Ercan Havaalanı’nda Sermayeye Yeni Kıyak: T&T’ye Özel İzin

Bakanlar Kurulu, yeni Ercan Havaalanı inşaatında, T&T Havalimanı İşletmeciliği’nin Türkiye’den işçi ve ekipman getirerek çalıştırmasına izin verdi

 Kıbrıs Gazetesi’nden İsmail Volkan’ın haberine göre; Ercan Havaalanı’nda yeni yapılan inşaatta Türkiye’den kayıt dışı işçi getirerek çalıştırtmasıyla gündeme gelen T&T Havalimanı İşletmeciliği’ne Bakanlar Kurulu tarafından ‘özel izin’ verildi.

Bakanlar Kurulu’nun kararına gerekçe olarak, “İnşatta, kktc’de bulunmayan özel bilgi, beceri, ihtisas, teknik ekip ve ekipman ile teknolojik donanım gerektiği” gösterildi.

Kararda, inşaatın planlanan sürede tam ve eksiksiz olarak uluslararası standartlarda tamamlaması için, Taşyapı İnşaat’a “Ercan Havaalanı İşletme Devri İhalesi” kapsamında, Ercan Havaalanı yeni yatırımları tamamlanıncaya kadar “Özel İzin” verildiği kaydedildi.

Ercan Havalimanı’nın pist ve tünel inşaatı için geçtiğimiz yıl açılan ihalede, yerli müteahhit çalıştırma zorunluluğu bulunduğu için, ilgili şirkete “taleplerine” rağmen ülkede müteahhitlik izni verilmediği biliniyor.

(Kıbrıs)

26 Paylaşımlar