Fransa’da binlerce genç iş yasası düzenlemelerini protesto etti

Fransa’da öğrencilerin çalışma yasası reformuna karşı mücadelesi devam ediyor. Binlerce öğrenci 24 Mart’ta sokağa çıktı, yasanın koşulsuz iptali için mücadele edeceklerini söyledi

Fransa’da 9 Mart’ta 500 bin kişinin katıldığı genel grevden sonra, 17 Mart’ta öğrenciler okullarını işgal ederek sokağa çıkmışlar ve 24 Mart için çağrıda bulunmuşlardı. 31 Mart’ta ise çalışanlar, işsizler ve öğrenciler genel greve gideceklerini belirtmişlerdi.

Fransa’da gençlik geleceğine sahip çıkıyor: İşgallere devam

“Genciz ve isyandayız, dünya bizim” yazılı pankart taşıyan yaklaşık 5 bin gösterici Paris’in güneyindeki Place d’Italie önünde toplandı. Öğrenciler iki aracı ateşe verdi ve polisin üzerine çöp ve şişe atarak direnişe geçti. Marsilya, Bordeaux, Toulouse ve Lyon’da da gösteriler vardı.

 

 

 

Hollande’nin partisinin sol kanadı, sendikalar, işçiler ve öğrenciler de dahil olmak üzere halkın %58’lik kısmı, reform ile şirketler lehine emekçilerin haklarının gasp edileceğini, emek gücünün esnekleşip ucuzlaşacağını, sömürüye maruz bırakılacağını savunarak yeni yasaya karşı çıkıyor. Hükümet ise yasanın %10’nun üzerinde olan işsizlik oranını düşürmek için yegane yol olduğunu iddia ediyor.

24 Mart Perşembe günkü gösterileri düzenleyen yedi sendika ile gençlik örgütleri yasanın koşulsuz iptalini talep ediyor.

24 Paylaşımlar