EKOLOJİ MECLİSİ: “NÜKLEER KARŞITI MÜCADELE ÇOK UZUN SOLUKLU OLACAK”

ADL (Özel-MERSİN) 

Mersin’de bugün yapılacak olan nükleer karşıtı miting öncesi dün, Mersin Akdeniz Belediyesi’nde Ekoloji Meclisi 2. Genel Kurulu yapıldı. Türkiye’nin Sinop, İzmir, Ankara gibi birçok farklı bölgesinden gelen nükleer karşıtı platform temsilcileri ve çevre örgütlerinin katılımıyla gerçekleşen meclise Kıbrıs’tan Baraka Kültür Merkezi ve Bağımzlık Yolu da katıldı. Platform temsilcileri ve örgütlerin konuşmalar yaptığı buluşmada, ekoloji meclisine öneriler yapıldı ve özellikle Akkuyu’da kurulacak olan santrale karşı başlatılan mücadelenin çok uzun soluklu bir mücadele olacağı vurgulandı. Nükleer santraller yanında, Türkiye’de yapılması planlanan uranyum aramaları meselesinin de çok ciddi bir tehdit olduğunun altı çizildi. Deniz içerisinde uranyum aramaları yapılacağı bilgisi verilirken, nükleer karşıtı kampanya yürütülürken bunun da göz ününde bulundurulması gerektiği vurgulandı ve uranyum madenleri ile toprak ve suyun tekrardan zehirleneceği bilgisi verildi.

Ekoloji mücadelesinin iklim boyutu…

Ekoloji mücadelesinin iklim boyutununda irdelendiği mecliste, enerji politikalarının iklim değişikliğinden bağımsız değerlendirldiği takdirde tehdidin daha ciddi olacağı vurgulandı.

Yerel Yönetimlerin önemi…

Ekoloji mücadelesinde yerel yönetimlerin önemine vurgu yapılırken, ekoloji konusuna duyarlı olan yerel yönetimlerle de mücadele yürütülmesinin mücadelede ciddi kazanımlar sağlayacağı söylendi. Öte yandan, yeraltı su kaynaklarının tespit edilip bunların içilebilir duruma getirilmesi önerisi yapıldı.

Baraka Aktivisti Fatih Bayraktar: “Mücadeleniz mücadelemizdir”

Baraka Kültür Merkezi adına mecliste söz alan Baraka aktivisti Fatih Bayraktar, Kıbrıs’ta Nükleere Hayır Platformu’nun 3 aydan beridir sürdürdüğü mücadeleden bahsetti. Bayraktar konuşmasında  süreç içerisinde toplanan imzalardan, yapılan yürüyüş ve eylemden, sokak tiyatrosundan bahsetti. Toplanan 4 bin civarı imzanın TC Elçiliği’ne verildiği söyleyen Bayraktar, halkın bu süreci ciddi anlamda sahiplendiğini, nükleere karşı tepkilerin yükseldiğini anlattı. Baraka müzik ekibi Sol Anahtarı’nın üretimi olan Nükleer Başlıklı Kurt’tan da bahseden Bayraktar, “Mücadeleniz mücadelemizdir. Bizim için bu mücadeleye katkı koymanın diğer bir anlamı da bizi üretimden koparan daha sonra da bize besleme deyen zihniyetle mücadele etmemizdir aynı zamanda” dedi. Bayraktar sözlerini “O yüzden de Türkiye’de çapulcu Kıbrıs’ta beslemeyiz” diyerek tamamladı.

Kürdistan’dan da katılım…

Ekolojik meclise Kürdistan’dan da katılım gerçekleşti. Kurdistan’dan gelen temsilci, Kobane’nin ekolojik bir perspektifde yeniden inşaası için yardım talebinde bulundu.

 

40 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply