Dün Gece Bir Mülteci Sınır Dışı Edildi

Kıbrıslı Türk yetkililerce hakkında verilen sınır dışı kararıyla ilgili, Mülteci Hakları Derneği’nin  açıklama yayınladığı  mülteci dün gece sınır dışı edildi.

MHD’nin açıklaması şöyle:

Mülteci Hakları Derneği (MHD) olarak, mülteci olarak tanınan bir kişinin menşe ülkesine sınır dışı edilmesine yönelik yapılan girişimleri kınarız.

MHD olarak, Kıbrıslı Türk yetkililerin 2004 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından kontrol edilen bölgelerde, mülteci olarak tanınan bir kişi aleyhine sınır dışı kararı aldığına ilişkin iddiaları şaşkınlık ve dehşet ile karşılıyoruz. Böylesi bir karar, kişilerin hayatlarının ve özgürlüklerinin risk altında olduğu yerlere geri gönderilmelerini yasaklayan uluslararası örf ve adet hukukunu ihlal etmektedir. Buna ek olarak, Kıbrıs’ın kuzeyinde iç hukukun parçası olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Medeni ve Siyasi Hakları Sözleşmesi gibi uluslararası insan hakları sözleşmelerindeki yükümlülüklere de aykırıdır. Ayrıca, bu olayın “Sığınmacılar ve mültecilerle ilgili sorunların çözümünde uluslararası ve insani bir bakış açısına sahip” olunması gerektiğine inanan bir anlayışla dış politikasını şekillendirme iddiasını, hükümet programında ortaya koyan bir hükümet tarafından belirlenen bakanların hala görevde olduğu bir zamanda gerçekleşmesi bizleri oldukça üzmektedir.

Mülteci Hakları Derneği, başta İçişleri Bakanlığı ve Polis olmak üzere, ilgili yetkililere bildiriye konu mültecinin kaçtığı ülkeye geri gönderilmesine dair alınan tüm idari kararların iptal edilmesi ve başlatılan sürecin sonlandırılması ve mülteci statüsünün tanındığı ve ailesi ile birlikte on beş yıldan fazla bir süredir yaşadığı bölgelere güvenli bir şekilde erişimine izin verilmesi için çağrıda bulunur.

0 Paylaşımlar