Değirmenlik Sakinleri Taş Ocaklarına Tepkili: “Kanser Oluyoruz”

Daha önce doğaya ve insan sağlığına verdiği zarar ile birçok kez gündeme gelen taş ocaklarına karşı devletin sermaye yanlısı, halkın sorunlarını umursamaz duruşu Değirmenlik halkının tepkisine neden oldu.

Havadis gazetesinin haberine göre; Değirmenlik’te taş ocakları, faaliyetleri ile ağaç kıyımına, patlatma işlemi ile yerleşim yerlerinin zarar görmesine, insan sağlığını ve gündelik hayatını ise doğrudan tehdit etmeye devam ediyor. Değirmenlik’te yaşayan vatandaşlar, taş ocakları faaliyetleri nedeniyle nefes alamadıklarını ve kapı pencere açamamakla birlikte çamaşırlarını dahi dışarıya asamadıklarını belirtti. Bölgedeki özellikle astım ve solunum yolu hastası kişilerin ve çocukların bu faaliyetlerden şikayetçi olduğu ayni zamanda patlatma işleminin de bazı evlerde camların kırılmasına ve duvarların çatlamasına neden olduğu belirtildi. Öte yandan, vatandaşlar taş ocaklarının ağaçlara da doğrudan zarar verdiğine ve yüzlercesinin de kesilmesine neden olduğuna dikkat çekti. Değirmenlik sakinlerinden Meryem Kaçakbaflı, Havadis gazetesine yaptığı açıklamada kanser hastası bir kişi olarak sağlığının ciddi tehdit altında olduğuna ve Sosyal Yardım maaşı ile taş ocaklarının evine verdiği zararı karşılamakta güçlük çektiğine değindi.

Bütün bu sorunlara karşılık devletin ise yapılan tüm sözlü ve yazılı uyarılara ve eylemlere rağmen bu sorunlara tepkisiz kaldığını belirten vatandaşlar, devletin taş ocakları işletmelerini denetlemesi gerektiğine vurgu yaptı. Vatandaşlar tepkilerini “Dağlar yok ediliyor, çevre katlediliyor. Göz göre göre sağlığımızla oynanıyor. Devlet yetkilileri ise bu kıyıma göz yumuyor” diyerek belirtti.

(Havadis)

22 Paylaşımlar