Devlet-Sermaye İşçiyi Öldürdüler, Kar Yapmaya Devam Ettiler(Videolu)

Bugün 14.00’te Gönyeli’deki iş cinayetinde bir emekçi devlet sermaye işbirliğiyle öldürülürken, sermayenin karına zarar gelmemesi için inşaat çalışmalarının polis ve Bakanlığın gözleri önünde devam etmesi kan donduran cinstendi.

29 yaşındaki Beyazit Temiz 14.00 sıralarında cinayete kurban giderken www.ankaradegillefkosa.org’a ulaşan duyarlı bir vatandaşın yolladığı videolarda saat 16.00 sıralarında inşaat faaliyetlerinin devam ettiği görülüyor.

Alınmayan güvenlik önlemleri nedeniyle bir insan hayatını kaybederken beton döküm işlemleri “yarıda kesilemeyeceği” bahanesiyle devam ettirildi. Ölümle sonuçlanan olaydan sonra denetim için çalışmaları anında durdurması gereken polis ve Bakanlık ise sermayenin kar kaygısını tercih ederek durdurmak yönünde herhangi bir adım atmadı ve izlemekle yetindi.

Yasaya göre, iş cinayetinin yaşandığı inşaattaki faaliyetlerin denetim için durdurulup,  denetlemenin ardından verilecek yeni bir izne kadar başlatılmaması gerekiyor.

Cinayetin yaşandığı yer olan inşaat alanının, yapılması gereken polis soruşturmasında olay yeri niteliği taşıdığı gerçeği de, polisin çalışmaların durdurulması gerektiğine inanmasına yeterli bir sebep oluşturmadı.

Diğer taraftan ise iş arkadaşları 11 metreden düşüp hayatını kaybeden öteki işçilerin büyük bir travma yaşamasına sebebiyet verildi. Sermaye zarar etmesin diye arkadaşları ölen işçiler çalışmaya zorlandılar.

İşte o görüntüler: