Genel Sekreter Rahvancıoğlu’ndan Barikattaki Eyleme İlişkin Açıklama: “Kıbrıs’ın Kuzeyindeki Göçmenleri Kendinden Ayrı Tutanlar, ELAM ve DİSİ Gibi Şovenistlerin Gözünde Farklı Olmadıklarını Görmüşlerdir”

Bağımsızlık Yolu Genel Sekreteri Rahvancıoğlu, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kapıları kapatma kararına ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

Bu kararın karşısında mücadele eden Kıbrıslı Elen ilericileri, federasyon, barış ve yeniden kardeşleşme taraftarlarını selamlıyorum.

Kendini “has Kıbrıslı” görüp, bu topraklarda doğup bu toprakları vatan bildiği halde güneye geçemeyen göçmenleri kendinden ayrı tutan bazı kesimler, belki son yaşananlarla birlikte, esasında ELAM-DİSİ vb şövenistlerin gözünde pek de farklı bir konumları olmadığını görmüşlerdir…

Karma evliliklerden doğan çocukların kimlik alamaması, IGC sınavını kazanan gencin geçici izinle dahi kapıdan geçememesi gibi olaylarda kendini “özel” zannedenler, aslında hiç de özel olmadıklarını görmüştürler belki. Göçmenler ile ortak noktalarımızın sandığımızdan daha fazla olduğunu anlamak, geleceğimizin, refahımızın ve ortak iyiliğimizin Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm, barış ve federasyon sürecinden geçtiğini idrak etmek için bir fırsat olarak görürüz belki bu kötü olayı.

Açıklama şöyle:

Kıbrıslı Elen şövenistlerinin, Kıbrıs Cumhuriyeti egemenlerinin ve onların temsilcisi Anastasiadis’in kapıları kapatma tavrı bölücü, ayrılıkçı, halkları izole etmeye dönük bir politikadır. Bu kararın karşısında mücadele eden Kıbrıslı Elen ilericileri, federasyon, barış ve yeniden kardeşleşme taraftarlarını selamlıyorum. Ama “şeytanın gör dediği” bir şeyi de ifade etmem gerek…
Kendini “has Kıbrıslı” görüp, bu topraklarda doğup bu toprakları vatan bildiği halde güneye geçemeyen göçmenleri kendinden ayrı tutan bazı kesimler, belki son yaşananlarla birlikte, esasında ELAM-DİSİ vb şövenistlerin gözünde pek de farklı bir konumları olmadığını görmüşlerdir… Karma evliliklerden doğan çocukların kimlik alamaması, IGC sınavını kazanan gencin geçici izinle dahi kapıdan geçememesi gibi olaylarda kendini “özel” zannedenler, aslında hiç de özel olmadıklarını görmüştürler belki. Göçmenler ile ortak noktalarımızın sandığımızdan daha fazla olduğunu anlamak, geleceğimizin, refahımızın ve ortak iyiliğimizin Kıbrıs’ta kalıcı bir çözüm, barış ve federasyon sürecinden geçtiğini idrak etmek için bir fırsat olarak görürüz belki bu kötü olayı. Empati yapmak, dayanışmak ve kimsenin dışlanmayacağı federal bir Kıbrıs’ta birlikte yaşamak için, ortak mücadelenin gerekliliğini anlarız belki.
O zaman ne Kıbrıslı Elen ne de Kıbrıslı Türk şövenistler durdurabilir, bu adanın birleşmesini…
#Barış #Federasyon

55 Paylaşımlar