Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi Eşeğe Şiddet Uygulayanlar Hakkında Polise Şikayette Bulundu

Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, pazar günü yaşanan ve sosyal medyaya yayılan özgür eşeğe şiddet olayı sonrasında Dipkarpaz Karakolu’na şikayette bulundu.

Hareket yaptığı açıklamada hayvanlara kötü muameleme yapmanın suç olduğunu hatırlattı ve polise bu suçu işleyeneler hakkında yasal işlem yapması için çağrı yaptı.

Yapılan açıklama şöyle:

“Karpaz’da koruma altındaki özgür eşeklere karşı yapılan şiddet olayı ile ilgili olarak Dipkarpaz Karakolu’na şikayette bulunarak yapılmasını beklediğimiz yasal işlemlerin takibi tarafımızca başlatılmıştır.

Hayvan Refahı Yasasının 6’ncı maddesinde de belirtildiği gibi hayvanlara kötü muamele yapmak suçtur ve 6(3)(Ğ) bendine göre de “Hayvanları, fiziksel durumuna ve özelliklerine uygun olmayan bir şekilde kullanmak yasaktır.” Aynı maddenin (4)üncü fıkrası ise “Hayvanlara kötü muamele yapıldığını gören kişiler Polis Örgütüne ihbarda bulunur. Polis Örgütü gerekli yasal prosedürü uygular ve yapılan ihbarı Bakanlığın bilgisine getirir.” demektedir. Bizler de bu Yasa uyarınca kötü muamele yapıldığı ve suç işlendiği hususunda ihbarda bulunarak, yasalar çerçevesinde soruşturulmasını ve gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.”

 

63 Paylaşımlar