Cumhurbaşkanı Akıncı: Larnaka’ya Gelen 1, Trodos’ta Karantinada Olan 2 Kıbrıslı Türk Gencimiz Karantinaya Götürüldüler

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptığı açıklamayla yurt dışından gelen öğrencilere hoşgeldin dedi.

Ayrıca Akıncı, “Güneydeki muhataplarımız ile yapılan istişare ile Larnaka’ya gelen 1 öğrencimizin Metehan-Kermiya geçiş kapısından kuzeye geçmesi sağlandı ve karantina süreci başladı. Ardından Trodos’ta karantina merkezinde bulunan 2 Kıbrıslı Türk öğrencimiz de ambulans ile sınır kapısına getirtildi ve kuzeye geçişleri sağlanarak karantina oteline götürüldüler. ifadelerine yer verdi.

Açıklama şöyle:

Yurtdışında öğrenim gören gençlerimizin geri dönüşleri başladı. Hepsine hoş geldiniz diyorum. Gelen gençlerimiz karantina oteline yerleştirildiler, geriye kalan öğrencilerin gelişleri için de gerekli çalışmalar yapıldı. Bu çalışmayı yürüten hükümeti ve Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu’nu kutluyorum. Gençlerimiz bir süreliğine evlerinden uzak kalsalar da hem aileleri hem de bir bütün olarak halkımız kendileriyle beraberdir. 

Güneydeki muhataplarımız ile yapılan istişare ile Larnaka’ya gelen 1 öğrencimizin Metehan-Kermiya geçiş kapısından kuzeye geçmesi sağlandı ve karantina süreci başladı. Ardından Trodos’ta karantina merkezinde bulunan 2 Kıbrıslı Türk öğrencimiz de ambulans ile sınır kapısına getirtildi ve kuzeye geçişleri sağlanarak karantina oteline götürüldüler. Bu süreçte de emek koyan İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’ne ve Cumhurbaşkanlığında sürekli çaba harcayan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.