Eczacılık Deposundaki İlaçları Ziyan Ettiler: Halkı ‘Özelleştirin de Kurtulalım’ Deme Noktasına Getirmeye Çalışıyorlar

UBP-HP hükümetinin Sağlık Bakanı Ali Pilli, İlaç ve Eczacılık Dairesi deposunda tarihi geçmiş tonlarca ilaç bulunduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Gelmiş geçmiş tüm hükümetler Eczacılık Dairesi deposundaki ilaçları  depolarda tutarak halkı özel eczanelerden fahiş fiyatlarla ilaç satın almaya mahkum ederken, bu kasıtlı uygulama kamusal hizmet veren kurumlarımızı da itibarsızlaştırarak halkı “özelleştirin de kurtulalım” deme noktasına getirmek için yapılıyor.

Kamusal hizmet veren diğer kurumlar gibi bu örnekte de hem doğru uygulamaları hem de gerekli yatırımları yapmayarak halkı kurumlardan soğutmaya çalışıyorlar.

Öte yandan kamu kaynakları kullanılarak satın alınan bu ilaçların tarihinin geçmesi ise büyük bir israf teşkil ediyor.  Özel ecza firmaları bu ilaçların alımı için ödenen kamu kaynaklarından zengin edilirken, hükümetlerin  satın alınan ilaçları depolarda çürümeye bırakması  ise halkın cebindeki paranın özel eczanelerin kasasına uçup gitmesine neden oluyor.

Kimisi mahalleye kimisi hapise diyerek halktan oy isteyen HP’nin ortağı olduğu hükümetin, gelmiş geçmiş tüm sorumluları yargılattırmak için yargıya başvurup başvurmayacağı ise merak konusu.