El-Sen İsyanda: İş Kazalarına Davetiye Çıkartılıyor

Kıb-Tek’in iş kıyafetleri ve ayakkabılarının temini için yapılan ihaleyi yasalara aykırı iptal etmesine karşı El-Sen dün eylem gerçekleştirdi. Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonun da destek verdiği eylem çalışanların eski kıyafetleri Kıb-Tek binası önüne bırakması ile sona erdi.

İhale Yasalara Aykırı Şekilde iptal Edilerek İş Kazalarına Davetiye Çıkarılıyor

El-Sen Başkanı Umut Öksüzoğlu, kurumla yapılan toplu iş sözleşmesinin 13. maddesine göre her yılın 1 Nisan ve 1 Ekim tarihilerinde işçi kıyafetlerinin dağıtılması gerekmesine rağmen sözleşmedeki bazı maddelerin dikkate alınmayarak ihalenin yasalara aykırı bir şekilde iptal edildiğini belirtti.

Öksüzoğlu, işçi sağlığı ve iş güvenliğini ilgilendirelen böylesi hayati bir konuyla alakalı alınan ihale iptal kararının gerekçelerinin Kıb-Tek Yönetim Kurulu ve Genel Müdürü tarafından açıklanması gerektiğini söyledi.

Öte yandan El-Sen’in eylemine destek verene Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu adına federasyon başkanı Arslan Bıçaklı yaptığı konuşmada anayasa ve yasalara uymanın hukuk devletli olmanın temel unsuru olmasına rağmen, Kıb-Tek müdürünün buna aykırı bir şekilde “kurumun koçanının kendisine ait olduğunu zannettiğini” söyledi.

Her yılın ekim ve nisan ayında dağıtılması gereken işçi kıyafetlerinin 2016 yılı için bile henüz dağıtılmadığını ve iş güvenliği alanındaki boşlukların sekiz iş cinayetine neden olduğunu vurguladı.

Eylem El-Sen üyelerinin eskimiş kıyafetlerini Kıb-Tek binası önüne bırakması ile sona erdi.

Fotoğraf: (Kıbrıs)

10 Paylaşımlar