Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi Alagadi’yi Temizledi

Kıbrıs Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, 2 Eylül Pazar günü Alagadi’yi temizledi. Saat 18.00’de basın açıklaması ile başlayan etkinlik, temizlik sonrası tahlile gönderilmek üzere denizden alınan su örneği ile son buldu. DYBDH sayfasından yapılan açıklamada etkinliğe destek veren duyarlı vatandaşlara ve Beleşe Deniz aktivistlerine teşekkür edildi.

Yapılan basın açıklamasının tam metni şöyle:
“Öncelikle bugün buraya ortak evimizi temizlemek üzere gelen herkese çok teşekkür ediyoruz. Sizler, halkımızın çevreye duyarlı ve doğaya saygılı olduğunun, dünyanın yalnızca biz insanlara ait olmadığının birer kanıtısınız.
Bugün Alagadi’de, daha önce başka sahillerde yaptığımız gibi, elimizden geldiğince bir temizlik yapacağız. Ancak biliyoruz ki, sürekli ve doğru şekilde uygulanan ekoloji öncelikli bir devlet politikası olmadıkça bizlerin yapacağı temizlik okyanusta bir kum tanesi kadar etkilidir. Çünkü hem gezegenimiz hem de adamız her geçen gün büyüyen çok ciddi bir ekolojik yıkımla karşı karşıyadır. Düzensiz kentleşme, yeşil alanların ve ormanların yok olması, okyanusların plastiklerle ve petrol atıklarıyla dolması, tarım ilaçları ile toprağın zehirlenmesi ve gıda güvenliğinin ortadan kalkması, otellerin ve bazı işletmelerin kirliliğini güzelim Akdeniz’e boşaltması bunlardan sadece bir kaçıdır. Ve devlet, tüm bunlara karşı etkin önlemler almamaktadır.
Bizler, sahillerimizi ve çevremizi temizlemenin yanında tüm bunlara karşı mücadele etmek, hükümeti ve yerel yönetimleri çevre konusundaki sorumluluklarını yerine getirmeye davet etmek zorundayız.
Bugün dikkat çekmek istediğimiz iki önemli husus var:
Birincisi, doğaya ciddi zararlar veren plastik üretiminin ve tüketiminin mutlaka azaltılması gerektiği. Bunu bireysel yaşamlarımızda yapabileceğimiz gibi, daha önemlisi neyin ülkemize gireceğinin ve nelerin üretilip satılabileceğinin kararını veren yöneticilere de seslenerek plastiğin kalıcı zararlarını hatırlatmak isteriz. Bedeli, zaten geçim sıkıntısı çeken halka yansıtılmadan plastik üretimi, ülkeye girişi ve kullanımı azaltılmalıdır.
İkincisi ise sahilini temizlesek bile denizlerimizin çok kirli olduğunun farkındayız. Hatta burada denize giren kişilerin zaman zaman hasta olduğu duyumunu da aldık. Devlet Labaratuvarının işlevini yerine getirmesini ve deniz suyunu sıklıkla tahlil ederek halkı bilgilendirmesini yani görevini yapmasını talep ediyoruz. Denizi kirleten büyük otellere de gereken yaptırımlar derhal uygulanmalıdır.
Ekim ayında, 4 Ekim Hayvan Hakları Günü’nde de bir başka etkinlikte birlikte olmak üzere… Teşekkürler.”

52 Paylaşımlar