Dayanışma Halkların Zarafetidir

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, 175 mültecinin ihtiyaçlarının halkın dayanışmasıyla kısa sürede giderildiğini bildirdi.

Bu sabah, Taşlıca-Boltaşlı köyleri arasında, teknenin yan devrilmesi sonucu denize düşen ve tahliyesi kısa sürede yapılarak İskele Kapalı Spor Salonu’na yerleştirilen mülteciler ile ilgili açıklama yapan Sadıkoğlu, “Vatandaşlarımız güçleri yettiği kadar yardımcı oldu. Genel anlamda herhangi bir şeye şu an için ihtiyaç kalmadı” ifadelerini kullandı.

5 yaşa kadar 29 çocuğun olduğu toplam 175 mültecinin kıyafet ihtiyaçları halk tarafından giderildi. İskele, Girne, Lefkoşa ve daha birçok noktadan yardımlar (kıyafet, çocuk bezi, çocuk kıyafeti, mama, biberon vb.) ve daha birçok ihtiyaç çok kısa sürede karşılandı.

İkinci Bir Duyuruya Kadar Yardım Paketine İhtiyaç Kalmadı

Belediye, spor salonunun dolmasından dolayı, ikinci bir duyuruya kadar vatandaşların yardım paketi getirmemesi istedi. Mültecilerin yemekleri ise İskele Belediyesi’ne ait Piknik Restoran’da kazanlarda pişirildi. 175 kişi, aralarında gönüllülerin de bulunduğu doktorlar tarafından sağlık kontrolünden geçirildi. Spor salonu, İskele Belediyesi tarafından dezenfektanlı ilaç ile ilaçlandı.

Belediye Başkanından Halka Teşekkür

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, halka teşekkür etti ve şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımız güçleri yettiği kadar yardımcı oldu. Genel anlamda herhangi bir şeye şu an için ihtiyaç kalmadı. Bundan sonra bize düşen umuda yolculuk eden misafirlerimizi burada kaldıkları sürece en iyi şekilde ağırlamaktır. Desteklerini esirgemeyen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum”

Mülteci Hakları Derneği’nden de Açıklama

Mülteci Hakları Derneği de dayanışma ve duyarlılık gösteren halka teşekkür etti ve şu an için başka ihtiyaç kalmadığını ama ileride yine duyuru yapabileceklerini belirtti.

149 Paylaşımlar