Eylemciler: “Dillere Destan Oldu Dönekliğiniz”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Göç Yasasını Protesto etmek amacıyla bugün meclis önünde eylem düzenledi. Meclis önündeki eyleme Sendikal Platformu oluşturan sendikalar da destek verdi.

Elcil: “Eskiden Burada Sigara Sarılırdı, Şimdi Bizi Sarıyorlar”

Eylemde konuşma yapan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil 1950’li yıllardan bu yana Kıbrıslı Türk halkının sahip olduğu topraklara tutunmak için direndiğini, onurlu ve kendi ayakları üzerinde duran bir toplum olmak için çalıştığını söyledi. Elcil, “Türkiye’nin para ve suyu kestiğini” iddia edip bundan çok mutlu olduğunu söyledi ve hükümetin “parayı alan talimatı da alır” mentalitesiyle hareket ettiğini öne sürdü.

Elcil, “Dün, bizimle birlikte Göç Yasası’na karşı çıkanlar, şimdi sözlerini hatırlamıyor… Eskiden bu Meclisin olduğu yerde sigara sarılırdı, şimdi de bizi sarıyorlar” dedi.

Kaptan: “Barikatları Yıkıp İçeri Girmek İsteyenlerin Hedefi Koltuktu”

KTAMS Genel başkanı Ahmet Kaptan da geçmişte eylem yaparken polis barikatlarını yıkıp içeri girmek isteyenlerin hedefinin koltuk olduğunun anlaşıldığını, ülkenin gerçek sahiplerininse bugün Meclis önünde eylem yapanlar olduğunu söyledi.

Eylem yapan emekçilerin şimdi daha önce verilen sözlerin tutulmasını beklediklerini kaydeden Kaptan, hükümetin kaynak arayışına çare olarak, 232 Milyonluk vergi bağışına, yıllık 500 Milyon Dolarlık vergi kaçağına, çıkarılan vergi ve stok aflarına bakması gerektiğini kaydetti.

Kaptan bugün hükümet edenleri koltuklara getiren “sermayenin” günü geldiğinde koltuklarda oturanları kurtaramayacağını ileri sürerek, yüzünü sermayeye ve AKP’ye dönenlerin günü geldiğinde hesap vereceklerini iddia etti.

“Dillere Destan Oldu Dönekliğiniz”

Eylemciler, Leymosun türküsünün sözlerini değiştirerek müzikle de eleştirilerde bulundu. Parçayı aynı zamanda öğretmen olan Frekans Grubunun solisti Çetin Keskinel seslendirirken Baraka Müzik Grubu Sol Anahtarı müzisyenleri de eşlik etti.

Şarkı sözleri şöyle:

“Zengine vergi afları / Bu hayat çok pahalı / İşçiye zulüm gibi / Bu çalışma şartları

Dillere destan oldu, / Dönekliğiniz…

Siyasiler hep ister, / Nerede verdiğin sözler / Kalksın diye beklerim / GÖÇ YASASI / Hesap ver!

Dillere destan oldu, / Dönekliğiniz!

Girer girmez Meclise, / Başladın yan çizmeye. / Bütün Kıbrıs duysun ki / haklarımdan vazgeçmem.

Dillere destan oldu dönekliğiniz… Vay vay la la la la la la lay…”

 

KTOEÖS’da Dün Eylemdeydi

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’da (KTOEÖS) dün meclis önünde gerçekleştirdiği eylemde Sendikal Platformu oluşturan sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri de destek vermişti.

Eylemde Göç Yasası’na karşı “Göç Yasasına Dur De”,  “Başka Bir Eğitim Sistemi Mümkündür”, “Öğretmen Onurunu Ayaklar Altına Aldınız” yazılı pankartlar taşındı.

KTOEÖS lokali önünde toplanarak Meclis önüne yürüyen öğretmenler, burada hükümeti “karagöz oyunu oynamakla” suçladı, “karagöz oyununu” temsili olarak sahneledi.

Göç Yasası Kıbrıs’ın Kuzeyinde Emek Hareketine Yapılmış En Ciddi Saldırıdır!

2009 yılında CTP-BG ÖRP hükümeti tarafından meclise getirilen ve 2009 yılında UBP tarafından meclisten geçirilen Göç Yasası Kıbrıs’ın kuzeyinde emek hareketine yapılmış en ciddi saldırıdır. Hem özel-kamu emekçileri arasındaki ayrıma hemde kamu içi emekçiler arasında adaletsizliği, emek hareketi içerisinde bölünmeyi derinleştiren Göç Yasası’na karşı 6 yıldır mücadele ediliyor.

Emek hareketinin bölünmeyi körükleyen ve sendikal mücadeleyi de baltalayan Göç Yasası için sendikalar 2011 yılı sonrası kamuda çalışma hayatına başlayanlarla mücadele veriyor.

120 Paylaşımlar