Fransa’da Genel Grev Devam Ediyor: İşçi Sınıfı “Bu Yasa Geçmeyecek!” Diyor

Fransa’da Macron hükümetinin emeklilik reformu adı altında hayata geçirmek istediği saldırı paketine karşı 5 Aralıkta başlayan genel grev devam ediyor.

Hükümet reform adı altında emeklilik hakkını gasp etmeye çalışıyor. Yüz binlerce işçi üretimden gelen gücünü kullanarak, emeklilik yaşının 64’e yükseltilmesine, farklı işkolları için değişen emeklilik sistemlerinin en kötü koşullarda eşitlenmesine karşı çıkıyor.

Ulaşım, sağlık, eğitim ve daha birçok sektörden yüz binlerce işçi günlerdir gerçekleştirdikleri grevle hayatı durma noktasına getirdi. Yüzlerce uçuş iptal oldu, şehir içi ulaşım durma noktasına geldi, okullar kapandı, ülkedeki 8 petrol rafinerisinden 7’si çalışmadı. Liseli ve üniversiteli öğrenciler de bu saldırı paketine karşı öğretmenleriyle, işçi ve emekçilerle birlikte omuz omuza mücadele ediyor, ortak eylemler düzenliyor.

Grevin ilk gününde gerçekleştirilen, yaklaşık 1,5 milyon işçi ve emekçinin katıldığı protesto gösterisinin ardından 10 Aralıkta başkent Paris ve birçok büyük kentte işçiler tekrar sokaklara çıktı. Yüz binlerce işçi, emekçi ve öğrenci “saldırı paketine izin vermeyeceğiz!” dedi. Gerçekleştirdikleri kitlesel protesto gösterileriyle işçiler Macron’u ve hükümetini bir kez daha uyardı. Başta Genel İşçi Konfederasyonu (CGT) olmak üzere sendikalar yasa tasarısı geri çekilene kadar süresiz greve devam edeceklerini hatırlattı. 1995 yılında Fransa’da dönemin başbakanı Alain Juppé aynı kapsamda bir saldırı paketini gündeme getirmişti. İşçiler gerçekleştirdikleri üç haftalık tarihi grevle egemenlere geri adım attırmış, saldırı paketine geçit vermemişti. 24 yıl sonra yeniden aynı öfkeyle, aynı kararlılıkla sokağa dökülen işçiler 1995 genel grevini hatırlatarak “ne kadar uzun sürerse sürsün geri adım atmayacağız!” diyorlar.

(Uidder.Org)

349 Paylaşımlar