Gençler, Okullardaki Cinsiyetçi Yasaklara Karşı Eylem Yapıyor

Öğrenciler, yasaların ve temel insan haklarının cinsiyet temelli ayrımcılığı ve yasaklamasına karşı sokağa iniyor.

Kıbrıslı Gençler Toplumda Öne Çıkıyor adlı örgütlenme tarafından duyurulan etkinlik, gençlerin Eğitim Bakanlığı önünde toplanmasıyla başlayacak. Gençler, seslerini yükselterek, cinsiyet temelli ayrımcılığa ve yasaklara karşı eylem yapacak.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bu pazar (25 Ekim 2020) Eğitim Bakanlığı önünde toplanarak sesimizi duyuracağız.

Geçtiğimiz aylarda yürüttüğümüz Avrupa Birliği finansmanlı çalışmanın anket sonuçlarında birçok gencin okullardaki cinsiyetçi kurallardan ciddi şekilde mağduriyet yaşadığını gördük ve bu konu ile ilgili bakanlıkta gerekli işlemlerin başlaması için girişimde bulunduk.

Kıbrıs’ın kuzey kesimindeki yasalar cinsiyet temelli ayrımcılığı yasaklayarak, bu tür ayrımcılık içeren davranışları cezalandırırken okullarda öğrencilerin cinsiyetlerine göre belirli kalıplara sokulması büyük bir ironidir.

İnsan hakları ve evrensel özgürlüklere yönelik bir saldırı niteliğinde olan bu kuralların 21. yüzyılın getirdiği çağdaş dünyada hâla daha okullarımızda uygulanmasının utancını yaşıyoruz. Bunu durdurmak için sen de bize katıl hep birlikte eğitimdeki, bakanlıktaki ve toplumdaki sesimiz ol!

Etkinlik sayfasına erişmek için tıklayınız >>>

397 Paylaşımlar