Güneyde Çalışan İşçilere Geçiş İzni Yok!

Başbakan  Yardımcısı Kudret Özersay, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda Levent Kutay’ın sunduğu Burası Önemli programında geçiş noktaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Özersay, geçiş noktaları ile ilgili siyaset yapacak durumda olmadıklarını ifade ederek, Kıbrıs’ın kuzeyinde kapalı devre bir sistem ile açılmaya gittiklerini belirtti.

Özersay açıklamasında “Güneyde çalışan işçilere yönelik test konusunda dünyadaki hiçbir ülkenin böyle bir imkanı yoktur. Güneyde çalışanlar sürekli güneye gidip gelirse büyük bir risk oluşacak. Bu konuda uzmanlar ve Bakanlar Kurulu’nda görüş birliği var” dedi.

“Geçişlerin Yeniden Başlaması Taraftarıyız”

Özersay açıklamasında şunları kaydetti:

“İki taraf arasında geçişlerin yeniden başlamasına tarafız ama toplumun sağlığı pahasına değil. Kimse kapılar “iyi ki kapandı” diyecek durumda değil. Bugün TL ile döviz arasındaki farka baktığımızda kim açılmasını istemez ki… Biz kapıların açılmasına toplumun sağlığını riske atmadan açma taraftarıyız. Biz de Kıbrıs Rum tarafı da şu anda kapıları açma noktasında değil” dedi.  

“Pile’yle İlgili Kararımızdan Mutlu Değilim ama Mecburuz”

Pile’yle ilgili kararlarından mutlu olmadıklarını ifade eden Özersay, “Pile’de dileyen Rum tarafına gidebileceğini dikkate alarak, halk sağlığı uzmanlarının uyarısıyla kuzeye geçmeleri halinde karantina koşulu koyduk” dedi.

55 Paylaşımlar