Faşistlerin Cezaları Açıklandı

Afrika gazetesine yönelik şiddet eylemlerine katılan 6 faşist ile ilgili son karar açıklandı.
Sanıklar kabul beyanları da dikkate alınarak aleylerine getirilen suçların tümünden ayrı ayrı suçlu bulundu.
Dava sonucunda, en yüksek cezayı daha önceden de bu tarz eylemlerde bulunduğu gerekçesiyle “Ak Hataylılar” isimli yapının başkanı Mehmet İpek ve eylemler boyunca tırmanmadık direk ve dam bırakmayan Ahmet Türkmen aldı. İki isim 6 ay ceza alırken, Ümit Taş 3 ay, Bayram Ak 3 ay, Oktay Güney 2 ay, Abdülhadi Doğan 4 ay ceza aldı.
Tahrik Yok
Olaylar sırasında Afrika Gazetesi binasından kimliği belirsiz bir kişinin hareketiyle faşistleri tahrik ettiği iddiasına mahkeme ikna olmadı ve bu iddia hafifletici sebep olarak dikkate alınmadı.
Öte yandan 17,450 TL civarı hasarın ödenip makbuzun mahkemeye ibraz edilmesi ise hafifletici sebep olarak göz önünde bulunduruldu. Hasarın ve faşistleri süreç boyunca savunan 3 avukatının parasının kimler tarafından karşılandığı da merak edilen konulardan biri oldu…
Mahkeme: “Medyada Yazılanlarla Hemfikir Olunmayabilir, Toplumsal Barış Birbirine Saygı İle Sağlanır”
Mahkeme, herkesin medyada yazılıp paylaşılanlarla hemfikir olmayabileceğini, suç işlenirse cezasını mahkemenin vereceğini saldırıp ayaklananların veremeyeceğini, toplumsal barışın bu topraklarda yaşayan herkesin birbirinin haklarına saygı duymasıyla yaşanabileceğini, olayların toplumsal düzeni bozduğunu ve halkta huzursuzluk yarattığını belirtti.
Polis ve Savcılık Saldırganları Korudu
Kararı açıklayan Kıdemli Yargıç Reynar, ülkemizdeki İngiliz hukuk yapısı gereği, mahkemenin, Polis ve Savcılık tarafından önüne getirilen meselelerle ilgili karar üretebileceğini ifade ederek, davada Meclis damında bayrak sallandırılması veya Polis’in arandığını açıkladığı ancak sırra kadem basan 9 kişiyle ilgili bir karar verilemediğine dikkat çekti.
86 Paylaşımlar