Gönyeli Belediyesi’nden katliam: “Yasalar çiğneniyor, doğa katlediliyor, canlıların yaşamı bitiriliyor”

ADL ÖZEL

Gönyeli Belediyesi, Kanlıköy’den gelen Kanlıdere’yi Lefkoşa Devlet Hastanesi bölgesine bağlayan kol olan Asi Dere’de, sözde sel baskının önlemek adına yaptığı uygulamalarla canlı yaşamını ve doğayı katlediyor.

Gönyeli Belediyesi sözde sel baskınlarına önlem almak için Asi Dere’nin tabanını ve kenarlarını dozerle sıyırarak, ülkemizdeki tek tatlı su kaplumbağası olan ve bir tek Asi Dere ve Kanlıdere’de yaşam alanı bulabilen Çizgili Kaplumbağanın neslini tüketiyor.

Öte yandan yine emirname ile koruma altında olan ve sivrisinekleri yiyerek beslenen 3 kurbağa türümüzü derelerden yok etmiş durumda olan Gönyeli Belediyesi, derelerde yaşayan ve sazların kamışların arasına yuva yapan birçok ötücü kuş ve su kuşunun da yuvasını talan etmiş, en nadir ve endemik bitkileri yerle bir etmiştir.

Sarpten: “Yargıya Başvuracağız”

Ankaradegillefkosa.org sitesine konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten; “ Gönyeli Belediyesi, sözde sel baskınını önlemek adına bilimsel akıl dışı ve yasal olmayan uygulamalar yapıyor. Belediye; Kaymakamlık’tan, Çevre Dairesi’nden hiçbir izin almadan ve hatta Belediye Meclis kararı dahi çıkarmadan başına buyruk bir şekilde hareket etmesi kabul edilemez. Kamu Derelerini Koruma Yasası derelere müdahaleyi yasaklamaktadır. Buna rağmen Asi Dere tahrip edilmektedir. Ayrıca Çevre Yasası tahtında da suç işlenmektedir. Canlı yaşamı alt üst edilmekte, özellikle nesli tükenmekte olan Çizgili Kaplumbağalar katledilmektedir. En geç bir kaç gün içinde, işlenen bu suçlara ilişkin yargıya başvuracağız ve bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

gönyeli katliam adl görsel iç
Türkseven : “Hiçbir kurum ya da kimse yasalardan üstün değil”

Ayrıca, Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Niyazi Türkseven’in sosyal medya üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

“Hiç kimse ya da hiçbir kurum kendini yasalar üzerinde göremez. Gönyeli Belediyesi sözde çevre düzenlemesi adı altında derenin içerisini yola çevirmiş duvarlarını yıkıp taş döşemiştir. Hem kamu derelerini koruma yasasını çiğnemiş hem de içerisindeki kaplumbağaların yaşam alanını yok etmiştir. Bunun hiçbir izahı yoktur Biyologlar Derneği yasal bir girişim başlatmıştır. Umarım tahribatın boyutu daha fazla büyümeden bu katliam durur.”

Görüntüleri İzlemek İçin TIKLAYIN!

266 Paylaşımlar