FELEK: SENDİKA YOKSA ÖLÜM VARDIR, SENDİKA YOKSA KÖLELİK VARDIR…

ADL (ÖZEL)

İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle düzenlenen sempozyumda, özel sektörde örgütlü sendikalar konuşmaya devam ediyor. Hür-İş Federasyonu Başkanı Yakup Latifoğlu ve Türk-Sen Genel Başkanının ardından, DEV-İŞ Başkan Vekili Hasan Felek de sempozyum da bir konuşma yaparak özel sektörde sendikalaşmanın önemine vurgu yaptı.

“Ülkemizde Son dört yılda 1000’e yakın çalışan yaralanmış, 25 emekçi de hayatını kaybetmiştir” diyen Felek, bu durumun bir kader olmadığını, bunun Kapitalizmin ruhunda var olduğunu söyledi.
Sendikasız, kuralsız ve güvencesiz çalışmanın iş cinayetlerinin esas sebebi olduğunu vurgulayan Felek, “Ülkemizde özelde sendikalaşma oranı %1 civarıdır” dedi. Felek şöyle devam etti;
“Yaşanan ölümler kamuoyunda “kaza” diye anılsa da biz buna “cinayet” diyoruz… Çünkü kaza ifadesi tüm  önlemler alındığı zaman kullanılabilir. Sendikasız bir iş yerinde gerçekleşen ölüm, kaza değil cinayettir”
Dev-İş’in örgütlü olduğu özel bir firma olan Boğaz Endüstri ve Madencilik şirketinde 1370 gündür hiçbir kaza gerçekleşmediğini söyleyen Felek, “Sendika düşmanı patronlara bu özel sektör firmasını örnek almalarnı tavsiye ediyoruz” dedi. Felek sözlerini şöyle tamamladı;
“İş cinayetlerinin ve kazalarının önlenmesinin yolu özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılmasıdır…
Sendika yoksa ölüm vardır, sendika yoksa kölelik vardır…”

116 Paylaşımlar