GAÜ Eski Çalışanı Eylem Başlatıyor: “Hakları Gasp Edilmiş Sayısız Çalışan Adına”

Çalışma yaşamındaki hakları çalıştığı dönemde GAÜ tarafından gasp edilen GAÜ eski  çalışanı Serkan İpekçi bugün GAÜ’de eylem başlatıyor.

Aralık 2018 tarihinden beri maaşlarının önemli bir kısmını alamayan GAÜ eski çalışanı İpekçi, “Söz konusu eylemi yasal hakları GAÜ yönetimince gasp edilmiş sayısız kişi adına düzenleyeceğim” şeklinde ifadelerde bulundu.

Ayrıca İpekçi, bu ve benzeri eylemlerin devamı halinde, ülkedeki çalışma hayatındaki bu ve benzeri hak ihlallerinin gittikçe cüret edilemeyecek kadar zorlaşacağını da vurguladı.

Hakları gasp edilen GAÜ eski çalışanın açıklaması şöyle:

Sayın Yetkili,

BASIN AÇIKLAMASI

Ben, bir çalışan olarak her türlü yasal hakları Girne Amerikan Üniversitesi yönetimince gasp edilen ve işten ayrılmak zorunda kalan neredeyse yüzlerce kişiden sadece biriyim. Ağustos 2019’da bu hak ihlallerine “Artık yeter!” deyip üniversiteden ayrılmış olsam da Aralık 2018’den ayrıldığım güne kadarki maaşlarımın önemli bir kısmını halen alamamış durumdayım. Yetmezmiş gibi üniversiteninilgili yöneticileri (Yöneticiler Kurulu Başkan Vekili Cemile ESENYEL ve Personel Müdürü Vural SÖNMEZ ÖZÇETE) her türlü iletişim çabalarıma ve konu hakkında bilgi ricalarıma hiçbir dönüş yapmamaktadır. Ayrıca üniversitenin bu tutumu 22/1992 sayılı KKTC İş Yasası’nın 21. maddesinin 5. fıkrasına göre suç teşkil etmektedir.

Bu amaçla 23 Eylül 2019 Pazartesi günü Rektörlük binası önünde tamamen yalnız ve sivil bir protesto eylemine başlayacağımı tarafınıza bildiririm. Her ne kadar yalnız olsam da söz konusu eylemi yasal hakları GAÜ yönetimince gasp edilmiş sayısız kişi adına düzenleyeceğim. Eğer güvenlik görevlilerince müdahale ile karşılaşırsam da eylemimi üniversitenin önünde sürdüreceğim.

Lütfen bu hak arayışına kayıtsız kalmayınız! Konu hakkında tüm soru ve ek bilgi ihtiyaçlarınızı eylem sırasında yanıtlayabilirim.

Sizi, şahsım ve mağdur yüzlerce faal ya da eski GAÜ çalışanı adına bu eyleme tanıklık etmeye davet ediyorum. İnanıyorum ki, bu ve benzeri eylemler devam ettikçe ülkemizin çalışma hayatındakibu ve benzeri hak ihlalleri gittikçe cüret edilemeyecek kadar zorlaşacaktır.

İlgi ve bilginize saygılarımla sunarım.

 

388 Paylaşımlar