“Efendinin Cüretine Bakar mısınız?”

Bağımsızlık Yolu Parti Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu’ndan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndaki işveren temsilcisinini işçi temsilcisinin maaşını sormasına sert tepki.

Açıklama şöyle:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında, patron temsilcisi işçi temsilcisine soruyor: “Kaç para maaş alın sen?”

Efendinin cüretine bakar mısınız? Bugün 3323 TL’lik Asgari Ücret’in insanca yaşamaya yeterli olmadığını söylemek için, kaç para maaş almak gerekir acaba? Asgari Ücretlilerin haklarını kimin savunup kimin savunmayacağına da mı bu efendi karar verecek yani?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu şubattan beridir toplanmıyordu. O tarihten beridir, bir yandan pandemi bir yandan eriyen türk lirası, emekçilerin gırtlağını sıkmış durumda.

Ama patron temsilcisi diyor ki; “Komisyonun toplanacağını duyunca şok olduk.” İyi alışmışsınız siz, başkasının ensesinden yaşamaya, bir de dönüp teşekkür istemeye!

Teşvikler size, hibeler size, muafiyetler size akacak; sigorta yatırmayıp her iki yılda aftan yararlanacaksınız, elektriği en ucuz tarifeden ödeyeceksiniz, işçinize maaş katkısı alacaksınız, yediğiniz yemek için bile vergi indirimini kapacaksınız; sıra maaş ödemeye gelince yan çizeceksiniz! Yok öyle üç kuruşa beş köfte!Mevcut hali ile bu komisyonun asgari ücretliye hiçbir faydası yoktur. Bu komisyon derhal kaldırılıp, asgari ücret en düşük kamu maaşına endekslenmelidir.

Böylece asgari ücret, bu aymaz patronların iki dudağı arasından çıkacak ve kamu emekçilerinin yürüttüğü mücadelelerin kazanımları özel sektör çalışanına da yansıyacaktır. Özel sektör emekçilerine reva görülen bu zulüm artık son bulmalıdır!

#AsgariÜcretEnDüşükKamuMaaşıOlsun

#SendikasızÇalıştırılmakYasaklansın

#İşMahkemeleriKurulsun

#BağımsızlıkYolu

105 Paylaşımlar