Faşistlerin “Hafifletici Sebep” Duruşması Sürüyor

Afrika Gazetesi’ne yapılan faşist saldırılarla ilgili yürütülen, sanıkların aleyhlerine getirilen 7 davayı da kabul edip mahkemeden özür diledikleri “hafifletici sebep” duruşması devam ediyor.

Sanıklar aleyhlerine getirilen “yasadışı topluluk oluşturma, ayaklanma, anonsa rağmen ayaklanmaya devam, ayaklanarak binaya zarar verme, kasti hasar, mülke zorla giriş, tecavüzkar alet taşıma” suçlarının tümünü kabul etmiş ve ardından hafifletici sebeplerle ilgili hitaba geçilmişti.

Daha önceki celselerde savunma, Afrika Gazetesi penceresinden “hareket çekildiği”, bu hareketten tahrik olmaları sonucu o ana kadar yasal olan eylemlerinin yasa dışı bir hale büründüğünü iddia etmiş ve 6-7 tanık çıkararak bunu ıspat etmek niyetinde olduğunu belirtmişti.

İlk tanık olarak sanık Ahmet Türkmen Afrika Gazetesi penceresinden bir “parmak” işareti gördüğünü ifade etti. Ardından ikinci bir tanık ise rastgele oradan geçerken 20-25 metre öteden tesadüfen Afrika penceresinden eylemcilere doğru hareket yapıldığını ve eylemcilerin bunun üzerine tahrik olduğunu, olayların ertesi günü akşam saatlerinde televizyonda kanal çevirirken rastgele Ada TV’de bu konunun tartışıldığı bir program görüp programın facebook post’una bu bilgiyi yorum olarak gönderdiğini, yorumunun televizyonda okunduğunu ifade etti. Bugün mahkemeye 3. tanık olarak çıkan, ilgili programın sunucusu Erkan Eğmez ise mahkemede facebookta yapılan yorumu şu okudu:
“Erkan bey Afrika Gazetesi eyleminde yarım saat bir şey olmadı, gazeteden parmak verilince olaylar böyle başladı, tahrik büyük ben ordaydım.”

Erkan Eğmez kendisinin de gazeteyi protesto amaçlı eylemci olarak ve ayrıca gazeteci kimliğiyle topluluk içerisinde bulunduğunu fakat kendisinin bu hareketi görmediğini ifade etti.

Savcılık ise Erkan Eğmez’e, geçtiğimiz Ağustos ayında kaçak sigara yüklü olduğu iddia edilen bir kamyonla yakalanıp tutuklanması ve güneyde uyuşturucu suçundan tutuklanması konularını yazdığı için Afrika Gazetesi’ne ve Şener Levent’e husumeti olduğunu ve bu yüzden bugün tanık olduğunu idddia etti.

9 Şubat Cuma günü ve bugün sabah saatlerinden mesai bitimine kadar sonucu toplam 3 tanık dinletebilen savunma bugünkü celsede başka tanığının olmayacağını beyan etti ve duruşma savcılığın tanık çağırması için yarına ertelendi.

19 Paylaşımlar