Gancelli Davası’ndan Tebliğler Yine Durdu: Mahkeme Şubat’ta Duruşma İçin 27 Ocak’a Erteledi

Girne dağ yolunda gerçekleşen “kaza” sonrası düzenlenen eylemler sırasında Başbakanlık kapısının kırılması nedeniyle çeşitli örgütlerden toplam 24 kişiye açılan davaya bugün Lefkoşa Ceza Mahkemesi huzurunda devam edildi.

Eylemciler aleyhine, 1 Aralık 2016’daki eylemde Başbakanlık Protokol Kapısı, kapının yanındaki duvar ve projektörü kırarak 15,010 TL’lik hasara uğratmaktan dava getirilmişti. 

Hala 7 Eksik Tebligat Var!

Bugünkü celsede sanık avukatları 11 Ekim’den beri yeni tebliğ olmadığını, hala yapılmamış 7 tebliğ bulunduğunu ve bu yüzden  sanıkların mağdur edildiğini vurguladı.

Mahkeme Savcılıktan Duruşmaya Çıkacak Savcıyı Göndermesini İstedi

Bunun üzerine Mahkeme meseleye bir savcı atanması ve bu savcının görüntüleri incelemesi için davayı 27 Ocak’a erteledi. Ayrıca Mahkeme,  Şubat içerisinde duruşma tarihi belirleme niyetinde olduğunu belirterek savcılığın duruşmayı yapacak olan savcıyı göndermesini istedi.

“Eyleme Katılırsanız Sürünürsünüz” Mesajı mı?

Savcılık ve polisin 1 yıldır tebligatları tamamlamaması, eylemcilerin mahkeme yollarında süründürülerek cezalandırılmaya çalışıldığını gösteriyor. Polis’in görevini yapmayıp davanın sürmesini engellemesi, eylemcilere “Eyleme katılırsanız böyle sürünürsünüz” mesajı vermeye çalıştığı anlamına geliyor.

Kamu malına zarar gerekçesiyle açılan davada, ironik bir şekilde, Polis’in tebliğ işlemlerini tamamlamaması kamu kaynaklarının zarara uğratılmasına neden oluyor.  Bazı sanıkların öğretmen bazılarının belediye emekçisi ve bazılarının da özel sektör emekçisi olmasından ve mesai saatlerinde izin alıp mahkemede olmaları gerektiğinden ötürü; öğrencilerin eğitim, vatandaşın beledi hizmet alma hakkından mahrum bırakılıyor.

16 Ekim 2018 tarihinde dosyalanan dava, 18 Ocak 2019’dan beridir ertelenmeye devam ediyor. Dün onuncu kez mahkeme huzuruna gelen davada savcılık önceki celseden dünkü celseye kadar geçen 1 ayda yine tebliğ yapmadı. 24 sanıklı açılan ve 16 Ekim 2018 tarihinde dosyalanan davada henüz yalnızca 16 sanığa -3 sanık tebligatları kendi aldı- tebliğ gerçekleştirilmiş durumda.

1 Paylaşımlar