Güney’de Çalışan Kıbrıslı Türk Emekçiler Eylemde

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan karar uyarınca yarın sabah itibariyle Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişi yasaklanacak olan işçiler, Kermiya Barikatı’nda eylem başlattı. İşçiler önce Dereboyu’na oradan da Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı’na yürüdü.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin dün aldığı karar doğrultusunda, yarından itibaren güneye geçişi yasaklanacak olan işçiler, Kermiya Barikatı’nda eylem başlattı. Eylemciler, Kermiya’dan Dereboyu’na, oradan da sırasıyla Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı’na yürüyüş düzenleyerek alınan kararı protesto ediyor.

100 civarında Kıbrıslı Türk işçi ekmek paralarının elinden alınması ve karşılığında herhangi bir destek çıkarılmamasına yönelik eylem yaptılar. Bir grup Kıbrıslı tTürk işçinin ise Sağlık Bakanlığı’nda Müsteşar Ali Çaygür ile görüştüğü ifade ediliyor.

Eylem sırasında “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganı atan işçilerle araç sürücüleri ve polis arasında da zaman zaman tartışma yaşanıyor. İşçiler, tek dertlerinin ekmek olduğunu, taşkınlık yapmak istemediklerini belirterek buna zorlanmamalarını istedi.

3 Paylaşımlar