ERDOĞAN ÇATIŞMA, AYRIŞMA, OPERASYON VE SAVAŞ VAADİ VERDİ

Erdoğan’ın 4. balkon konuşması: Çatışma, ayrışma, operasyon, savaş vaadi…

Erdoğan’ın 4. balkon konuşmasında bir “balkon konuşması”ndan beklenen uzlaşma mesajları değil, saflaşma çağrıları ve çatışma mesajları ön plana çıktı

Tayyip Erdoğan, seçim sonuçları henüz netleşmeden eşi Emine Erdoğan, yolsuzluk soruşturmasında adı ön sıralarda bulunan oğlu Bilal Erdoğan, kızı Sümeyya Erdoğan, kızı Esra Albayrak ve yine “iş” ortaklarından damadı Berat Albayrak’la birlikte çıktığı AKP Genel Merkezi’nin balkonundan taraftarlarına seslendi.

Bu Erdoğan’ın dördüncü balkon konuşması olarak kayda geçti. Ancak bir “balkon konuşması”ndan beklenen uzlaşma mesajları değil, saflaşma çağrıları ve çatışma mesajları ön plana çıktı.

Sonuçlar daha netleşmeden erken bir zafer ilan eden Erdoğan’ın İslami göndermelerle dolu konuşması “Ya Allah, Bismillah, Allahuekber”, “Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin” sloganlarıyla kesildi.

Gülen Hareketi’ne yönelik operasyon sinyali veren Erdoğan şunları söyledi: “Dışişleri Bakanlığı’nı dinleyecek kadar ihanet içinde olan vatan hainlerini bu ülke tanıma fırsatı buldu. Onların kaos planı buydu. Kaset siyaseti kaybetti. İnlerine gireceğiz, inlerine.”

Erdoğan resmi bir savaş durumu olmamasına karşın “Suriye’nin Türkiye ile savaş hâli içinde olduğunu” iddia ederek, hem Suriye’yi hem de Cemaat’i hedef alan saldırgan ifadeler kullandı: “Bedelini ödeyecekler, ulusal güvenliğimizi nasıl tehdit edersiniz? Suriye bizimle şu anda savaş hâlinde. Uçaklarımızı taciz ediyorlar. 74 tane kardeşimizi şehit ettiler ve şu anda bizim Süleyman Şah Türbesi, 10 dönüm bizim topraklarımızdır. Oraya olan her saldırı 780 bin kilometrekareye olan saldırıdır. Biz buna seyirci kalabilir miyiz? Bu hainler bu görüşmeyi dinliyor ve dünyaya servis ediyor.”

Erdoğan’ın “yüzde 45’lik” seçim sonucu için kullandığı ifade de düşündürücüydü: “Aziz milletimizin verdiği mesaj çok ama çok açık. Millet bugün sandıkta Türkiye’ye ve dünyaya bir mesaj verdi. Ne dedi? Biz buradayız. Türk milleti geçilmez dedi” diyen Erdoğan “yüzde 45”i millet, geri kalan “yüzde 55”i de geçit verilmeyen düşman ilan etmiş oldu.

SENDİKA.ORG

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply