacizde bulundu.

6 Ocak 2019: Polis,Ercan Havaalanı-Gaziköy yolu üzerinde, Ercan-Gaziler anayolunun 1’inci kilometresindeki  kadın cesedinin başka bir yerde muhafaza edilip kısa süre önce bölgeye atıldığı ve cesedin 15 Ekim’den beri kayıp olan Vietnamlı 40 yaşındaki Dam Thı Hop isimli kadına ait olduğu şüphesi üzerinde durulduğunu açıkladı.

8 Ocak 2019: Eski personeli Erhan Başay ve yanında bulunan Zeki Asımoğlu’nu bir restoranda korumalarına öldüresiye dövdüren,  hakkında  darp ve adam öldürmeye teşebbüsten 3 gün tutukluluk emri verilen inşaat Baronu Bulut Akacan’a özel hastane kıyağı geçildi. Tutukluluk kararının ardından Girne Polis Müdürlüğü’nde hücreye konan Akacan, “kalp rahatsızlığı” olduğu şikayetini iletmesinin ardından yasal prosedüre göre devlet hastanesinde müşahede altına alınması gerekirken özel bir hastaneye kaldırıldı.

9 Ocak 2019: Halkın tepkisi üzerine Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı polisin yaptığı yanlıştan dönmesine neden olacak girişimlerde bulundu ve zanlı Akacan özel hastaneden Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne getirildi.İçişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili poliste soruşturma açılmasını istedi.

9 Ocak 2019: İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) Başkanı Gürkan Yağcıoğlu, 5 Aralık’ta Ciklos mevkiinde yaşanan ve bir aracın dere suyu ile sürüklenmesine neden olan taşkınla ilgili olarak mühendislik hatasının bulunduğunu, bölgedeki menfezlerin herhangi bir veriye dayanarak tasarlanmadığını belirtti.

12 Ocak 2019: Lefkoşa’nın Marmara bölgesinde Bokaya LTD tarafından yapımı devam eden inşaatta meydana gelen “iş kazasında” merdiven boşluğuna düşen 47 yaşındaki inşaat ustası Gıyaseddin Bildik yaralandı.

13 Ocak 2019: Lapta’da 5 yıllık eşini ciddi şekilde darp eden Ignat Zinovenko  tutuklandı.

14 Ocak 2019: Haspolat’ta faaliyet gösteren bir iş yerinde 30 yaşındaki Van Duong Nghiem, merdivenlerden indiği esnada dengesini kaybederek 3 metre yükseklikten beton zeminin üzerine düştü ve  ağır bir  şekilde yaralandı.

15 Ocak 2019: Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Emine Dizdarlı, “Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı Orman Dairesi Müdürlüğü tarafından Mustafa Evren ile Polat Alper adına akdolunan sözleşmelerin Bakanlar Kurulu kararındaki taşınmaz malların tarifini yansıtmadığı, söz konusu taşınmaz malların devletin kontrolünde kalması gereken taşınmaz mallar kapsamında olduğu nedeniyle ve/veya ilgili Bakanlıkların söz konusu taşınmazları kiralama yetkileri bulunmadığından iptal edilmeleri gerektiğini” bildirdi.

17 Ocak 2019: 13 Ocak’ta, iş kazası geçiren 30 yaşındaki Van Duong Nghiem dün yaşam mücadelesini kaybetti. Nghiem’in ölümü 2019 yılının ilk iş cinayeti oldu

18 Ocak 2019: “İş kazaları” ve iş cinayetleri dur durak bilmezken; Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi patronlara kıyak yapmak için harıl harıl çalıştı. Mevcut Sosyal Sigortalar Yasası’nda bir kişinin adına kayıtlı herhangi bir iş yerinde “iş kazası” olması halinde, o kişinin adına kayıtlı diğer iş yerleri için de yatırılan sigorta primlerinin artırılması öngörülürken, komite Sosyal Sigortalar Değişiklik Yasası Tasarısı’nda bunu kayıtlı isim bazından iş yeri bazına çevirmek için çalışıyor.

20 Ocak 2019: Güzelyurt Kurtuluş İlkokulu yönetimi, öğrenci velilerine  “bağış talebi” gönderdi. Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit, katıldığı televizyon programlarında “devlet okullarında okuyan öğrenciler para ödemeyecekler. Para ödemeye zorlanan bir veli olursa haberimiz olsun” demişti

22 Ocak 2019: 2019 yılının ilk asgari ücreti brüt 3,150; net 2,740 TL olarak belirlendi. Belirlenen yeni ücrete göre NET asgari ücrette 461 TL’lik bir artış oldu.

