Güneyde Öğretmenler Sokağa Çıkıyor

Kıbrıs’ın güneyi önümüzdeki aylarda yoğun öğretmen eylemlerine sahne olacak gibi. Öğretmenler ilerleyen günlerde 30 aydan fazladır sözleşmeli çalışan fakat henüz tam zamanlı istihdam edilmeyen meslektaşlarının hakları için sokağa çıkacaklar. Bugün çok sayıda öğretmenin vekil öğretmen veya benzeri pozisyonlarda dönem kontratıyla çalıştığı biliniyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’nın yeni hazırladığı öğretmen sınavları ve istihdamı tasarısı ile 30 aydan fazladır meslekte olan öğretmenler işlerini kaybetme riskiyle yüzleşecek. Şu anki yasa 30 aydan fazla çalışan öğretmenin tam zamanlı istihdam edilmesi gerektiğini öngörüyor ancak yeni tasarı bu haklarını ellerinden alacak gibi. Yine de bugün Koulourou Davası olarak bilinen ve emsal teşkil eden dava öğretmenlere bir umut ışığı yakıyor. Yakın zamanda yaşanan Koulourou örneğinde 30 aydan fazladır çalışan bir öğretmen tam zamanlı istihdam edilmek için mahkemeye gitmiş ve davayı kazanmıştı.
www.in-cyprus.com sitesinin konuyla ilgili yaptığı haber aşağıdaki gibidir:
Öğretmenler Salı Günü Gerçekleştirilecek Eyleme Hazırlanıyor
Kıbrıs’ın güneyindeki ilkokul öğretmenleri sendikası POED, Eğitim Bakanlığı’nın planladığı yeni işe alım ve sınav prosedürlerini protesto etmeye hazırlanıyor.
Öğretmenler salı sabahı saat 11:00’da Kıbrıs Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı önünde buluşacaklar.
Öğretmenler önce Eğitim Bakanı Costas Kadis’e daha sonra da başkanlık sarayına yürüyerek Başkan Anastasiadis’e, yeni prosedürlerin iptalini öneren bir memorandum sunacaklar.
POED Genel Sekreteri Apostolos Apostolides’e göre, sendikanın iptal talebinin birkaç sebebi var. En önemli dayanaklarından biri ise Koulourou Davası’nın emsal teşkil eden kararı.
Apostolides: “Eğitim Bakanlığı yeni prosedürlerle uğraşmaktan ziyade önce eğitim emekçilerinin var olan sorunlarını çözmeye çalışmalı.”
“Bakanlığın durumu tekrar gözden geçirecek yasal ve politik gücü vardır.”
“Bakanlık ya sözleşmeli öğretmenlere tazminat ödemekle uğraşacak ya da yeni prosedürle işe alınanların bazılarını işten çıkarmak durumunda kalacak”
Sendika yeni tasarlanan sistemin kusurlu olduğunu da vurguluyor.
“Eğitim Komitesi vekil öğretmenler konusunda sorulan hiç bir soruyu cevaplayamadı, kaldı ki başka sorunlar da var!”
POED, Bakanlık Yasal Hizmetler Komisyonu’nun mahkeme kararını tekrar gözden geçirdiğini bildiğini söylerken, Kadis henüz gelişmelerle ilgili herhangi bir bilgisinin olmadığını idda ediyor. Yine de otuz ay ve daha uzun zamandır öğretmenlik yapan kişilerin işlerinden olmamaları için her türlü önlemin alınacağını da söylüyor.
Kadis: “Bu sürede Yasal Hizmetler Komisyonu her şeyi değerlendirecektir.”
Orjinal Haber: http://in-cyprus.com/teachers-set-for-tuesday-protest/
Haberin yayınlanma tarihi: 07.04.2017
Çeviren: Başak Önel