Genel Sekreter Rahvancıoğlu: “İşe Gitmek Zorunda Değilsiniz! Ödeneksiz İzin veya İstifa İçin Evrak İmzalamayın! Zorla Çalıştıranları Polise İhbar Edin”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Münür Rahvancıoğlu Bakanlar Kurulu’nun özel sektörde almış olduğu idari izin kararının uygulanmasıyla ilgili yaşanan problemlere dair işçilere bazı pratik önerilerde bulundu.

Rahvancıoğlu, işçilere; işe gitmek zorunda olmadıklarını, ödeneksiz izin talep ettiklerine veya istifa ettiklerine dair herhangi bir form imzalamamaları gerektiğini hatırlattı.

Açıklama şöyle:


Aşağıdaki kararda da görülebileceği gibi, elzem ve istisnai hizmetler dışındaki tüm özel sektör çalışanları, idari izinlidir. Bu günler için maaşları yarım olarak ödenecektir. Birçok iş yerinden olumsuz haberler geliyor. Bilgime gelen bazı noktalarla ilgili pratik hususlara değinmek gerekirse:


1- İşe gitmek zorunda değilsiniz. Aksine Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, gitmemek zorundasınız…


2- Bu idari tatil günleri için, sakın ÜCRETSİZ İZİN talep ettiğinize dair bir form imzalamayın…


3- İstifa ettiğinize dair bir evrak imzalamayın…


4- Her türlü alacağınızı tam olarak aldığınıza dair bir şey imzalamayın…


5- OKUMADIĞINIZ HİÇBİR ŞEYİ İMZALAMAYIN!


6- Bu süre zarfında maaşınızı tam almak istiyor ve bu konuda patronunuzla karşılıklı anlaşmışsanız, kendi izninizi kullanıp maaşınızı tam alabilirsiniz.


7- İşyeriniz mali gücü olmadığı için personel azaltımına gidebilir. Bu konuda hiçbir şey imzalamayıp, haklarınızı kaybetmemek dışında yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Ancak duruş sebebinin İŞ AZLIĞI olması için ısrar ederseniz, Sosyal Sigortalardan yaklaşık 2/3 maaş ödeneği almak ve sigortalılığınızın devam etmesi mümkündür…


8- Zorla çalıştıran işyerlerini polise ihbar edin. 
Bu zor günlerde, sosyal devlet mekanizmasının eksikliği koşullarında; önce sağlığımızı ve ardından da ekmeğimizi korumak yolunda toplum olarak önemli bir sınavdan geçiyoruz.

Herkese sağlıklı günler diliyorum…

156 Paylaşımlar