GEZİ DİRENİŞİNİN 1. YILI VE BAŞBAKAN YORGANCIOĞLUNA AÇIK MEKTUP -HASAN YIKICI

“Ölüyoruz demek ki yaşanılacak!” İsmet Özel

Sayın kktc Başbakanı Özkan Yorgancıoğu;

Size bu satırları yazdığım sırada bir yandan İstanbul’a Gezi Direnişi’nin 1. Yılı dolayısıyla gerçekleşecek eylemlere gitmek için hazırlanırken diğer yandan da Türkiye’de AKP tarafından öldürülen insanlara bir yenisinin daha katıldığı haberini aldım. Elif Çermik ismindeki 64 yaşındaki bir kadın Aralık ayında katıldığı ‘Kent Mitingi’ sırasında polis saldırısına ve yoğun gaza maruz kalmış ve 159 gündür kaldığı yoğun bakımdan sağ çıkamamıştır.

Henüz daha geçtiğimiz hafta Türkiye Okmeydanı’nda çıkan olaylarda Uğur Kurt ismindeki bir insan, kafasına sıkılan polis kurşunu ile diğer bir insan ise ardından çıkan olaylarda hayatını yitirmişti.

Bundan 15 gün önce ise taşeron ve güvencesiz çalıştırılan Soma madenindeki işçiler AKP iktidarının bir sonucu olarak katliama maruz kalmış, 301 kişi hayatını kaybetmişti.

Gezi Direnişi’nin, yani bir halk ayaklanmasının yıl dönümünde, AKP ve Erdoğan iktidarını ölümlerden ve devlet şiddetinden beslenen bir iktidar yapısı olarak tanımlamak ne bayağı bir yorum olur ne de gerçeğin saptırılması.

Sadece Gezi’den bugüne AKP’nin polis şiddeti sebebiyle hayatını kaybedenleri saymak, Gezi’den önce yine polis tarafından öldürülen kişilere saygısızlık olur.

AKP ve Erdoğan bugün bir azrail gibi Türkiye’de özgürlük, demokrasi ve haklar mücadelesi veren tüm kesimlerin ensesine yapışmış durumda…

Gezi’nin birinci yıldönümünde İstanbul’da OHAL ilan edilmesine ramak kala, Lice’de neredeyse düşük seviyeli savaş koşulları yaşanmakta, halkın üzerine panzerler ve tanklarla gidilmekte…

Sayın Yorgancıoğlu siz ve partiniz içerisindeki liberal kafalar farkında mı bilmiyorum; ama AKP, yani sizin o sırtınızı dayadığınız, barışı ve demokrasiyi savunduğunu iddia ettiğiniz, Türkiye’yi daha iyi, güzel ve güçlü günlere taşıdığına inandığınız AKP, bugün kendi halkından, halkının yükselttiği demokrasi, özgürlük ve haklar taleplerinden, mücadelesinden korkmaktadır.

Ve AKP’nin bu korkusu onu, bir seri katil haline dönüştürmüştür.

Sadete gelelim;

Sayın Yorgancıoğlu, Türkiye’deki yerel seçimlerden sonra çıkıp AKP’yi kutlamıştınız. Yani bir ölüm makinesi gibi işleyen iktidara şükranlarınızı sunmuştunuz.

Ardından Soma faciası, yani Soma katliamı meydana geldi. Soma’ya giden AKP’li bürokratlar madencileri tekmeledi, Erdoğan madenciler tarafından Soma’dan kovuldu. Tüm dünya AKP’nin ve icraatlarının neden olduğu bir katliam olarak duydu olayı. Fakat siz yine AKP iktidarına şükranlarınızı dile getirircesine AKP’nin ve hükümetin başı sağolsun dediniz…

O gün benim tüylerim diken diken olmuştu, donup kalmıştım… İnsan nasıl cinayet işleyen bir katile, dönüp başın sağolsun diyebilir; diyebiliyormuş işte…

Fakat esas üzücü olan ne biliyor musunuz? Siz vicdanın çoktan ölüm dağıtıcılık ile değiştirmiş bir iktidara biat ederken; insani olanla bağlarınızı çoktan koparmışsınız.

Mesela AKP’nin seçim başarısını kutlayan ve Soma’da halka değil de AKP’ye başsağlığı dileyen kktc başbakanı, Gezi’nin birinci yıldönümünde kaybettiğimiz kardeşlerimizin acısını paylaşacak bir açıklama yapmayı düşünüyor musun?

Sizin için Türkiye sadece ve sadece iktidar partisi ile kurduğunuz biat etme ilişkisi midir? Yoksa o ülkede yaşanan acılar, ölümler ve demokrasi mücadelesi de gündeminizde azıcık da olsa yer tutmakta mıdır? Kendisini ve geleneğini demokrasi ve özgürlük mücadelesi üzerinden tanımlayan CTP’nin Türkiye’de mücadele içerisinde hayatını kaybeden insanlara ve halkların acısına bu denli kör olması hiç mi vicdani anlamda sıkıntı yaratmıyor sizde?

Siz bu yazıyı okurken başta İstanbul olmak üzere pek çok yerde polis Gezi’de ölenleri anmak isteyenlere, özgürlük ve demokrasi mücadelesini ilerletmek isteyenlere, hakları için sokaklara çıkanlara yine saldıracak. Bakın korkarak yaşamak nelere kadir; İstanbul’a 25 bin polis ve 50 TOMA konuşlandırıldı.  Siz ne sanıyorsunuz ki yoksa, AKP halk desteği ile değil, halkın üzerine saldığı korku ile iktidarda. Ve o iktidar ise bir korku iktidarından öte bir şey değil…

Sayın Yorgancıoğlu; siz Türkiye’ye baktığınızda korku direkleri üzerinde duran bir AKP’yi ve Erdoğan’ı, korkudan olsa gerek dimdik iktidarda ve halkın lideri olarak görüyorsunuz.

Gezi’nin birinci yıldönümünde o ‘talihsiz’ açıklamaları umuyoruz ki görmeyiz, duymayız…

Hatta belki bizi şaşırtırsınız!

Hasan Yıkıcı

Baraka Aktivisti

Be the first to comment

Leave a Reply