Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, “Hayvan Mezarlığı” Talebiyle LTB Başkanı Harmancı’yı Ziyaret Etti

Bağımsızlık Yolu’nun da bileşenlerinden olduğu “Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi”, Hayvan mezarlığı talebiyle Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’yı ziyaret etti.

Ziyarette konuşan hareket temsilcileri, hayvan mezarlığı uygulamasının dünyanın bir çok ülkesinde yer alan, toplumdaki hayvan sahiplenme oranının da artmasıyla gün geçtikçe daha çok ihtiyaç haline gelen bir talep olduğunu belirtti.

Harmancı’yı ziyaret eden hayvan hakları aktivistleri, toplumun sahiplendiği ve yıllarca birlikte yaşadığı hayvanları öldükleri zaman “çöpe atmak” istemediğine, bunun sonucunda bir çok insanın rastgele bulduğu boş alanlara ve bilinçsizce hayvanlarını gömdüğüne, bunun da başka çevre ve sağlık sorunlarına yol açabilecek bir durum olduğuna dikkat çekti.

Aktivistler, hayvan mezarlığı alanının hayvanını oraya gömen kişiler tarafından belediyenin kontrolünde ağaçlandırılabileceğini, mezar taşı ve alanı hususunda getirilecek düzenlemelerle, mezarlık için ayrılan alanın güzel bir yeşil alan haline getirilebileceğini ifade etti.

Hayvan mezarlıklarının ekolojiye katkısı, karşılaşılması muhtemel bazı problemler ve bu problemlerin nasıl aşıldığıyla ilgili dünyadaki bazı örnekleri içeren bir dosya da hareket temsilcileri tarafından Belediye Başkanı Harmancı’ya sunuldu.

Harmancı: “Hayvan Mezarlığı Bizlerin de Gündeminde Olan Bir Konu”

 Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi temsilcilerine duyarlılıklarından ötürü teşekkür eden Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, göreve geldiği günden bu yana belediyenin özellikle sokak hayvanlarıyla ilgili yaptığı çalışmalarda sivil toplum örgütleri ile güzel bir dayanışma sağlandığına dikkat çekti.

Hayvan mezarlığı konusunun kendisinin seçim programı arasında yer alan bir konu olduğunu belirten Harmancı, LTB olarak hayvan mezarlığı için yaptıkları çalışmalarda belli bir aşama katedildiğini, uzmanların ve bu alandaki örgütlerin de katkılarıyla belediyenin çevre ve halk sağlığı için en uygun çözümü üreteceğini ifade etti.

Harmancı, hayvan mezarlığı konusunun “Sağlık ve Çevre Komisyonu” toplantısında ele alınacağını dile getirerek, ziyarette bulunan Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi temsilcilerinin de toplantıya katılabileceğini söyledi.