Dinamitler faşistlerin işi mi?

ADL

Dün sabah 06:57 civarında Asal Şube yakınlarında Lefkoşa Türk Belediyesi temizlik işçileri tarafından kktc bayrağına sarılmış olduğu söylenen 12 adet dinamit lokumu bulunmasının ardından Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da açıklama yaparak “Kıbrıs’ta şiddet olayları istemiyoruz. Şiddetle bir yere varılacağını düşünenler varsa, vazgeçmelerini salık veririm” dedi.

Dün yaşanan olayda bulunan dinamitlerin kktc bayrağına sarılmış olması, ayrıca dinamitlerin dün ve bugün Kıbrıs ve Türkiye için barış eylem ve konseri gerçekleştirilecek tarihlerin hemen öncesinde bulunmuş olması akıllarda soru işareti yaratıyor.

Dün, Türkiye’de yaşanan savaş ortamını protesto etmek ve barış mücadelesine Kıbrıs’tan destek olmak için eylem gerçekleştirilen ve otuzun üzerinde örgüt tarafından organize edilen eylemin gerçekleştirileceği alana yakın bir bölgeye dinamitlerin bırakılması dikkat çekti.

Ayrıca olay bugün sendikalar ve iki toplumlu barış inisiyatifi tarafından düzenlenecek olan Zülfü Livaneli ve Maria Faranduri konserinden bir gün önce yaşanıyor. Ara bölgede gerçekleşecek olan konsere Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinden çok sayıda kişinin katılacağı tahmin ediliyor.

İşte tam da böyle bir süreçte yaşanan bu dinamit olayının tarihi ve gerçekleştiği yeri, akıllara barış mücadelesini sindirmek için faşistlerin işi olabileceği fikrini getiriyor. Hatırlanacağı üzere Annan Planı döneminde de miting düzenlenecek alanlara yönelik bomba ihbarları faşist çevrelerin sıklıkla kullandığı bir yöntemdi.

52 Paylaşımlar