Elektriği Kesenler İşten Atılacak İddiası

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın yüksek miktarda elektrik borcu olan yerlerin elektriğini kesmeye başlamasının ardından,  EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökbörü’nün elektrikleri kesenleri hem polise vereceğini hem de işten atacağını söylediğini iddia etti.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası, bu sabah yüksek borçlu yerlerin elektrik borçlarının tahsil edilmesi, edilmediği takdirde ise taraflarında bu yerlerin elektriklerinin kesileceğini bildirmişti.

Bugün sabah saatlerinden itibaren ülkenin dört bir yanında Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na yüksek borcu olan ve hiçbir şekilde kuruma ödeme yapmayan yerlerin enerjilerinin çalışanlar tarafından kesildiği de belirtilen açıklama sonrasında, EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökbörü’nün elektrikleri kesenleri hem polise vereceğini hem de işten atacağını söylediğini iddia etti.

Sermaye kısmına 10 kuruş olan teşviği 25 kuruşa çıkartmayı biliyorsunuz da, esas zorluğu çeken DAR gelirli vatandaşımıza neden yardımcı olmuyorsunuz.

EL-SEN Genel Sekreteri Ersan Kaşif de şu açıklamayı yapmıştı:

Asgari ücretli, emekli ve vatandaş elektrik borcunu eksiksiz öderken, sermaye kesimleri sırtlarını dayadıkları siyasiler yüzünden bir kuruş ödeme yapmadan elektrikleri kesilmemektedir. EL-SEN olarak buna son veriyoruz. KIB-TEK bu toplumun malıdır. Siyasilerin çiftliği değildir. Hele hele Yönetim Kurulu başkanının keyfi icraatları ile yönetilecek ve kıyak geçilecek bir kurum hiç değildir. Bugünki kesintiler sonucunda 1 saatin içerisinde 13 milyon TL’ye yakın tahsilat yapılmıştır. Hafta başı bu kesintiler daha geniş kesimlere yayılacaktır. Pandemi dönemi diyerek Sermaye kısmına 10 kuruş olan teşviği 25 kuruşa çıkartmayı biliyorsunuz da, esas zorluğu çeken DAR gelirli vatandaşımıza neden yardımcı olmuyorsunuz. Teşvik vereceksen KIB-TEK’in kasasından değil, Maliyenin kasasından vereceksen ver. Kararlı bir şekilde bu uygulamamız devam edecektir. Tehditlere karnımız tok, bu yöndeki adımlara daha şiddetli cevap vereceğimizi kamuoyu ile paylaşırız.

17 Paylaşımlar