Ekonomik Önlemler Bugün: Hükümet Emekçiyi Görecek mi?

Bugün hükümetin Koronavirüs Salgını’nın yarattığı etkiye karşı önlemlerini açıklaması bekleniyor.

Kamu Emekçisinden Kesinti Sinyalleri

Son günlerde alınacak önlemlerin çerçevesinin ne olacağı sıklıkla tartışılıyor. Hükümet geçtiğimiz günlerde sendikalarla yaptığı toplantıda kamuda maaşlarda ‘ileriye dönük ödenmek üzere’ kesinti yapılabileceğinin sinyallerini vermişti. Bu görüşmenin ardından ise kamu emekçileri arasında ‘kesinti ile özel sektör çalışanları ve esnafa destek verilecekse üzerimize düşeni yaparız’ görüşü yaygınlık kazanmıştı.

Tatar: Para Yok

Başbakan Ersin Tatar ise dün yaptığı açıklamada aylık maaş ödemeleri için 500 milyona ihtiyaç olduğunu fakat kasada para olmadığını vurgulamıştı. Bu açıklama önlemlerle ilgili kesinti kararı çıkacağı fikrini güçlendirirken, özel sektör emekçisi ve esnafa destek için ise bir nabız göstermiyor.

Özel Sektör Emekçisi ve Esnafın Durumu Kritik

Özel sektörde pek çok ultra zengin işletme, çalışanlarını devletin idari izni olmasına rağmen ödeneksiz izne yolladığını veya işten çıkardığını duyurmuş durumda. Esnafı ise kira ve geçinmek için tek kaynakları olan işlerini yapamamaları durumu zorda bırakıyor.

Hükümet Emekçinin Sorunlarını Görecek mi?

Bugün ekonomik önlemlerde hükümetin salgından ekonomik olarak en çok etkilenmekte olan emekçi ve esnafın sıkıntılarına merhem olacak bir karar alıp almayacağı en çok merak edilen konu olacak. Bağımsızlık Yolu yayınladığı talepler listesinde elzem hizmetlerde çalışanlar hariç herkese yaşanabilir asgari bir ücretin verilmesini, bunun ise ultra zenginlerin servetlerinin salgına yönelik vergilendirilerek oluşturulacak bir fonla yapılmasını talep etmişti.

80 Paylaşımlar