“En Uzun Koşuda Adalılar” Son Olarak Girne’de Tanıtılacak

“En Uzun Koşuda Adalılar Türkiye Devrimci Mücadelesinde Kıbrıslı Türkler” isimli söyleşi kitabı Lefkoşa, Mağusa ve Omorfo’nun ardından Girneli okurlarla buluşuyor. 24 Ekim Perşembe akşamı saat 19.00’da Leymosun Kültür Evi’nde yer alacak olan etkinlikte Ali Şahin, kitabın hazırlık süreci, yakın tarihimizdeki toplumsal mücadeleler  ve alternatif tarih yazımına dair bir sunum yapacak.

Kitapta, 1967-1981 yılları arasında Türkiye devrimci mücadelesinde yer almış Kıbrıslı öğrencilerle yapılan söyleşilerle, bir döneme ışık tutulmaktadır. Geçmişte yapılan fedakarlıkları, çekilen acıları ve altı demokrasi şehidimizi bize hatırlatan bu kitabın önsözü Turgut Afşaroğlu’na ait. Kitapta röportajı bulunan kişiler ise, Türkiye’ye gidiş sırasıyla; Ali Fegan, Ahmet Ömer, Özkan Yıkıcı, Ferdi Sabit Soyer, Özkan Varoğlu, Pembe Afşaroğlu, Ayşe İpçiler ve Enver Bıldır.

Döneme ait fotoğraflar, görseller ve belgelerle de desteklenen eser, önemli bir sözlü tarih çalışması olarak okurlara sunuluyor. Kitap, Lefkoşa, Mağusa ve Omorfo Khora Kitabevlerinden ve tüm kitapçılardan temin edilebilir.

EN UZUN KOŞUDA ADALILAR
Türkiye Devrimci Mücadelesinde Kıbrıslı Türkler (1967-1981)
Söyleşiler: Ali Şahin
Khora Kitaplığı: 70
Anı-Biyografi: 12
Yayına Hazırlayan: Nazen Şansal
Kapak ve Sayfa Tasarımı: Ömer Tatlısu
Düzelti: MünürRahvancıoğlu
Sayfa Sayısı: 232
Fiyat: 25TL

17 Paylaşımlar