Gancelli Davası’nda Yine Erteleme: Polis  İki Ayda Sadece Bir Tebliğ Yaptı!

Girne dağ yolunda gerçekleşen “kaza” sonrası düzenlenen eylemler sırasında Başbakanlık kapısının kırılması nedeniyle çeşitli örgütlerden toplam 24 kişiye açılan davaya dün Lefkoşa Ceza Mahkemesi huzurunda devam edildi.

Eylemciler aleyhine, 1 Aralık 2016’daki eylemde Başbakanlık Protokol Kapısı, kapının yanındaki duvar ve projektörü kırarak 15,010 TL’lik hasara uğratmaktan dava getirilmişti.

Dava polisin tebliğleri gerçekleştirmemesi üzerine 20 Eylül’e ertelendi.

16 Ekim 2018 tarihinde dosyalanan dava, 18 Ocak 2019’dan beridir ertelenmeye devam ediyor. Dün yedinci kez mahkeme huzuruna gelen davada savcılık son 2 ayda yalnızca 1 yeni tebliğ yaptırabildi, 3 eylemci ise tebliğlerini kendileri aldı. 24 sanıklı açılan ve 16 Ekim 2018 tarihinde dosyalanan davada henüz yalnızca 11 sanığa tebliğ gerçekleştirilmiş durumda.

Bugünkü celsede Bağımsızlık Yolu ve Baraka üyesi sanıkların avukatları savcılığın davaya başlamaya hazır olduğu zaman kendilerinin ithama hazır olduklarını ve süre talepleri olmadığını yineledi. Savcılık ise tebliğlerin tamamlanmasıyla ilgileneceğini beyan etti. Bunun üzerine dava yeni adli yıla kadar ertelendi.

 

1 Paylaşımlar