EDON: “Kıbrıslı Türk Gençliğinin Mücadelesi Övgüye Değer”

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) Gençlik Örgütü EDON, TC Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz törenleri bahanesiyle Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Bağımsızlık Yolu’nun gerçekleştirdiği eylemleri selamladığını açıkladı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde işgale karşı Kıbrıslı Türk ilerici gençliğinin gerçekleştirdiği eylemlerde, pek çoğunda şiddet uygulanarak bastırılmaya çalışıldığı anlatılan açıklamada, eylemcilerin devlet tarafından hedef gösterildiklerinin de altı çizildi.

Açıklamanın devamında ise bu yıl 20 Temmuz’da Bağımsızlık Yolu tarafından gerçekleştirilen şok eylemlerde ve Kıbrıslı Türk Derviş Ali Kavazoğlu ve Kıbrıslı Elen Kostas Mişaulis ve TC Devleti tarafından öldürülen Berkin Elvan’ın balonlarla Kıbrıs semalarında havalandırılmasını, EDON barışçıl bir eylem olarak nitelendirdi.

Şok eylemlerin haberlerinin yapılmasının ardından ankaradegillefkosa.org sitesine yapılan saldırılara da değinen EDON Kıbrıs’ta yaşanan mevcut durumun sona ermesi için Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen ilerici örgütlerini milliyetçiliğe, şövenizme, işgale karşı çıkarak, Kıbrıs’ta barış için ortak mücadeleye davet etti.

Açıklamanın tamamı için:

http://www.edon.org.cy/arxeio/anakoinoseis-edon/baris-ve-yeniden-birlesme-icin-kibrisliturk-gencligin-ovguye-deger-mucadelesi-hakkinda-edonun-aciklamasi-2172015/

36 Paylaşımlar