Ctp Su’da Nasılsa Elektrikte de Öyle: “Prensipli Teslimiyet”

CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman, TC’den Kıbrıs’ın kuzeyine kablo ile elektrik getirilmesini prensipte desteklediklerini vurguladı.

TC’den borularla su getirilmesini onaylayan anlaşmanın CTP-UBP koalisyon hükümeti Başbakanı Ömer Kalyoncu tarafından imzalanmasının ardından, CTP Genel Sekreteri Erhürman, Kıbrıs’ın kuzeyini TC’ye daha da bağımlı hale getirme politikalarının başka bir ayağı olan kablo ile elektrik getirilmesine yeşil ışık yaktı.

Kablo ile elektrik getirilmesinin özelleştirme yoluyla yapılacağı gün gibi ortadayken, 2011 yılında “KKTC’de Elektrik Özelleştirilme(me)li mi?” konulu panelde konuşan Erhürman; üretim alanında devletin tamamen piyasadan çekildiği anda bu kamu hizmetinin tamamen özelleştirilmiş olacağını, elektrik piyasasının özel tekellerin eline geçmesinin çok risk taşıdığını söylemişti.

Büyük Sisteme Bağlanma Prensibi…

Tufan Erhürman’ın açıklaması şu şekilde:

“Dün Meclis kürsüsünden açıkça dile getirdik: Elektrikte mevcut izole yapımızı büyük sisteme bağlama konusunda atılacak adımları prensip olarak destekliyoruz. Ancak, imzalanması planlanan uluslararası anlaşmayı imzalamadan önce Meclis’te genel görüşme yapalım. İmzalanması planlanan anlaşmanın ekonomik fizibilitesini görelim. Buna ek olarak bu anlaşma bizi yukarıda desteklediğimizi söylediğimiz sonuca vardıracak mı bunu da görelim dedik.
Başbakan Yardımcısı Sayın Serdar Denktaş bu öneriyi uygulamaya açık olduklarını Meclis kürsüsünden dile getirdi. Ama bugün Sayın Başbakan, ‘Türkiye’den elektrik gelmesi için teknik çalışma tamamlandı. Anlaşmayı imzalayacağım’ diye açıklama yaptı. Meclis kürsüsünden, “bu Meclisi bir kez daha TC ile imzalanan bir anlaşma konusunda ikiye bölmeyin” dedik. Anlaşılan niyet yine aynısını yapmak. Önceden bu kadar iyi niyetle girişim yaptıktan ve Sayın Denktaş’ın ağzından olur aldıktan sonra hükümetin bu konudaki dayatmaları karşısında sessiz kalmayacağımızı açıkça söylemek zorundayım…”

Öte yandan El-Sen dün yaptığı açıklamada, anlaşma ile Kıb-Tek’in tasfiye edileceğini duyurmuş, meşru olan her şekilde bunun karşısında direneceklerini ilan etmişti. Bugün açıklama yapan Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı da, toplumun malı olan kurumlara sahip çıkmak adına yasal her türlü eylemi yapmaktan çekinmeyeceklerini vurguladı.

91 Paylaşımlar