Emperyalistler Kıbrıs’ı savaşa çekmek istiyor

Paris’teki saldırıların ardından Fransız halkının gösterdiği cesareti kutlamak için Fransa’ya giden İngiltere Başbakanı David Cameron burada Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta bulunan Ağrotur üssünü Fransa’ya açmayı teklif etti. Bilindiği gibi Ağrotur üssünde İngiltere’ye ait havaalanı da mevcut. Bu üssün kullanılması, IŞİD militanlarının hedefi haline gelmesi muhtemel olan ülkemizi savaşa bir adım daha yaklaştıracak.

İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris saldırılarında en az 89 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan konser salonuna giderek burada ölenler anısına çiçek bıraktı.
Ziyaretin ardından Twitter hesabından bir mesaj paylaşan İngiltere Başbakanı Cameron,”Bu sabah, Cumhurbaşkanı Hollande’la görüşmek ve terör saldırılarının ardından Fransa halkının gösterdiği cesarete saygılarımı sunmak için Paris’teyiz” diye yazdı.
Cameron diğer mesajında ise “Cumhurbaşkanı Hollande ile birlikte Paris’teki Bataclan Cafe’nin önünde omuz omuza durduk” diye yazıp bir fotoğraf paylaştı.
Hollande ve Cameron daha sonra ise ikili görüşme için Elysee Sarayı’na geçti. Buradaki toplantının ardından gazetecilere açıklamalar yapan Hollande, İngiltere ve Fransa’nın terörle mücadelede işbirliğini arttırma kararı aldığını duyurdu.
Paris ve Londra yönetimlerinin güvenlik amacıyla birlgi paylaşımını arttırmak istediğini söyleyen Hollande, “Hedefimiz IŞİD’e mümkün olan en fazla zararı vermek” diye konuştu.
‘İNGİLTERE PARLAMENTOSU YENİDEN SURİYE OPERASYONUNU OYLAYACAK’
İngiltere Başbakanı Cameron ise Suriye’deki IŞİD hedeflerine operasyon düzenleyen Fransız uçaklarına Güney Kıbrıs’taki Ağrotur (Aktorini) Hava Üssü’nü açmayı teklif ettiklerini açıkladı.
Cameron ayrıca, Fransa’nın hava saldırılarının ardından ‘IŞİD’i Suriye’de vurmanın önemi’ni gördüklerini belirterek, İngiliz savaş uçaklarının Suriye’ye operasyon düzenlenmesi için bu hafta parlamentoda oylama yapılacağını duyurdu.
CHARLES DE GAULLE BUGÜN İTİBARİYLE OPERASYONEL HALE GELECEK
Öte yandan Suriye ve Irak’taki IŞİD hedeflerini vurmak üzere Doğu Akdeniz’e gönderilen Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle bugün itibariyle operasyonel hale gelecek. Radyo Europe 1’e konuşan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Charles de Gaulle uçak gemisinin Fransa’nın Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı hava saldırılarına destek vermek üzere Doğu Akdeniz’de konuşlandırıldığını ve bugün itibaren operasyonlara destek vereceğini belirtmişti.
HOLLANDE, IŞİD’E KARŞI TEMASLARINI SIKLAŞTIRIYOR
Fransa’nın başkenti Paris’te 13 Kasım gecesi yaşanan saldırıların ardından Hollande, mevkidaşlarına ‘IŞİD’le mücadelede birlik’ çağrısı yapmıştı. Rakka başta olmak üzere Suriye’deki IŞİD hedeflerine hava operasyonları düzenleme kararı alan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, bugün Paris’te İngiltere Başbakanı Cameron, yarın Washington’da ABD Başkanı Barack Obama, çarşamba günü ise yine Paris’te Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya gelecek. Hollande perşembe günü de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Moskova’da görüşecek.

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20151123/1019190656/fransa-paris-ingiltere-cameron-hollande.html#ixzz3sKH3IYM3