Gancelli Davası 16 Temmuz’a Ertelendi: Savcılıktan Tek Bir Yeni Tebliğ Yok!

Girne dağ yolunda gerçekleşen “kaza” sonrası düzenlenen eylemler sırasında Başbakanlık kapısının kırılması nedeniyle çeşitli örgütlerden toplam 24 kişiye açılan davaya bugün Lefkoşa Ceza Mahkemesi huzurunda devam edildi.

Eylemciler aleyhine, 1 Aralık 2016’daki eylemde Başbakanlık Protokol Kapısı, kapının yanındaki duvar ve projektörü kırarak 15,010 TL’lik hasara uğratmaktan dava getirilmişti.

Dava Polis’in tebliğleri gerçekleştirmemesi üzerine 16 Temmuz’a ertelendi.

Polis Hala Tebliğleri Tamamlayamadı, Tebligat Almayan 2 Sanık Kendi Çabalarıyla Hazır Bulundu

16 Ekim 2018 tarihinde dosyalanan dava, 18 Ocak 2019’dan beridir ertelenmeye devam ediyor. Bugün altıncı kez mahkeme huzuruna gelen davada savcılık geçtiğimiz celseden bugüne hiç yeni tebliğ yapmadı. 24 sanıktan henüz yalnızca 10’una tebliğ gerçekleştirilmiş durumda. 2 sanık ise tebligat almamalarına rağmen kendi çabalarıyla davada hazır bulundu.

Aleyhlerine dava getirilen Bağımsızlık Yolu ve Baraka üyelerinden sadece Bağımsızlık Yolu Üyesi Bülent Kurt’a tebliğ yapılmış, aylardır polis tarafından iletilemeyen diğer tebligatları ise Hasan Çağın Tezbaşar ve Yusuf Özgü Sertel kendileri gidip almıştı. Baraka üyesi Onur Bütüner ise kendisine tebliğ yapılmasına rağmen bugünkü davada hazır bulundu.

Sendikal Platform Gancelliyi Ödemek İçin Başbakanlıktan Dönüş Bekliyor

Önceki celsede, gancelliyle ilgili iddia edilen 15,010 TL’lik hasarı ödemek için Başbakanlıkla görüşme yaptıklarını beyan eden Sendikal Platform avukatı, şikayetin geri çekilmesiyle ilgili Başbakanlıktan dönüş alamadıklarını belirtti.

İlk günden itibaren gancellinin kırılmasını doğru bulmadığını ve kırılma olayına dahil olmadığını her platformda ifade eden Bağımsızlık Yolu ve Baraka üyesi sanıkların avukatları, ithamları kabul niyetlerinin olmadığını ve tebliğlerin tamamlanması halinde duruşmaya hazır olduklarını beyan ettiler.

Bunun üzerine dava 10 sanık için itham olarak, 14 sanık içinse tebliğ olmak üzere 16 Temmuz Salı gününe ertelendi.

 

0 Paylaşımlar