22 Ocak 2019: Khora Kitabevi, Galeri Kültür Kitabevi, Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı Doku Kitabevi ve Işık Kitabevi ortak bir açıklama yaparak, hükümete kitap satışındaki ve basımındaki yüzde 5 KDV’nin kaldırılması çağrısında bulundu. Hükümet hiçbir şey yapmadı.

26 Ocak 2019: Lefkoşa Kermiya bölgesinde 23 yaşındaki Serhat Saçma, Vipera İnşaat’a ait bir inşaatın 5’nci katından  beton zemine düştü.Saçma’nın ölümü 2019’un ikinci iş cinayeti olarak kayıtlara geçti.

27 Ocak 2019: “İş kazasında” 1 emekçi yaralandı.İskele’de Döveç İnşaat Ltd’e ait iş yerinde Cascon Beton Şirketi tarafından yapımı devam eden inşaatta, gece beton döküm işlemi yapıldığı sırada beton döküm pompasının hava yapıp savrulması sonucu, Masud RANA’ya çarparak, 4 metre yükseklikten düşüp yaralanmasına neden oldu.

28 Ocak 2019: Genel müdürlüğünü, vakfı siyasal propagandalara alet etmesine rağmen görevden alınmayan İbrahim Benter’in yaptığı Kıbrıs Vakıflar İdaresi, vakfa ait arazileri son zamanlarda artan bir şekilde gerici derneklere tahsis ediyor.Vakıflar İdaresi’nin resmi web sitesinde kiralanan vakıf mallarına ilişkin yayınlanan belgeye göre Yeşil Ada Vakfı’na  son 6 ay içerisinde bir otopark, bir dükkan ve bir arsa olmak üzere 3 vakıf malı kiralandı.

30 Ocak 2019: Girne-Lefkoşa yolunda, geçtiğimiz gün sabah saatlerinde  trafikte meydana gelen olayda, takla atan araçtaki yaralılara müdahale etmeye çalışan iki sağlık görevlisi, orta refüjdeki çukura düşerek yaralandı.

30 Ocak 2019: Sunnetjan Danyerov, eşine bıçak çekip, “Ya benimle evli kalırsın ya da ölürsün” diyerek tehdit edip, ciddi şekilde dövdüğü gerekçesiyle tutuklandı.“Ciddi darp” suçlamasıyla tutuklanan zanlı Danyerov, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Mahkeme tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

31 Ocak 2019: Daha önce resmi tatil gününde işçileri çalıştırmamaları için patronlardan ricacı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak patronlardan iş ve işçi güvenliği önlemlerini almalarını rica ederek son 1 yıldır patronlarla işbirliği yaptığını itiraf etti. “İş kazası” ve iş cinayetlerini bakanlık olarak tek başlarına önleyemeyecekleri itirafında da bulunan Çeler, “Bir yıldır ha bugün ha yarın birbirinizi denetleyip uyaracaksınız diye beklettiniz bizi. Ama canlar gidiyor!” diyerek patronlarla 1 yıldır işbirliği yaptığını da açıklamış oldu.

31 Ocak 2019: Mağusa Çanakkale Ortaokulu’nda öğrenim gören bir veli,  150 TL eğitim gideri ücretini ödemediği için cocuğunun karnesinin verilmediğini iddia etti.

1 Şubat 2019: Bugün sabah saatlerinde barikat kurarak yolu kapatan polis, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu protesto etmek için Sendikal Platform tarafından hazırlanan protesto mektubunun TC Elçiliği’ne verilmesine engel oldu. Aynı saatlerde YDP, TC Elçiliği önünde giderek basın açıklaması yapabildi.

2 Şubat 2019: Sosyal medyada vatandaşların ekonomik kriz altında ezildiği bu günlerde plakalara harcanan binlerce lira için isyan etmesi üzerine HP Milletvekili Jale Refik Rogers açıklamalarda bulundu. Rogers, plakaların MOBESE’lerin tanıyabilmesi için değiştirildiğini söyledi. Plakaların değiştirilmesi kararının, MOBESE’lerle ilgili yasa tasarısının Meclis gündemine getirilmesinden çok önce verilmesi, “Mobese kararını bizimkiler almadı mı?” sorusunu akıllara getirdi.

