Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, Asılan Kediyle İlgili Polise Suç Duyurusunda Bulundu

Sosyal medyada yayımlanan asılmış bir kedi fotoğrafı üzerine, Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi temsilcileri, Geçitkale Polis Karakolu’na giderek suç duyurusunda bulundu.

Hayvan Refahı Yasası’nın 6’ncı maddesine göre hayvanlara kötü muamele yapmanın suç olduğunu belirten hayvan severler,  “Hayvanlara kötü muamele yapıldığını gören kişiler Polis Örgütüne ihbarda bulunur. Polis Örgütü gerekli yasal prosedürü uygular ve yapılan ihbarı Bakanlığın bilgisine getirir.” şeklindeki yasa maddesine dayanarak Polise gittiklerini söylediler.
“Aynı Yasanın 24’üncü maddesine göre bu suçu işleyenler hakkında aylık brüt asgari ücretin 4 (dört) katı tutarında idari para cezası uygulanır. Ve 23’üncü maddeye göre de bu Yasada yer alan idari para cezaları, Bakanlık tarafından verilir ve ilgililere ceza ihbarnamesi tahtında yazılı olarak tebliğ edilir.” şeklinde açıklama yapan Dünya Yalnız Bizim Değil hareketi temsilcileri, “Polisin ve Tarım Bakanlığı’nın bu fotoğrafı açık bir ihbar kabul ederek derhal harekete geçip, suçluyu bulması ve ceza kesmesi gerekiyor.” dediler.

Hayvan Refahı Yasası gereği, Polisin gereken soruşturmayı yaparak vahşet fotoğrafının nerede, kimin tarafından çekildiğini bulması ve ceza kesmesi için Tarım Bakanlığı’na bildirmesi gerekiyor.