“En Uzun Koşuda Adalılar” Omorfo’daydı

“En Uzun Koşuda Adalılar Türkiye Devrimci Mücadelesinde Kıbrıslı Türkler” isimli söyleşi kitabı Lefkoşa ve Mağusa’nın ardından Omorfolu okurlarla buluştu. Samimi bir atmosferde geçen etkinlikte, kitabı hazırlayan Ali Şahin ve kitapta röportajı bulunan kişiler konuşmalar yaptılar. Solun kendi tarihine sahip çıkması ve bugünün mücadelelerine geçmişin ışık tutması konularının tartışıldığı sohbette, kitapta röportajı bulunan Özkan Yıkıcı ve Enver Bıldır ile katılımcılar da anılarını ve görüşlerini paylaştılar. Ayrıca okurlar kitap alarak yazara imzalattılar.

Bir Sonraki Etkinlik Girne’de

“En Uzun Koşuda Adalılar” kitabı, 24 Ekim Perşembe akşamı 19.00’da ise Girne Leymosun Kültür Evi’nde okurlarla buluşacak.

Turgut Afşaroğlu’nun Önsözü:
“Ali Şahin, bu kitabında 1967-1981 yılları arasında Türkiye devrimci mücadelesinde yer almış Kıbrıslı öğrencilerle yaptığı söyleşilerde, bir döneme ışık tutmaktadır.
Kıbrıslı Türk solunun 1960 sonrası şekillenmesinde, 1968 kuşağı öğrencilerle, o dönemdeki Kıbrıslı Türk öğretmenlerin büyük katkısı vardır.
Özellikle bir avuç genç ilkokul öğretmeninin öncülüğünde KTÖS’ün kurulması ile birlikte sol hareket Kıbrıs’ta filizlenmeye başladı.
Siyasal yaşama geçilmesi ile birlikte Türkiye üniversitelerinden mezun olup adaya dönen öğrenciler CTP içinde örgütlenirken, KTÖS’lü öğretmenler de TKP’ye destek vermeye başladılar.
Böylece iki sol güç arasında bir rekabet başlamış oldu.
Bu rekabet belli ölçüler içinde bugün de varlığını sürdürmektedir.
Şu anda Kıbrıs’taki sol hareket can çekişmektedir.
Bir silkinmeye ihtiyaç vardır.
Geçmişte yapılan fedakarlıkları, çekilen acıları ve altı demokrasi şehidimizi bize hatırlattığı için teşekkürler Ali Şahin…”

241 Paylaşımlar