CTP LEFKOŞE’Yİ SEÇTİ

ADL-ÖZEL

CTP Türkiye’de yerel seçimler öncesi, Türkiye’den ORC araştırma şirketine anket yayınlattı.

Yerel Seçimler yaklaşırken CTP’liler tarafından sosyal medyada yaygın bir şekilde paylaşılan anket gerek gerçek dışı rakamlar gerekse ankette Lefkoşa yerine “Lefkoşe” yazması nedeniyle tepki ile karşılandı.

Tepkilere rağmen CTP üyeleri ‘Lefkoşe’ye değil rakamlara bakın’ diyerek üzerinde “Lefkoşe” yazan sonuçları paylaşmaya devam ediyor.

ORC’nin güvenilirliği tartışılmakta…

Mehmet Murat Pösteki’nin danışmanı olduğu şirket olan Objective Research Center ORC’nin güvenilirliği ise tartışma konusu.

Objective Research Center’ın (ORC) 2011 yılında  Türkiye’de kaydı olmadığı ve anketin danışmanlığını yapan Mehmet Murat Pösteki’nin dolandırıcılık ve resmi evrakta sahtecilikten işlem gördüğü ve şirketine sahte fatura baskını yapıldığı öğrenildi.

Ankara Vergi Dairesi’nin, usülsüzlük cezasının tahsili için gittiği şirketi, adreste bulamadığı, ORC’nin danışmanı Mehmet Murat Pösteki’nin ise dolandırıcılıktan işlem gördüğü iddia ediliyor.

Pösteki’nin sahibi olduğu Başkent Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’ne 2009′da düzenlenen operasyonda CHP’ye kesilmiş yüklü miktarda fatura bulunmuştu.

Sahte Anketler

Şirket aynı zamanda isminin karıştığı sahte anket vakalarıyla da anılmakta. Türkiye’de 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Antalya için yapılan bir anketin sahte olduğu ortaya çıkmıştı. ORC Şirketi’nin yaptığı ankete göre 2014 yerel seçimler öncesi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AKP’den Menderes Türel’e 51.5, Mevlüt Çavuşoğlu’na ise 27.2 oranı çıkmıştı. Aynı ankette yer alan CHP’de kimi Büyükşehir adayı görmek istiyorsunuz sorusuna ise Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen 38.5 ile birinci, Başkan Mustafa Akaydın ise 35.2 oranı ile ikinci çıktığı duyurulmuştu.

Çorlu da ise 0 30 Mart öncesinde bir yerel gazetede ORC tarafından yapılan bir anketin sonuçları yayınlanmış fakat sonrasında bölgede öyle bir anketin yapılmadığı ortaya çıkmıştı.

Kıbrıs için yapılan ankette ise Lefkoşa’da CTP %45.2, UBP %32,6, TDP %18,4 rakamları verildi.

1513659_10152400943752368_3346486959849572771_n

 

368 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply