Geleceğe Açılan Kapı – Mehmet Adaman

Çocuklar bir toplumun en önemli unsurlarından birisidir. Hatta belki de en önemli demek daha doğru olur. Geleceğimiz onların elinde şekillenir. Bir toplumu ileriye taşıyacak olanlar da onlardır, geriye götürecek olanlar da. İşte bu yüzden bir toplumu ileriye taşımak isteyen bugünün büyükleri de geriye götürmek isteyen bugünün büyükleri de çocuklara ciddi önem verir. Çünkü çocuklara verdiğiniz eğitim ve onlarda oluşturduğunuz düşünce yapısı bir toplumun geleceğine açılan kapıdır.

AKP’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde yıllardan beridir planlı, programlı ve oldukça da örgütlü şekilde yürüttüğü gericileştirme politikalarının en somut örneklerini özellikle yaz aylarında artan yasadışı kuran kurslarında görebiliriz. Daha muhafazakar ve gerici bir toplum inşaa etme çabasında olan bu insanlar, çocukların bu anlamda ne kadar önemli bir konumda olduklarının gayet farkındalar. Cami avlularına yapılan oyun parkları sizce tesadüf mü?

Peki biz bu örgütlü kötülüğe karşı ne yapıyoruz? Elbette ki kuran kurslarına karşı çıkmak, çocuklarımızın hurafelerle değil bilimle yetişmesini isteyen herkes için oldukça anlamlıdır. Peki sadece karşı çıkmak yeterli midir? Kendileri gece yarılarına kadar çalışırken, okulları tatil olduğu için çocuklarını emanet edebilecekleri güvenli bir yer arayan ailelere kuran kursları dışında bir alternatif yaratmazsak, onları ötekileştirirsek, çocuklarımızı yani geleceğimizi kendi ellerimizle onlara teslim etmiş olmaz mıyız?

İşte bu bilinçle ve elimizden geldiğince, gücümüzün yettiğince bir alternatif yaratma maksadıyla bizler Baraka Kültür Merkezi olarak yıllardır yaz aylarında ilkokul çağındaki çocuklarımıza yönelik, yerli – göçmen, zengin – fakir ayrımı yapmadan tamamı gönüllü ve pedagojik donanıma sahip eğitmenlerden oluşan bir ekiple ücretsiz kurslar düzenliyoruz. Bu yaz kurslarındaki temel amacımız, çocuklarımızı gerici fikirler ve hurafelerle değil bilimle, sanatla, sevgiyle ve hoşgörüyle yetiştirmektir. Bu anlamda yaz kurslarında tiyatro, müzik, resim, halk dansları, modern dans, evrim, satranç, fen deneyleri, hayvan sevgisi, yoga, İngilizce ve daha birçok ders ve etkinlik yer almaktadır.

Belki gücümüz yüzlerce çocuğa bu olanağı sağlamaya şimdilik yetmiyor ama hiçbir şey yapmayıp sadece kuran kurslarından şikayet etmekten daha iyidir ve en azından önemli bir başlangıçtır diye düşünüyoruz. İlerici örgütlerin ve özellikle de öğretmen sendikalarının da artık bir an önce, kuran kurslarına karşı iyi planlanlanarak organize edilmiş böylesi alternatifler yaratmaları gerekmektedir. Aksi taktirde bizim bıraktığımız bu boşluğu, başkaları gelir ve kendi isdedikleri gibi doldurur. Bize de sadece izlemek ve şikayet etmek düşer. Şikayet etmenin ötesine geçebilmek için elimizi taşın altına sokmak zorundayız.

Mehmet Adaman

Baraka Aktivisti

41 Paylaşımlar