“Gezi, Tekel ve Benzeri Eylemlere Sebep Olabilir” Diyerek Açlık Grevindeki Eğitimcileri Gözaltına Aldılar

Kanun Hükmünde Kararname ile işlerinden atılan ve işlerine geri dönmek için 74 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın önce evleri özel harekat tarafından basıldı. Gülmen ve Özakça, geceyarısı gözaltına alındı.

Eve girmeye çalışan polisleri içeri almayan Nuriye Gülmen’in ailesi ve annesi, Gülmen ve Özakça’nın adli kontrol nedeniyle daha bugün imza vermeye gittiğini söyleyip, bu nedenle haklarında bir arama kararı olmasına tepki gösterse de polis kapıyı kırıp zorla içeri girmek için çalışma başlattı.

Adli kontrole rağmen gözaltı

Kapıyı kırıp eve giren özel harekatçı polisler, açlık grevindeki Gülmen ve Özakça’yı adli kontrol kararı gereği karakolda imza atmalarına rağmen, imzalarının üzerinden 10 saat geçmeden ev baskını ile gözaltına aldı.

Kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, baskına ilişkin sosyal medya hesabından “Bütün sokakları tutmuşlar evde önlükleri, kitapları alıyorlar. 75 gündür açlık grevinde olan Nuriye ve Semih’i götüreceğiz diyorlar.” açıklamasını yaptı.

Kozağaçlı yakalama gerekçesi olarak “eylem ölüm orucuna dönebilir, gezi, tekel benzeri eylemlere sebep olabilir.” iddiasında bulunulduğunu aktarırken, evin civarındaki tüm sokakların polislerce tutulduğunu ve polisin evdeki kitaplarla önlükleri aldıklarını belirtti.

Kolları bükülerek, sürüklenerek…

Sabaha karşı Twitter hesabından Gülmen ve Özakça’nın gözaltına alındığını duyuran Kozağaçlı, “Son derece uygunsuz şekilde, zorlanarak, kolları bükülerek, yatırılarak, sürüklenerek götürüldüler” ifadelerini kullanırken ‘Asla vazgeçmeyeceğiz’ mesajını iletmesini istediklerini kaydetti.

16 Paylaşımlar