Dış İşleri Bakanı Özersay’ın Niyeti Ne?: Gizlice Anastasiadis’le Görüştü!

UBP-HP Anti-Federasyon Hükümeti’nin Dış İşleri Bakanı ve HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın bir süre  önce Kıbrıslı Elen lider Nikos Anastasiadis’le görüştüğü orta çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, görüşmenin Başbakan Ersin Tatar tarafından Cumhurbaşkanı ve müzakereci Mustafa Akıncı’ya teyit edildiğini açıkladı.

AKP İktidarına Yaranmak İstiyor, Halkın İradesini Hiçe Sayıyor

Son zamanalarda verdiği federasyon karşıtı beyanatlarla gündeme gelen hükümetin Dış İşleri Bakanı Özersay’ın halkın %65 oyuyla seçilen ve müzakerecilik görevini yürüten Mustafa Akıncı’nın bilgisi dışında iş çevirmesi, AKP iktidarına yaranma isteği olarak yorumlanıyor.

Özersay’ın yaptığı bu gizli görüşme Kıbrıslı Türk halkının iradesini de hiçe saydığını gözler önüne seriyor.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Basında bugün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay’ın bir süre önce Rum Lider Sayın Nikos Anastasiadis’le görüştüğü iddiaları yer almıştır. Konuya ilişkin sorulara muhatap kalan Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan Sayın Ersin Tatar’ı telefonla arayarak konuya ilişkin izahat istemiştir. Sayın Başbakan böyle bir görüşmenin gerçekleştiğini doğrulamıştır.
Bu görüşmenin öncesinde ve sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı tarafından herhangi bir bilgi verilmemiş olması devlet geleneklerine ve ciddiyetine terstir. Ayrıca siyasal etik değerlerle de bağdaşmamaktadır.
Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı gerek Rum Liderliğiyle gerekse yabancı muhataplarla Kıbrıs Sorunu çerçevesinde yaptığı tüm resmi veya gayrı resmi görüşmelerin içeriği hakkında devletin ilgili tüm kurumlarına düzenli bilgi aktarmaktadır.
Son zamanlarda gerçekleştirdiği temaslar hakkında Sayın Cumhurbaşkanına bilgi aktarmamayı bir tavır haline getiren Sayın Dışişleri Bakanının bu kabul edilmesi olanaksız tutumu üzüntü vericidir.

Barış Burcu
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü

0 Paylaşımlar