6 Şubat 2019: UBP, 4’lü hükümetin oy birliği ile “iyi halden” tahliye ettiği 22 Ocak saldırganlarından biri olan Mehmet İpek’in başkanı olduğu Ak Hataylılar Derneği’ni ziyaret etti.

7 Şubat 2019: Altyapı yetersizliğinden yağışların yol içerisine çamur getirmesi nedeniyle Alagadi’de “iş kazası” yaşandı. Çamurda kayan Korineum Golf firmasına ait servis minibüsü devrildi.

9 Şubat 2019: Mağusa’da meydana gelen “iş kazasında” elini iş makinesi kapan mobilya ustası 40 yaşındaki Meriç İçme, parmaklarından ağır yaralandı.

9 Şubat 2019: 4’lü hükümet yabancı siyasal partilerin Kıbrıs’ın kuzeyinde temsilcilik açmasına ilişkin henüz bir düzenleme yapmadı. Hükümet bu konuda sessizliğini korurken, “AKP Kıbrıs Temsilcileri ve Gençlik Kolları” faşist AKP İktidarı yetkililerinin adadaki ziyaretlerine eşlik etmeye devam etti.

11 Şubat 2019: Güzelyurt Kaymakamlığı tarafından yapılan uyarıda, 25 Şubat- 17 Mart tarihlerinde Mevlevi Ağır Silah Atış Alanında topçu atışları yapılacağı duyurularak, vatandaşlara belirtilen bölgelere girmemeleri uyarısında bulunuldu.

12 Şubat 2019:  Omorfo’da meydana gelen “iş kazasında”, 16 yaşındaki Y. C. K, çalıştırılması yasal olmayan iş yerinde sağ elini kıyma makinesine kaptırması sonucu ağır yaralandı.

13 Şubat 2019: Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ara bölgede gerçekleştirilen federal çözüm panelinde KTOEÖS Başkanı Selma Eylem’in, Kıbrıs’ın kuzeyinde oluşturulan TC’nin alt yönetimi kktc’ye ilişkin tespitlerinin tümünü reddettiğini söyledi.

14 Şubat 2019: Yakın Doğu Üniversitesi’ne ait inşaatta, yaşanan “iş kazasında” bir çocuk işçi yaralandı.

18 Şubat 2019: Gönyeli’de ev sahibi E.T. kiracısı olan kadını darp ettiği ve tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı.

19 Şubat 2019: Mehmetçik Belediyesi’nin UBP-CTP işbirliği ile belediyeye ait halk plajını peşkeş çekmesi halk tarafından protesto edildi.

21 Şubat 2019: Değirmenlik’te meydana gelen iş kazasında bir kişi yaralandı.

22 Şubat 2019: KIB-TEK yönetim kurulu ve hükümet arasında yaşanan “uyumsuzluk” tartışmaları sonrası daha da ön plana çıkarılan ve Kıbrıs’ın kuzeyini Türkiye’ye elektrikte de bağlamaya hazırlanan projeye Özdil Nami “Milli Proje” adını koydu.

24 Şubat 2019: Gönyeli’de Liman Casino ve Saray Otel Casino’nun sahibi Ömer Gültekin’e ait otel inşaatında yaşanan iş cinayetinde yaklaşık 11 metre yüksekten beton zemine düşen 29 yaşındaki Beyazit Temiz isimli işçi hayatını kaybetti.

26 Şubat 2019: Lapta’da eski eşini ciddi şekilde darp eden Mehmet Kaymaz tutuklanarak  Girne’de mahkemeye çıkarıldı.

27 Şubat 2019: Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ)’de çalışanlar Kasım ayından beri maaşlarını alamıyor.

1 Mart 2019: Yakın Doğu Bankası ve Yakın Doğu Üniversitesi başta olmak üzere pek çok şirkete sahip olan Suat Günsel,  dünya sermaye çevrelerinin önde gelen dergilerinden olan Forbes’in Türkiye yayını “en zenginler listesi”nde onuncu sırasında yer aldı. Suat Günsel’in toplam serveti, kktc’deki toplam servetin tek başına %66.42’sine denk düşerken, kktc’ye ödediği vergilerin toplamı sadece 42,510 Türk Lirası.

