Elcil: “Harmancı’nın Adaylığı Lefkoşa İçin Bir Şanstır”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) başkan adayı Mehmet Harmancı ve Lefkoşa ekibi seçim çalışmaları çerçevesinde Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasını (KTÖS) ziyaret etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) başkan adayı Mehmet Harmancı ve Lefkoşa ekibi seçim çalışmaları çerçevesinde Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasını (KTÖS) ziyaret etti. Ziyarette TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de hazır bulundu. Görüşme öncesinde KTÖS lokalinde bulunan emekli öğretmenlerle de bir süre sohbet etme imkanı bulundu.
-Cemal Özyiğit-
Özyiğit, ülkenin çok kritik aşamalardan geçtiğini, Kıbrıs müzakereleri sürerken, diğer yandan da, demokrasinin olmazsa olmazı olan yerel seçimlerine kısa bir süre kaldığını kaydetti.
Yerel yönetimlerin son yıllarda vurgun, talan ve yağma ile anılır olduklarına dikkat çeken Özyiğit, belediyelerin büyük çoğunluğunda çalışanların haklarının gasp edildiğini, vatandaşların ise hak ettiği hizmeti alamadıklarını belirtti.
Başkent Lefkoşa’nın Mustafa Akıncı’nın görevi bırakmasının ardından sürekli olarak geriye gittiğini, uluslar arası alanda tek tanınmış kamu kurumu olan LTB’nin yerlerde sürünür hale getirildiğini anımsatan Özyiğit, Lefkoşa’yı yaşanabilir bir başkent ve uluslararası alanda hak ettiği konuma getirmek için yola çıktıklarını ifade etti.
TDP, BKP ve Baraka Kültür Merkezi olarak ülkeyi yeniden çağdaş belediyecilik anlayışı ile tanıştırmak, yerinden yönetim ilkesi ile demokrasiyi yaşama geçirmek hedefinde olduklarını söyleyen Özyiğit, “Bu mücadelede KTÖS’den de destek istiyoruz” dedi.
-Şener Elcil-
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, KTÖS ile TKP’nin ortak bir tarihe sahip olduklarını anımsatarak başladığı konuşmasında, TKP’nin devamı olan TDP’nin de beraber yürüdükleri, eylemlerde birlikte hareket ettiklerini bir siyasi parti olduğunu kaydetti.
TDP’nin BKP ve Baraka Kültür Merkezi ile ittifaka girmesinin, solun bir cephe oluşturması açısından önemli ve gerekli olduğunu söyleyen Elcil, “Umarım bu cephe başarıya ulaşır” dedi.
Lefkoşa’da UBP, DP ve CTP’nin birbirinden farklı olmayan icraatlarının halka mutluluk getirmediğini ve Lefkoşa halkının mağdur durumda olduğuna dikkat çeken Elcil, “Lefkoşa şu anda çöp içindedir, doğru-dürüst hizmet verilmemektedir” diye konuştu.
Lefkoşa’da yeni bir kana ihtiyaç olduğunun altını çizen Elcil, “Sn. Mehmet Harmancı’nın adaylığını bir şans olarak görmekteyiz. Umarız toplum bu şansı iyi değerlendirir” diye konuştu. Gerek toplum gerekse de birçok örgütün Mehmet Harmancı’ya olan desteğini gözlemlediklerini vurgulayan Elcil, bunun da Lefkoşa’nın yeni bir vizyona, yeni bir yüze ihtiyacı olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çekti.
Geçmiş dönemde yapılan usulsüzlüklerin hesabının sorulmayarak üstünün örtülmeye çalışıldığını kaydeden Elcil, yapılan haksızlıkların sorgulandığı, halkın haklarının talep edildiği bir anlayış görmek istediklerini söyledi. Lefkoşa’nın Kıbrıs Sorunu açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Elcil, “Lefkoşa’nın birleştirilmesi demek, adanın birleştirilmesi demektir” dedi.
-Mehmet Harmancı-
LTB başkan adayı Mehmet Harmancı ise konuşmasına, öğretmen camiasının kendilerine karşı gösterdiği yakın ve samimi tavrına teşekkür ederek başladı.
Mali sıkıntıların arkasına saklanılarak demokrasi kavramının genişletilmemesinin hiçbir mazereti olamayacağına dikkat çeken Harmancı, “Bizim dönemimizde demokrasi kavramı mutlaka genişletilecek, yerinde yönetim anlayışı hakim kılınacaktır” dedi.

 

LTB’de mali ve idari anlamda yeniden yapılanmanın şart olduğunu dile getiren Harmancı, bunları yaparken bir yandan da yürürken sakız çiğnenebileceğini, yurttaşın derdine seçime 10 gün kala değil, 365 gün çare üretecek anlayışı geliştireceklerini kaydetti.
Müzakerelerin sürdüğü, Kıbrıs Sorunu’nun tempo kazanmaya çalıştığı dönemde LTB’nin bunun dışında kalmasının kabul edilemez olduğunu kaydeden Harmancı, “LTB 1979’dan itibaren ilk toplumlararası işbirliği tohumlarının atıldığı ve kurulduğu günden itibaren de Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasınca emredilen ikili komitelerin kurulması ve yaşam bulması unsurlarını hayata geçirmek için şartları zorlamak zorundadır” diye konuştu.
16 Haziran’ın LTB’nin kuruluş günü olduğunu da anımsatan Harmancı, “LTB, geçmişinden aldığı iyi öğretileri geleceğe taşıyacak bir vizyonla 29 Haziran’da yeni dönemini açacaktır. Bunu da birlikte başarabileceğimize inanıyorum” dedi.

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply