DEV-İŞ Taşel’de G(ö)revde! Sendika Ve Çalışanlar Tehdit Ediliyor!

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu’na (DEV-İŞ) bağlı EMEK-İŞ sendikası, örgütlü olduğu Taşel Ltd’de 1 günlük uyarı grevi başlattı. EMEK-İŞ Başkanı Koral Aşam’ın yaptığı yazılı açıklamada “İstisnasız tüm Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde, muhatabımız olan ilgili yönetim kurulu, mevcut kamu iştirakini yok sayma çabasında bulunmuş ve buna direnen sendikamızın örgütlü yapısını çeşitli ayak oyunları, hilelerle ve tehditlerle kırmaya çalışmıştır. İlgili zaman zarfında, sendikamız, çalışanların kararlı duruşundan aldığı güçle, birikim, tecrübe ve ilgili yasalar ile resmi belgelerin yaratmış olduğu zeminle %100 haklı duruşuyla iştirakli kurum yapısını koruyarak hem toplumun mal varlığına hem de çalışanların bu yapıya bağlı yasal haklarına da sahip çıkmıştır.” vurgusu yaptı.

EMEK-İŞ hem üyelerinin haklarını hem de toplumun mal varlıklarına sahip çıkmak için Taşel LTD. 1 günlük grevle direniş başlattı. Başlatılan grevin, Taşel LTD’in emekçilerin haklarını gasp etmeye devam etmesi halinde süresiz greve dönüşeceğini açıklayan Aşam, “Bunun yanında Devlette kendi üzerine düşeni yapmalı ve çok açık bir şekilde sergilenen bu meydan okumaya toplumun mal varlıklarını koruma adına karşılık vermelidir.” dedi.

Basın açıklamasının tam metni şöyle:

Bilindiği üzere Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu’na (DEV-İŞ) bağlı EMEK-İŞ sendikası 2009 yılından bugüne TAŞEL LTD’de örgütlü ve yetkili sendikadır. Ve yine bilindiği üzere TAŞEL LTD %33 iştirakli kurum olup hisseler İnkişaf Sandığı Fonuna aittir. Buna bağlı olarak TAŞEL LTD yönetim kurulunda Tarım Bakanlığının atamış olduğu bir de yönetim kurulu üyesi bulunmaktadır. İstisnasız tüm Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde, muhatabımız olan ilgili yönetim kurulu, mevcut kamu iştirakini yok sayma çabasında bulunmuş ve buna direnen sendikamızın örgütlü yapısını çeşitli ayak oyunları, hilelerle ve tehditlerle kırmaya çalışmıştır. İlgili zaman zarfında, sendikamız, çalışanların kararlı duruşundan aldığı güçle, birikim, tecrübe ve ilgili yasalar ile resmi belgelerin yaratmış olduğu zeminle %100 haklı duruşuyla iştirakli kurum yapısını koruyarak hem toplumun mal varlığına hem de çalışanların bu yapıya bağlı yasal haklarına da sahip çıkmıştır.

Geldiğimiz bu konakta, hayat pahalılığı ödenekleri konusunda ilgili kurum yetkilileri ile yaşamakta olduğumuz görüş ayrılığı sonucunda, üzülerek TAŞEL Ltd yönetiminin yine bilindik tavrını gözlemlemekteyiz. Yönetim yine %33 İştirakli Kuruluş olduğu gerçeğini inkâra ve toplumun mal varlıklarını gasp etme girişimlerine devam etmektedir. Yıllar içinde devlet kurumlarının defalarca çeşitli vesilelerle TAŞEL Ltd’nin %33 Kamu İştirakli Kuruluşu olduğunu belirtmesine rağmen, TAŞEL yönetimi tüm bu bildirimleri yok saymakta, Sendikamızı ve çalışanları çeşitli yollarla tehdit etmekte ve açıkça devlete meydan okumaktadır.

Tüm bu gelişmeler ışığında Sendikamız EMEK-İŞ hem üyelerinin haklarına hem de toplumun mal varlıklarına sahip çıkma mücadelesini 21/08/2015 TAŞEL Ltd’de uygulayacağı 1 günlük grevle başlatmıştır. TAŞEL Ltd Toplumun mal varlığını gasp etme girişiminden vazgeçmediği sürece, yapmış olduğumuz süresiz grev bildirimi doğrultusunda mücadelemizi yükselteceğiz.

Bunun yanında Devlette kendi üzerine düşeni yapmalı ve çok açık bir şekilde sergilenen bu meydan okumaya toplumun mal varlıklarını koruma adına karşılık vermelidir.

Koral Aşam
Başkan

29 Paylaşımlar