Eş Genel Başkanı ve Üyeleri Gözaltına Alınan Halkevleri: “ Halkevleri Memlekettir, Memleketi Susturamazsınız”

Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş’ın da aralarında bulunduğu pek çok Halkevleri ve Kolektif üyesi bugün sabah  polis tarafından evlerine yapılan baskın ile gözaltına alındı. Halkevleri yaptığı açıklamada gözaltıların memleketi susturmak için verilmiş bir talimat olduğunu belirterek “Halkevleri memlekettir, memleketi susturamazsınız.” dedi.

Evlerine yapılan baskın sonucu Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş  ve Halkevleri üyeleri  Ali İmam Aydoğan, Gülşah Öztürk, Furkan Bircan, Necla Vuranok, Durak Soyaslan, Devrimci 78’liler Federasyon Başkanı Cumhur Yavuz Öğrenci Kolektifleri’nden Tankut Serttaş, Meziyet Yıldız, Sedat Çakmak ve Eylem Esen Arabacı polisin evlerine yaptıkları baskın sonrası gözaltına alındı. Gözaltına alınma nedenleri ise yaptıkları sosyal medya paylaşımları ile Afrin savaşına karşı barış istemeleri olarak gösterildi.

Üyelerinin ve Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş’ın gözaltına alınması ile ilgili açıklama yapan Halkevleri, halkın tarhini savunmaktan ve geleceğini kurmaktan vazgeçmeyeceğini ifade etti ve “Bu halk yarattığı hiçbir zenginlikten vazgeçmeyecek, kimsenin kulu olmayacak” dedi.

Halkevleri tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“Halkevleri memlekettir, memleketi susturamazsınız
Bu sabah saatlerinde Ankara’da Halkevleri Eş Genel Başkanımız Dilşat Aktaş ve çok sayıda üyemiz polis operasyonu ile gözaltına alındı.
Antalya’da Merkez Yürütme Kurulu üyemiz Kutay Meriç’in tutuklanmasının ardından Halkevleri olarak sözümüzü sokakta söyledik: “Talimat memleketi susturma talimatıdır. Halkevleri memlekettir, memleketi susturamazsınız”. Tekrarlıyoruz: Susturamayacaksınız!
Halkevleri, bu halka ait 86 yıllık onurlu bir tarih ve gelecektir. Bu halk ne tarihini savunmaktan ne de geleceğini kendi elleri ile kurmaktan vazgeçecek!
Halkevleri, bu memleketin tüm ilerici birikiminin, düşünceyle, sanatla, kültürle yarattığı aydınlanma değerleri; halkın yüzlerce yıllık tebaadan yurttaşlığa geçiş mücadelesidir. Bu halk yarattığı hiçbir zenginlikten vazgeçmeyecek, kimsenin kulu olmayacak!
Halkevleri, eğitimden sağlığa, barınmadan enerjiye halkın hakları, insanca yaşam mücadelesi, ülkenin dört bir yanında doğanın ve kentlerin korunması mücadelesidir. Bu halk haklarını savunmaktan, doğasını, yaşamını korumaktan vazgeçmeyecek!
Halkevleri, kadınların özgür ve eşitlik mücadelesi, çocukların özgürce yaşama ve mutluluk hakkının savunulmasıdır. Kadınlar kimseye itaat etmeyecek, bu halk çocuklarının mutluluğunu, güvenliğini canı pahasına koruyacaktır!
Halkevleri, laiklik, eşitlik, özgürlük ve barıştır! Kimsenin kuşkusu olmasın bu halk yeni bir ülkeyi bu değerler etrafında kuracaktır.
Halkevleri, 1950’nin baskı rejiminin, 12 Mart faşizminin, 12 Eylül faşizminin hedefi oldu, dimdik ayakta kaldı. Çünkü Halkevleri halktır, memlekettir!
Halkevleri susmaz, memleket susmaz!

10 Paylaşımlar