6 Mart 2019: Lapta’da 72 yaşında bir kadına tecavüz ettiği, kadını darp ettiği ve parasını çaldığı nedeniyle E.K. dün mahkemeye çıkarıldı.

6 Mart 2019: Mağusa’da eşiyle sevişmelerini gizlice kayda alan ve olayı fark edip karşı çıkan  eşini ciddi şekilde darp eden B.A isimli erkek şahıs polis tarafından tutuklanarak bugün Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

7 Mart 2019: Omorfo’da yaşanan “iş kazasında” iki KIB-TEK çalışanı yaralandı.

7 Mart 2019: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Lefkoşa AKM’de  düzenlediği ‘8 Mart’ta 8 Kadın 8 Hayat’ isimli söyleşide konuşmacılar işletme sahibi, bürokrat ve patronlardan seçildi.

9 Mart 2019: İngiltere’de ziyarette bulunan CTPli Başbakan Erhürman, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türkler’e yaptığı sermaye birikimi çağrısı ile “yeni bir kktc mümkün” dedi.

9 Mart 2019: Girne’de yaşanan iş cinayetinde 27 yaşındaki Hüseyin Kurt yaşamını kaybetti. Aynı saatlerde Mağusa’da Uzun İnşaat’a ait inşaatta işçi olarak çalışan 20 yaşındaki Javlonbek Tokhirov “iş kazası” geçirdi.

11 Mart 2019: Basın-Sen’in yayınladığı bildiride, “teşvik sendikacılığı” kapsamında Basın-Sen’in toplu iş sözleşmesi imzaladığı bazı iş yerlerinde  Asgari Ücret’in  ödenmediğini ve disiplin kurulu kararı olmadan işten durdurmalar yaşandığının altı çizildi. Teşvik sendikacılığının maskesi düştü.

11 Mart 2019: Gazikoy’de meydana gelen “iş kazasında” Mustafa Evliya, müteahhiti olduğu bina inşaatının kalıp işlerini  kontrol ettiği esnada 3 metre yükseklikten beton zemine düşerek hayatını kaybetti.

12 Mart 2019: CTP PM üyesi kitap bulundurmaktan tutuklandı. kktc’nin kurulmasından günümüze toplamda 160 ay süreyle değişik hükümetlerde bulunan, KTFD ve kktc meclislerinde 3 yıllık bir kesinti haricinde tüm yasama organlarında yer alan CTP’den, kendi PM Üyesi’nin kitap bulundurmaktan tutuklanmasına ilişkin açıklamada Ceza Yasası’nın düzenlenmesi gerektiği söylendi.

14 Mart 2019: Lefkoşa’da bir benzin istasyonunda alkol almak için kız arkadaşından para isteyen D.M.M., ardından kadına şiddet uyguladı.

14 Mart 2019 Tüp gaza zam geldi.7 liralık zam yapılan tüp gaz, 67 lira oldu.

18 Mart 2019: kktc Polis Genel Müdürlüğü tarafından,  “FETÖ ile ilişkileri” gerekçe gösterilerek çok sayıda polis memuruna yönelik soruşturma başlatıldı

19 Mart 2019: Omorfo’da mevsimlik işçi olarak çalışan bir ailenin 3 yaşındaki çocuğu, ot parçalama makinesinin zincirinin kopup başına çarpması sonucu gerçekleşen “iş kazasında” ağır yaralandı.

20 Mart 2019: Lefkoşa’da eşinin kendisini aldattığı düşüncesi ile  hem eşine hem de kavgayı ayırmaya çalışan baldızına şiddet uygulayan Marmurjan Sheripov tutuklanarak Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

20 Mart 2019:  Cihangir’de kız arkadaşı olan kadına şiddet uygulayan R.K. tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı. Öte yandan Lefkoşa’da da A.S. sokak ortasında eşi olan kadına şiddet uyguladığı nedeniyle mahkemeye çıkarıldı.

22 Mart 2019: İskele Balık Evi isimli restoranda 13 yaşındaki kız çocuğuna cinsel tacizde bulunan Shah Zaib Naseer isimli 21 yaşındaki şahıs tutuklandı.

22 Mart 2019: Bugün sabah saatlerinde Gazimağusa’ da kız arkadaşı B.D.’nin ikamet ettiği eve giden S.A.M., kız arkadaşının önceden aralarında geçen bir tartışmayı başkalarına aktardığı gerekçesiyle kız arkadaşını darp etti.

26 Mart 2019: 20 gün önce boşandığı ve tam 4 yıldır şiddet uyguladığı kadını ölümle tehdit eden Z.A. isimli şahıs tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

27 Mart 2019: Lefkoşa’da düzenlenen “Veri İletişimde Yenilikçi Yaklaşımlar” konferansında söz alan HP Milletvekili Gülşah Sanver, Telekomünikasyon Dairesi’nin özelleştirileceğini açıkladı.

28 Mart 2019: kktc Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin 4’lü hükümetin yeni elektrik tarifesi düzenlemesiyle korumayı hedeflediklerini söylediği dar gelirli kesimlere yeni faturalar %207 zamlı geliyor. Ekim 2018’de uygulanan tarifede kWs başına 0,3327TL ödeme yapan dar gelirliler, Nisan 2019’da yürürlüğe girecek tarife ile  0,6908TL ödeyecek.

29 Mart 2019: Kıb-Tek yönetim kurulundan; kurumun billboard, gazete ve sosyal medya reklamlarının iletişim stratejisini hazırlaması karşılığında Mehmet Ekin Vaiz’e ait Joker’s Perspective Ltd. isimli şirkete toplamda 50,000TL. Hükümetin, yazılı ve sosyal medya danışmanlığı ile halkla ilişkiler faaliyetlerini yürütmeleri karşılığında, Anahtar Ajans Ltd., Lisani Kalkanlı ve Ulaş Barış’a aylık 12,000 TL ödeme yaptığının orta çıkmasının ardından Vaiz’in şirketine 28 Şubat 2019 tarihli kararla 30,000TL ve 7 Mart 2019 tarihli kararla da  20,000TL ödeme yaptığı görülüyor.

30 Mart 2019: Hamitköy–Haspolat ve Haspolat–Dağyolu çemberi arasındaki yol sel, Taşkent’teki yol ise toprak kayması sonucu trafiğe kapandı. Çatalköy’de yol içerisinde su birikintileri oluşurken. Çatalköy ve Ozanköy’de evlerin bahçe duvarları çöktü. Girne’de yağmur sularının Girne Antik Limanı’nın içerisinden akarak denizle buluşması ise vahametin büyüklüğünü ortaya serdi.

31 Mart 2019: Alayköy’de kadın cinayeti sonucu hayatını kaybeden Hacer Ulaş’a ait cansız kadın bedeni bulundu.

1 Nisam 2019: Lefkoşa Küçük Kaymaklı’da yaşanan “iş kazasında”, paket servis çalışanı ağır yaralandı.

1 Nisan 2019: 29 Mart tarihinde Lapta’da yaşanan olayda Y.M.A. annesini darp etti.

1 Nisan 2019: Girne’de G.K.(K-59) kocası S.K.(E-45) tarafından darp edilip bıçakla elinden yaralandı.

4 Nisan 2019: Hükümet, akaryakıta okkalı zam yaptı.

4 Nisan 2019: Devlet hastanelerinde anayasa gereği ücretsiz verilmesi gereken hizmetlerden alınan “bağış paraları” zamlandı.

6 Nisan 2019: Boğazköy’de, “iş kazası” yaşandı. Gönen Sokak üzerindeki iki katlı bir inşaatta yaşanan olayda o esnada tuğla işi yapmakta olan Hamza Teke dengesini kaybederek, 3.40 metre yükseklikten düştü.

10 Nisan 2019: Bahadır Seleker isimli şahıs, bugün Lefkoşa’da karısına şiddet uyguladı.

10 Nisan 2019: Girne’deki Malpas Otel ve Casino çalışanları 3 aydan beri maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle dün Girne Kaza Mahkemesi önünde eylem yaptı. Hotel ve Casino çalışanları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na gitti.

11 Nisan 2019: Tabanının dilinden “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” sloganının düşmediğiCTP’nin Genel Başkanı ve  Başbakan Tufan Erhürman bir televizyon programında Kıbrıs’ın güneyine 14 aydır geçmemekle övündü.

12 Nisan 2019: Dağyolu bölgesinde gerçekleşen kaza sonrası, trafik güvenliği ve saatlerin geri çekimesi talebi ile UBP döneminde eylem yapan kişiler aleyhine 4’lü hükümet tarafından dava açıldı.

12 Nisan 2019: Selim Akın isimli şahıs Kanlıköy’de  karısını darp edip,  öldürmekle tehdit ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

13 Nisan 2019: Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde eğitim veren M.Ö isimli akademisyen, öğrencisine “cinsel saldırı ve cinsel tacizde” bulunduğu iddiasıyla tutuklandı.

13 Nisan 2019: Çatalköy’de Şht. Bayram Özgür Sokak üzerinde bulunan bir iş yerinin üst kısmında lojman olarak kullanılan yerde kalan 43 yaşındaki Gazi Hizmetçi dengesini kaybederek, 2.60 metre yüksekliğindeki merdivenlerden düştü. Ardından hayatını kaybetti.

15 Nisan 2019: Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Milletvekili Bertan Zaroğlu, Lefkoşa mezarlığı yanında trafik kontrolü yapan polis ekiplerine hakaret ederek onları tehdit etti, yalan beyanda bulundu ve milletvekilliğini kanunsuzluğa örtü yapmaya çalıştı.Dokunulmazlığını kaldırmak konusunda hükümet hiçbir şey yapmadı.

17 Nisan 2019: Haspolat’ta yapımı devam eden yeni cezaevi inşaatının giriş kapısı üzerinde çelik kaplama işi yapan 43 yaşındaki Abdulkerim Parlak, bugün 14.30 sıralarında dengesini kaybederek 4,5 metre yükseklikten düşerek yaralandı.

18 Nisan 2019: Kıbrıs Şehir Plancıları Odası’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Mağusa’da Palm Beach Hotel’in bulunduğu kıyı şeridinde, kumsal üzerine inşaat yapılmaya başlandığı görüldü.

18 Nisan 2019: Lefke’de, 40 yaşındaki Gurcharan Sıngh, bir portakal bahçesi içerisinde merdiven üzerinde portakal kesimi yaptığı esnada, dengesini kaybederek iki metre yükseklikten düştü.

19 Nisan 2019: K.Kaymaklı’da, Bakanlar Kurulu kararı ile okul yapılması için ayrılan araziye, apartman dairelerini satmak için yapmakta olan şirkete elektrik trafo merkezi  kurma izni verildi.

22 Nisan 2019: Ayorgi’de(Karaoğlanoğlu) tartıştığı sevgilisine şiddet uygulayan Hasan Okyunus isimli kadın düşmanı ardından silahla havaya ateş etti.

22 Nisan 2019: Güzelyurt Kurtuluş İlkokulu okul idaresi tarafından velilere yollanan yazıda, 23 Nisan Bayramı balo etkinlikleri kapsamında kurulan stantlarda döner, krep, lokma, bardak mısır ve şişte patates gibi yiyeceklerin ve içeceklerin ücret karşılığı olduğu görüldü.

24 Nisan 2019: Hamitköy’de yapımı devam eden bir inşaatta merdiven üzerinde çalıştığı esnada 57 yaşındaki Menir Karaağaç isimli işçi 1,5 metre yükseklikten düşerek yaralandı.

24 Nisan 2019: Haspolat bölgesinde yapımı devam eden yeni cezaevi inşaatında merdiven üzerinde çalışmakta olan Merdan Aliyev’in dengesini kaybedip 1.50 metre yükseklikteki beton zemine düşerek yaralandığı belirtildi.

29 Nisan 2019: Omar Faruk, isimliişçi mahkemede “patronlar tarafından dövülerek kayıt dışı çalıştırılıyoruz” dedi.

6 Mayıs 2019: Hala Sultan İlahiyat Koleji’ndeki okul idaresinin yasal olmayan şekilde öğretmen görevlendirdiği, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın da buna göz yumduğu gerekçesi ile sendika okulda iki saatlik uyarı grevine gitti

8 Mayıs 2019: Uzun bir süredir yarım maaş aldıkları ve yatırımları yapılmadığı için, yaptıkları tüm uyarıların ardından, greve giden Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’nde çalışan öğretim görevlileri kilit değiştirildiği için okula giremedi.

8 Mayıs 2019: kktc Polis Genel Müdürlüğü tarafından,  “FETÖ ile ilişkileri” gerekçe gösterilerek çok sayıda polis memuruna başlatılan soruşturmalar sonucunda 3 polis meslekten ihraç edildi.

9 Mayıs 2019: DAÜ’de okul harçlarına gelen zammı protesto eden öğrencilere  Rektör Necdet Osam şiddet uyguladı.

9 Mayıs 2019: kktc Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sundu.

3 Paylaşımlar